
Még mindig találhatók olyan termékek vásárokon, üzletekben, amelyek ízben, tápérték-tartalomban és árban is „verik” a bio termékeket
Fotó: Haáz Vince
Napjaink slágertermékei a bio címkével ellátott árucikkek, amelyek térségünkben is egyre nagyobb népszerűségnek örvendnek. De a jóval magasabb ár mellett mi különbözteti meg ezeket a hagyományos, azaz nem bio termékektől? Szász Hunort, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház dietetikusát kérdeztük.
2019. november 30., 09:452019. november 30., 09:45
A szakember beszélgetésünk elején kiemelte,
Megfigyelik egyebek közt a termelési és termesztési folyamatát, a feldolgozását, forgalmazását és importálásának körülményeit is. Ugyanakkor az élelmiszernek az ellenőrző és tanúsító szervek által kiállított érvényes termékkísérő bizonylattal kell rendelkeznie.
– magyarázta Szász Hunor. Kifejtette, a biotermékek termelési folyamata környezetbarát, tehát fő alapelve, hogy mind a növények termesztése, mind az állatok tenyésztése harmonizáljon az adott hely tulajdonságaival, mint például klíma, talaj, víz. Másik fontos szempont, hogy
Ez a fogalom olyan összetevőkre, növényekre vonatkozik, amelyek genetikai állományát mesterségesen módosították, ennek következtében azok ellenállóbbak a betegségekkel, szárazsággal vagy bizonyos rovarokkal szemben.
– fogalmazott a dietetikus.
A biotermék ellenőrzött körülmények között termelt, semmilyen műtrágyát és szintetikus anyagot nem tartalmaz
Fotó: Gábos Albin
A nem bio, tehát a „hagyományos” termékek ezzel szemben nincsenek folyamatosan kivizsgálva termesztésük, tenyésztésük során. „Például egy szalámira felírhatják, hogy hagyományos füstölt íze van, viszont azt a tulajdonságát kémiai anyagok felhasználása által nyerte el. Persze ezek az élelmiszerek is bizonyos szabályok mentén vannak előállítva, viszont azok az előírások nem annyira szigorúak, mint a bio címkével rendelkező termékek esetében” – húzta alá a szakember. Ugyanakkor – folytatta –
„Ezek mennyiségre lettek termelve, nem minőségre. Lehetnek génmódosításból származók, az ízük sem az eredeti. Összességében viszont inkább ezeket fogyasszuk a chips vagy a szénsavas üdítőitalok helyett” – mondta Szász Hunor.
Kérdésünkre, hogy a bio vagy a saját kertben termesztett növény az egészségesebb, Szász Hunor úgy fogalmazott: ha van rá lehetőség, állítsunk magunknak elő bio terméket. De ha erre nincs mód,
– mondta. Viszont – tette hozzá – az előbb említettek hiányában nyilván megéri a bio termékeket fogyasztani az egészségmegőrzés céljából. Leginkább városon, ahol sokszor nincs lehetőség saját termesztésre.
A választék bőséges, csak el kell döntenünk, hogy melyiket választjuk
Szász Hunor szerint a nem bio zöldségek és gyümölcsök fogyasztása nem káros, ha nem csak azokat esszük, változatosság nélkül. „Szervezetünk ellenálló képessége nagyon jó, de ha szisztematikusan toljuk a vegyszeres termékeket, egyszer csak megjelenik azok utóhatása. Például az utóbbi időben rengeteg a hormonzavarral küszködő ember. Vajon miért? Meg rengeteg allergia is kialakult az elmúlt években.
– hangsúlyozta a dietetikus.
Zárásként elmondta, nyilván a nem bio és nem házilag termesztett zöldségek és gyümölcsök is lehetnek pozitív hatással az egészségre, de ez sok mindentől függ, például hogy a szállításuk során miként voltak tárolva, csomagolva, a raktárban mennyire voltak kitéve a penészesedésnek.
A kormány elfogadta a gázolaj jövedéki adójának átmeneti csökkentéséről, valamint a Románia területén kitermelt kőolaj és az abból előállított energiahordozók értékesítéséből származó bevételekre kivetett szolidaritási hozzájárulásról szóló rendelet.
Elégtelennek tartja az kis- és középvállalkozásokat tömörítő IMM Románia elnöke a gázolaj jövedéki adóját literenként 30 banival csökkentő kormányintézkedést.
Ne bírságolják meg a járművezetőket, ha igazoltatáskor nem tudják felmutatni a jogosítványukat és a forgalmi engedélyt – javasolja tervezetében a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Alexandru Dimitriu.
Több mint háromezer lejes pénzbírságot kapott és felfüggesztették a jogosítványát annak a fiatal autóvezetőnek, aki – utasaival együtt – kiült a mozgó jármű ablakába, és úgy bulizott.
Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.
Elképzelés már van, most a várható költségeket is tartalmazó számításokat kell elkészíteni a Csíkszeredában tervezett parkolóház számára. A város saját beruházásaként épülne, amelyhez finanszírozást is kell majd találni.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
Ilie Bolojan csütörtökön bejelentette, hogy a kormány 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját, és ezt az intézkedést pénteken hagyja jóvá a kabinet.
Emelkedik a kulturális utalványok és a bölcsődei utalványok értéke, figyelembe véve az árak alakulását és az emberek szükségleteit – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Demeter András kulturális miniszter csütörtökön üdvözölte a coțofenești-i aranysisak visszaszerzését, hangsúlyozva, hogy a holland félnek visszatérítendő összeget csak a műtárgyak restaurálásának befejezése után állapítják meg.
szóljon hozzá!