
Működhetnek a szabadtéri piacok, de az alapvető járványmegelőzési szabályokat be kell tartani
Fotó: Erdély Bálint Előd
A koronavírus-járvány terjedésének megelőzése érdekében hozott újabb intézkedések alapján hétfőtől harminc napig nem tarthatnak nyitva a piaccsarnokok sem. Székelyföldön ez nem jelent különösebb változást a piaci árusítás tekintetében, mert kevés a vásárcsarnok, de Csíkszeredában például a felújítás befejezése után is zárva marad a létesítmény, annak ellenére, hogy igény lenne rá.
2020. november 10., 10:452020. november 10., 10:45
2020. november 10., 10:462020. november 10., 10:46
Országszerte elégedetlenséget, tiltakozást eredményezett a piaccsarnokok bezárására vonatkozó döntés, amely főként a nagyobb városok árusait, vásárlóit érintette kedvezőtlenül.
Csíkszeredában a tavasszal bezárt piaccsarnok felújítása nyáron kezdődött el, új padlót készítettek, nyílászárókat, villanyhálózatot cseréltek, kibővítették a vízhálózatot, csempéztek, illetve egy külön ajtóval leválasztott helyiséget készítettek elő a sajtárusok számára. Ugyanakkor a piactér felújítása is tart. A tiltás miatt az árusok, akik idén az Erőss Zsolt Aréna mellett kaptak helyet, egyelőre nem térhetnek vissza a csarnokba.
A csíkszeredai piac korábbi helyére költözik vissza a felújítás után...
Fotó: Pinti Attila
Bors Béla alpolgármester szerint most még az időjárás is megengedi a szabadtéri árusítást. „December elejére a benti és a kinti felújítás befejeződik, akkor
bent pedig helyet biztosítunk az eladóknak termékeik tárolására, hogy azok ne fagyjanak meg” – vázolta az alpolgármester.
... a csarnok viszont egyelőre zárva marad
Fotó: Pinti Attila
Marosvásárhelyen egyetlen helyszínen, a Cuza Vodă utcai nagy piacon van egy csarnok, ahová télen az árusok egy része be szokott költözni, a többi piacon kizárólag szabadtéri árusítás történik. Mint Valer Ujică, a Városi Piacigazgatóság vezetője kérdésünkre tájékoztatott,
Mivel Székelyudvarhelyen nincs vásárcsarnok, az új szabályozás nem jelent semmilyen változást a piacok tekintetében. Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője kérdésünkre azt mondta, a prefektusi hivatal az elmúlt hét végén bekérette Székelyudvarhelyről is a piacok jegyzékét, de semmilyen változás nem várható. Korábban
Ezek továbbra is nyitva maradnak az eddig megszokott módon.
Hasonlóképpen Gyergyószentmiklós sem rendelkezik piaccsarnokkal, így a szabadtéri árusítás folytatódhat, ahogy eddig is történt – tudtul meg a polgármesteri hivataltól.
Ugyanez a helyzet Erdőszentgyörgyön, ahol október 27-én zárták be a piacot. Keddtől újra megnyitják, de csak élelmiszer, valamint virág és gabona árusítható. Továbbra sem engedélyezett a ruhaneműk, állatok vagy egyéb termékek értékesítése. Nyárádszeredában október 21-én zárták be a piacot, de november 11-től ismét megnyitják a zöldség- és gyümölcsárusok, valamint a virágot és gabonát értékesítők számára.
Tojást festenek, kalácsot sütnek és sokan ma is eljárnak locsolni a Székelyhon olvasói közül. A húsvéti kvízre adott válaszok alapján az is látszik, hogy az ünnepi hagyományok továbbra is fontosak, még ha az egyes szokások megélése családonként el is tér.
Az oktatási minisztérium pénteken bejelentette, hogy április 9-re halasztotta a próbaérettségi eredményeinek közzétételét, mert az eredetileg kijelölt határidőhöz képest túl sok dolgozat várt még javításra.
A pénzügyminisztérium jelenleg ügyvédek bevonásával mérlegeli, hogy milyen lépéseket tehet a Pfizer-ügyben, és vizsgálja egy sikeres fellebbezés feltételeit, miközben tárgyalást is kezdeményez a gyógyszervállalattal.
A bukaresti törvényszék pénteken megszüntette Călin Georgescu hatósági felügyeletét abban az ügyben, amelyben a volt államelnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.
A kormány elfogadta a gázolaj jövedéki adójának átmeneti csökkentéséről, valamint a Románia területén kitermelt kőolaj és az abból előállított energiahordozók értékesítéséből származó bevételekre kivetett szolidaritási hozzájárulásról szóló rendelet.
Elégtelennek tartja az kis- és középvállalkozásokat tömörítő IMM Románia elnöke a gázolaj jövedéki adóját literenként 30 banival csökkentő kormányintézkedést.
Ne bírságolják meg a járművezetőket, ha igazoltatáskor nem tudják felmutatni a jogosítványukat és a forgalmi engedélyt – javasolja tervezetében a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Alexandru Dimitriu.
Több mint háromezer lejes pénzbírságot kapott és felfüggesztették a jogosítványát annak a fiatal autóvezetőnek, aki – utasaival együtt – kiült a mozgó jármű ablakába, és úgy bulizott.
Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
2 hozzászólás