
Nehezített terep. Nem könnyítik meg a katolikus iskola teológiai osztályába felvételizőinek a helyzetét
Fotó: Haáz Vince
Szerdán kellene tartsák a teológia osztályba felvételiző nyolcadikos diákok számára az alkalmassági vizsgát a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnáziumban, azonban még nem lehet tudni, hogy megtarthatják, vagy sem: a tanfelügyelőség a minisztériumtól vár pontosítást. A késlekedés azért is aggasztó, mert a szakmai osztályokba való jelentkezés előfeltétele ez a vizsga.
2022. május 15., 14:262022. május 15., 14:26
Amikor megjelent a Maros megyei tanfelügyelőség honlapján, hogy hol és mikor tartják az alkalmassági vizsgákat a szakképző osztályokba, a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium is szerepelt a listán, rá két napra azonban közzétettek egy pontosítást, amely arról szól, hogy
– magyarázta a kacifántos helyzetet a Székelyhonnak Tamási Zsolt iskolaigazgató. Rámutatott, ilyen alkalmassági vizsgát minden szakmai osztályban szerveznek – például a pedagógiai középiskolában, a művészeti iskolákban, a sportgimnáziumokban, valamint a református és katolikus teológiai osztályokban is.
„A minisztériumtól nem érkezett még válasz, mi azonban arra kértünk mindenkit, hogy készítse az iratcsomóját a jelentkezéshez, ugyanis hétfőn és kedden kell iratkozni az alkalmassági vizsgára, és ahhoz mérten, hogy mit mond a minisztérium, álljon mindenki készenlétben” – fogalmazott Tamási Zsolt. Rámutatott,
Ha azonban nem érkezik válasz a szaktárcától, akkor a gyerekeknek van lehetőségük egy másik katolikus teológiai osztályban részt venni ezen az alkalmassági vizsgán. Megtehetik ezt például Gyulafehérváron, vagy Székelyudvarhelyen a Tamási Áron Gimnáziumban, vagy Csíkszeredában a Segítő Mária Római Katolikus Teológiai Gimnáziumban – ahhoz viszont utazni kell, de csupán szervezés kérdése az egész.
Tamási Zsolt elmondta, hogy tavaly például összesen hetvenen vettek részt az alkalmassági vizsgán, a teológiai osztályba persze végül csak 24-en juthattak be. Az iskola másik, két kilencedikes osztályába hagyományos módon, a kisérettségi-eredmény alapján, a számítógépes elosztás után jutnak be a tanulók.
Méltánytalan a valóban betegszabadságra szorulókkal szemben, hogy ennek első napját nem fizetik, de szükség van az intézkedésre, mert a hatóságok „elvesztették az ellenőrzést” a fiktív betegszabadságok felett – véli az egészségügyi miniszter.
Óriási medveszobrot állítanak Tusnádfürdőn, Szőke Gábor Miklós szobrászművész 3,5 méter magas alkotását jövő héten avatják fel – tájékoztatta az MTI-t pénteken Varga Attila, a szoborállítást kezdeményező tusnádfürdői Szent Kristóf Panzió tulajdonosa.
Az embereket érzékenyen érintő adóemelésről is beszélt Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a helyi önkormányzati képviselők januári ülésén. Mint mondta, a kormány döntését kellett végrehajtaniuk, az emberek feszültsége mégis rájuk irányul.
Vaddisznótámadásban sérült meg súlyosan és vesztett sok vért egy ember az Argeș megyei Nucșoara község nehezen megközelíthető területén. Megmentésére a hegyimentőket is riasztották.
Egy lehetséges regionális válság súlyosságától függően 50 banitól 4,5 lejig terjedő összeggel nőhet az üzemanyag ára Romániában, és a gázolaj esetében lesz nagyobb a drágulás mértéke – véli az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
Nicușor Dan államfő szerint napjainkban két nagy veszély fenyegeti a tizenéveseket: a drogok, illetve az elidegenedés, a közösséghez való tartozás hiánya.
A MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány meghirdette a Zöldövezet program 20. kiadását, amelyben összesen 850 ezer lejjel támogatják civil szervezetek környezetvédelmi projektjeit.
Észszerűtlennek tartja Nicușor Dan államfő, hogy a polgármesterek a jelenlegi helyzetben „többet kérjenek, mint amennyiből 2025-ben gazdálkodhattak”.
Nem lehet tovább várni a csíkszeredai Kalász negyedi köztemető területének bővítésével, a folyamatot idén el kell indítani – tudtuk meg. Azt még nem lehet tudni, hogy melyik irányba lehet kiterjeszteni a sírkertet, erről később születik döntés.
szóljon hozzá!