
Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Az országos helyreállítási tervbe foglalt vállalások részeként a román kormány az iskolaelhagyás mértékének csökkentésére is elkötelezte magát. 2023 elején uniós finanszírozásból rengeteg pénzt kipályáztattak azon iskoláknak, amelyek e jelenséggel fel akarták venni a harcot. A pályázás nagy elszántságot kívánt meg a jelentkezőktől, de mostanra már látszanak az eredmények is. Ezekről Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő és helyettese, Luminița Bobeș csütörtökön sajtótájékoztatón számoltak be. Online bekapcsolódtak a pályázó iskolák vezetői is.
2024. április 18., 20:022024. április 18., 20:02
„Ha ezelőtt 10 évvel még a pénz hiányával küszködtek az iskolák, most már számtalan finanszírozási program és kihasználható lehetőség van” – mondta bevezetőjében Luminița Bobeș, aki egyben az iskolaelhagyás csökkentésére meghirdetett program (PNRAS) koordinátora is, hozzátéve, „ha látjuk az eredményeket, az iskolák haladását, a gyermekek mosolyát, kétségtelenül megéri. Csak nyitottnak kell lenni, és élni az lehetőséggel, hogy a pénzt a megyébe hozzuk.”
A PNRAS néven futó pályázat első szakaszában 17 Kovászna megyei iskola részesülhetett összesen 12,63 millió lejes finanszírozásban: a két sepsiszentgyörgyi iskolán (Ady Endre és Gödri Ferenc általános iskolák) kívül a rétyi, nagyborosnyói, szentkatolnai, bölöni, berecki, dálnoki, bodoki, gelencei, hídvégi, nagybaconi, kőröspataki, zágoni, magyarhermányi, zabolai és árapataki iskolák vállalták, hogy az általuk jónak látott és a helyi igényeknek megfelelő módon olyan tevékenységeket szerveznek, amelyek vonzóvá teszik az iskolába járást, a tanulást, csökkentik a lemorzsolódás veszélyét a képességvizsga előtt. Így
8 iskola meleg ebédet, esetleg szendvicseket biztosított a diákoknak;
13 iskola felzárkóztató órákat szervezett;
10 tanintézményben pályaválasztási tanácsadást szerveztek a diákoknak;
6 iskolában pszichológiai tanácsadásban részesülhettek a tanulók;
9 iskolában a szülőkkel is foglalkoztak, képezték őket;
14 iskola pedig kirándulásokra vitte a gyerekeket.
Ezen kívül a pályázók digitális eszközökkel szerelték fel az osztálytermeket vagy az iskolát, sportszereket szereztek be, gyakorlati tevékenységekkel (varró-, főzőműhely), sportrendezvényekkel, táborokkal vagy kirándulásokkal igyekeztek a diákokat a rendszeres iskolalátogatásra bírni. Mindezek által a program előnyeit megyeszerte 1781 diák élvezhette.
A rétyi Antos János Általános Iskola diákjai az iskolaelhagyást célzó pályázati támogatásból a brassói állatkertbe is ellátogattak
Fotó: Antos János Általános Iskola /Facebook
A sajtótájékoztatón az elmúlt tanévet lezáró jelentésekből arról is fogalmat alkothattunk, milyen hasznuk volt e programoknak, noha a teljesítendő mutatók a pályázat teljes, hároméves (2025-ig tartó) időtartamára vonatkoznak, azaz előzetes becslések alapján két tanév eredményeit átlagolják.
A haladás mindenütt tetten érhető, de minden kis eredmény mögött az adminisztratív személyzet és a pedagógusok nagy erőfeszítése rejtőzik. Ugyanis az uniós pályázatoknak köszönhetően mindannyiuknak nagyon sokat kellett tanulniuk, többek között a beszerzések hivatalos formáját, az elszámolási dokumentumok megfelelő formátumait, azok mennyisége pedig egy külön kihívás, mely az iskolák könyvelőségét nagyon leterhelte, ráadásul nem is mindenütt dolgozik főállású könyvelő.
Szülőknek szerveztek „továbbképzőt” a rétyi Antos János Általános Iskolában, a PNRAS-program keretében
Fotó: A rétyi Antos János Általános Iskola
Mindezek mellett az összegek lehívásában az országos átlaghoz (18 százalék) képest jól áll Háromszék, mert 2023 végéig a több mint 12 és fél millió lej egyharmadát már sikerült elkölteni, elszámolni.
Idén a PNRAS-program egy újabb szakaszába lépett, ebben újabb 9 Kovászna megyei iskola nyert támogatást: a baróti Gál Mózes iskolán kívül a sepsibükszádi, zágonbárkányi, barátosi, uzoni, mikóújfalusi, bardóci, dobollói, szitabodzai általános iskolák. Mondhatni, hogy ők jobban jártak, ugyanis több pénz jut egy tanintézményre, az általuk megpályázott összeg 8,36 millió lej (áfa nélkül). A finanszírozási szerződéseket a pályázattal kapcsolatos tevékenységet koordináló és monitorizáló megyei tanfelügyelőséggel kötik meg, remélhetően a következő hetekben.
Jó hír, hogy az eddigi pályázatokból a kis tanulólétszám miatt kimaradó kis iskoláknak meghirdetett 3. PNRAS-program keretében a kézdialmási iskola is 634 363 lej összegű támogatást nyert – tájékoztatott Luminița Bobeș.
Javasolni fogja Craiova polgármestere, hogy a város tiszteletbeli polgárává avassák azt az indiai – mint utólag kiderült, nem nepáli – vendégmunkást, aki megmentette a befagyott tóba esett ötéves kislány életét.
A Intelligens Energia Egyesület (AEI) szerint a háztartási villamosenergia-fogyasztók akár 35 százalékkal is csökkenthetnék a számláikat, ha szolgáltatót váltanának, mivel a piacon jelenleg 1 lej/kWh alatti ajánlatok is elérhetők.
Tavaly összesen 3950 halálos és súlyos sérüléssel járó közúti balesetet történt országos szinten, kevesebb, mint az előző évben – közölte vasárnap a Román Rendőrség.
Egy nepáli vendégmunkás ugrott be elsőként szombaton egy craiovai park jeges tavába, hogy megmentsen egy ötéves kislányt. Aztán további öten – köztük a lánya apja – siettek a gyermek segítségére, de csak a vendégmunkásnak sikerült elérnie a kislányig.
Romániában a tartós, kemény fagyok idején csak korlátozottan növelhető a belföldi földgáz-kitermelés és a tartalékok kitárolási üteme, ezért az import – elsősorban Magyarország felől – elengedhetetlenné válik – figyelmeztetett a szakértő.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombaton egy figyelmeztető előrejelzést, valamint több, szerda reggelig érvényben lévő sárga jelzésű riasztást adott ki kemény fagy és rendkívül alacsony hőmérsékletek miatt Románia legnagyobb részére.
Robbanás történt szombaton reggel egy gyulafehérvári tömbházban, amelynek következtében egy férfi súlyos égési sérüléseket, egy fiatal nő pedig lábsérülést szenvedett, és huszonkét lakót kellett ideiglenesen kiköltöztetni az épületből.
A Salvamont ötvenkét emberen segített az elmúlt huszonnégy órában, egyvalaki életét azonban nem tudták megmenteni.
A korkedvezménnyel nyugdíjba vonult romániai bírák és ügyészek átlagosan 4000 eurónak megfelelő nettó szolgálati nyugdíjat kapnak kézhez havonta, ami csaknem kilencszerese a közalkalmazotti átlagnyugdíjnak.
Szombat reggel Gyergyóalfaluban mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet az országban: a Hargita megyei településen mínusz 22 Celsius-fok volt.
szóljon hozzá!