Gyergyóremetei Hulladékkezelő Központnak nevezik azt a létesítményt, ahová hétfőtől szállítják a háztartási hulladékot Hargita megye minden településéről. Ennek legnagyobb részét újrahasznosítják, és a szándék az, hogy minél kisebb hányada kerüljön a lerakó gödörbe.
2024. június 03., 22:032024. június 03., 22:03
Fotó: Gergely Imre
Gyergyóremetei Hulladékkezelő Központnak nevezik azt a létesítményt, ahová hétfőtől szállítják a háztartási hulladékot Hargita megye minden településéről. Ennek legnagyobb részét újrahasznosítják, és a szándék az, hogy minél kisebb hányada kerüljön a lerakó gödörbe.
2024. június 03., 22:032024. június 03., 22:03
Fotó: Gergely Imre
2016 májusában avatták fel ünnepélyesen a Hargita megye Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszere című projekt részeként megépült hulladéklerakót, és most,
A szállítójármű Ditróból érkezett, és ezt még nagyon sok fogja követni, hiszen mostantól ide kerül a megye minden háztartási hulladéka.
Fotó: Gergely Imre
Amint a központot üzemeltető konzorcium illetékese Pásztai Zoltán elmondta, az alapvető cél az energetikai hasznosítás, azaz, hogy
Minden típusú hulladék különböző kezelésen megy át. Például a szelektíven gyűjtött műanyagot, papírt és hasonlókat 14-15 fajtába válogatják szét típus és szín szerint is.
Fotó: Gergely Imre
Van olyan is, ami cementgyárban kerül újrahasznosításra. A vegyes hulladékot is alaposan átválogatják, amit lehet kiszednek belőle.
Kezdetben az ide érkező hulladék 40-45 százaléka kerül a lerakóba, de Európai Uniós direktíva, hogy
Fotó: Gergely Imre
Pásztai Zoltán elmondta még, hogy pár hét múlva éri el a létesítmény a teljes kapacitását. Úgy számolnak, hogy akkor
A hulladékkezelő központot egy három cégből álló konzorcium működteti, amelynek 70 százalékban az Eco Bihor a részese, 28 százalék az RDE Harghitához, és 2 százalék az Eco Csíkhoz tartozik.
Fotó: Gergely Imre
A remetei létesítmény az lényegében a hulladékgazdálkodási rendszer végső pontja. A teljes folyamathoz még hozzátartozik a hulladék összegyűjtése és begyűjtése is.
A megyei integrált rendszer teljes kiépüléséhez ennek rendezése még hátravan. Két, erre kiírt közbeszerzés sikertelen volt, most a harmadik van folyamatban. Incze Csongor megyemenedzser érdeklődésünkre válaszolva elmondta, hogy ez most éppen az óvási időszakban van. Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke abban bízik, hogy ősszel derülhet ki, hogy ki lesz ennek a közbeszerzésnek a nyertese. Hozzátette:
Fotó: Gergely Imre
A szállítójárművek beszerzése mellett új kukákat kell biztosítani minden háztartásnak. Nem is egyet, hanem
Ezek chippel lesznek ellátva, amelyek alapján pontosan tudható lesz, hogy ki mennyi hulladékot termelt és ez alapján fognak majd fizetni.
Laczkó Albert Elemér, Gyergyóremete polgármestere attól tart, hogy
Fotó: Gergely Imre
Erre Pásztai Zoltán válasza az volt, hogy az a tapasztalatuk, hogy ahol elég határozott a polgármester és nem riad vissza attól, hogy büntetéseket rójon ki a szemetelőkre, ott hamar megoldódnak az ilyen problémák.
– tette hozzá.
Van még egy feladata Hargita megye tanácsának, amit a remetei hulladékkezelő központ létesítésekor felvállalt:
Fotó: Gergely Imre
A szándék ma is megvan, a kivitelezés azonban nem halad előre – derült ki Borboly Csaba kérdésünkre adott válaszából. Többféle variánson is gondolkodtak, hogy miként lehetne ezt az utat megépíteni, aminek két nagy nehezítő akadálya van: hidat kell építeni a Maroson, és egy átkelőt a vasúti síneken. Ezeknek a kivitelezése nem lesz egyszerű.
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
4 hozzászólás