
Sok fényképen feltűnik a közkedvelt sétány, amelyik nyáron a legszebb
Fotó: Haáz Vince
Az utolsó percben kicserélt határozattervezet miatt úgy tűnik, mégsem lett védett övezet a marosvásárhelyi Vársétány területe. A városháza szakigazgatósága az utolsó pillanatban egy második variánst helyezett a képviselő-testületi tagok elé, és azt szavazták meg. Az eredetiben kimondták volna, hogy védett övezet lesz, ebben többek között csak egy tanulmány elkészítéséről döntöttek.
2018. július 05., 16:122018. július 05., 16:12
Marosvásárhely polgármesterre, Dorin Florea az elmúlt években többször elmondta, hogy valamit tenni kell a Vársétányon lévő nyugati ostorfákkal, mert azok korhadtak és veszélyesek. Szerinte valami modern és futurisztikus megoldást kell találni a vásárhelyiek és turisták által is közkedvelt sétányra, amelyről azt is mondta, hogy csúnya.
A sok turista fényképalbumából és profi fotós alkotásáról is visszaköszönő ostorfákat az évek során néha szakszerűtlenül nyírták meg, de megtörtént az is, hogy egy-egy nagyobb vihar esetén némely águk letört, megrongálva a közelben parkoló autót. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem egyik diákja szakdolgozata témájaként a Vársétányon lévő nyugati ostorfák állapotának felmérését választotta, felméréseiből pedig kiderült, hogy
Már korábban felmerült annak szükségessége, hogy a Vársétányt természetvédelmi övezetté alakítsák, lehetőséget teremtve ezáltal, hogy az ott lévő nyugati ostorfák, illetve az azokban, azokon élő madarak, bogarak is védve legyenek. A marosvásárhelyi tanácsosok a legutóbbi ülésükön szavaztak a védetté nyilvánításról. A marosvásárhelyi RMDSZ az ülést követően közleményben közölte, hogy védett természetvédelmi övezetté nyilvánították a Vársétányt.
„Az RMDSZ határozattervezetet nyújtott be, amit a tanács el is fogadott a Vársétány faállományának védelmében. A Peti András által jegyzett tervezet előírja, hogy a Vársétányt a tanács természetvédelmi övezetté nyilvánítja. A tervezet szerint a sétányon lévő nyugatiostorfa-állományt szakemberek fakoppmódszerrel megvizsgálják, majd a korhadt, beteg ágakat, illetve a beteg egyedeket eltávolítják. Az eltávolított fákat minimum hatéves fiatal egyedekkel cserélik ki. Az így megfiatalított faállományon tilos lesz az elkövetkezendőkben a szakszerűtlen nyírás vagy a tavaszi csonkítás.”
A városháza honlapján lévő határozattervezetben valóban az szerepelt, hogy a Vársétányt természetvédelmi területté nyilvánítják. Csakhogy nem ezt a tervezetet bocsátották szavazásra.
Csak az eljárás indult el
A Szabad Emberek Pártjának tanácsosa, Pápai László Zsolt azonban arra figyelmeztet, hogy a városháza szakigazgatósága által összeállított és a tanácsosok elé terjesztett, majd megszavazott határozat nem mondja ki, hogy a Vársétány védett övezet. A határozat első pontja arról szól, hogy szakemberek felmérik a Vársétányon lévő nyugati ostorfák állapotát, és elvégzik a szükséges beavatkozásokat rajtuk. A második cikkely azt szögezi le, hogy készítenek egy tanulmányt a védetté nyilvánítás érdekében, illetve hogy ezekre jóváhagynak majd százezer lejt a legközelebbi költségvetés-kiegészítéskor. Pápai szerint a csütörtökön elfogadott határozat, amelyet a városháza szakigazgatósága nyújtott be és szavaztatott meg, még nem azt jelenti, hogy védetté nyilvánítják a Vársétányt, hanem csak azt, hogy elindult ez a folyamat.
Középkorú férfira támadt rá egy medve pénteken délután a patakfalvi házának kertjében – az áldozatot kórházba szállították, a nagyvadat pedig kisvártatva kilőtték.
Hargita megye tiszteletbeli nagykövete lett Borbás Marcsi. A televíziós szerkesztő és műsorvezető a 2027-es év népszerűsítésében segíti a székelyföldi megyét, amikor Európa Gasztronómiai Régiója lesz – közölte a megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Teljes megújulás előtt áll Gyergyószentmiklóson a Virág negyed déli része, ehhez azonban le kell bontani az engedély nélkül épített garázsokat. A tulajdonosoknak május végéig fel kell szabadítaniuk az elfoglalt közterületeket.
A kormány pénteki ülésén jóváhagyta a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvény módosítását, amely szerint az eredetileg 2026. január elsejei hatállyal beütemezett intézkedéseket a törvény hatálybalépésének napjától kell alkalmazni.
„1,5 millió euró értékű uniós támogatást nyertünk a csittszentiváni iskola fejlesztésére” – jelentette be közösségi oldalán Mezőpanit polgármestere, Bodó Előd Barna.
A kormány pénteken elfogadta a régi épületekre vonatkozó helyi adók, valamint a fogyatékkal élők által fizetendő helyi adók és bizonyos illetékek csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
Bővítette egészségügyi szolgáltatásait a csíkszeredai Multimed klinika azáltal, hogy a nemzetközi Affidea-klinikahálózat romániai csoportjának részévé vált. Az így újjászületett csíkszeredai klinikának avatóünnepségét pénteken tartották.
Összeomlott az 1784-ben épült, Szent György és Szent Miklós tiszteletére felszentelt ortodox fatemplom a Hargita megyei Székelyandrásfalva községhez tartozó Újlakon. Ezzel nem csupán egy épület dőlt össze, hanem egy műemlék is odaveszett.
Több mint hatvan házkutatást tartottak és hat embert őrizetbe vettek egy olyan adócsalási ügyben, amely a gyanú szerint építkezési cégeket érint, és Hargita, illetve Maros megyében is vizsgálatokat folytatnak.
Az ukrán hadsereg légvédelme péntek reggel lelőtt egy drónt Románia határának közelében, mindössze száz méterre a Tulcea megyei Chilia Veche településtől – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
1 hozzászólás