Mit tehetünk a daganatos betegségek kialakulásának megelőzéséért? Pr-cikk

•  Fotó: dr. Szabó László magánarchívumából

Fotó: dr. Szabó László magánarchívumából

A bioflavonoidok, a táplálkozás és a mikrobiom szerepe a daganatok megelőzésében és a sejtek energia ellátásában címmel tart előadást Erdély-szerte dr. Szabó László PhD epidemiológus.

Támogatói tartalom

2024. szeptember 27., 15:452024. szeptember 27., 15:45

A magyarországi kutató több évtizedes kapcsolatot ápol régiónkkal, sokan ismerhetik azok közül, akik érdeklődnek az egészséges életmód és a betegségek megelőzése témakörökben. Idén ősszel Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában és Kolozsváron találkozhatnak vele az egészségük iránt érdeklődők.

Az előadássorozat keretében a daganatos betegségek megelőzéséről, a mikrobiom fontosságáról, sejtjeink energiaellátásáról és a felnőttkori őssejt-regenerációról szerezhetnek szakszerű információkat.

„Számszerűsítve a Romániában előforduló halálokokat toronymagasan, mintegy 60%-ban a szív- és érrendszeri betegségek teszik ki” – kezdi beszélgetésünket a doktor úr. Ha tovább vizsgáljuk ezt a rangsort, a daganatos megbetegedések számai is riasztóak. Az elmúlt években a tüdőrák, emlőrák és vastagbélrák növekvő tendenciát mutat, jegyzi meg interjúalanyunk. Bár elszomorító adatokat olvashatunk a témával kapcsolatban, mégis igyekeznünk kell abban, hogy mindent megtegyünk a megelőzés érdekében.

Szerencsére ma már széleskörű információ áll a rendelkezésünkre annak érdekében, hogy cselekvő üzemmódba kapcsoljunk, és különböző lépésekkel haladjunk egy egészségesebb élet felé.

Az egészségügyi ellátásról szólva komor hangulatúvá fordul a beszélgetésünk, hiszen a pandémia ideje alatt a fókusz áttolódott, így sok esetben onkológiai kezeléseket és szűrővizsgálatokat halasztottak el, ami hosszabb várólistákhoz vezetett. „Ez nem egyedi eset, nagyon sok ország küzd hasonló nehézségekkel. Emellett

Idézet
Erdélyben is komoly probléma az egészségügyi dolgozók kivándorlása külföldre. Az egészségügyi dolgozók túlhajszolttá váltak, sokan kiégéstől szenvednek.

A gazdasági megszorítások miatt az egészségügyi intézmények kevesebb pénzt kapnak, elavult az infrastruktúra és csökkentett kapacitással működtek. Az alapellátási praxisok központosítása nehezítette az orvosi ellátásokhoz való hozzáférést, míg a sürgősségi ellátások átszervezése miatt a betegeknek nagyobb távolságokat kellett megtenniük. Emiatt sajnos a prevenciós szolgáltatások is visszaestek, a szűrővizsgálatok kapacitása csökkent, ezért sok betegséget későn ismertek fel, rontva a betegek kilátásait.”

•  Fotó: dr. Szabó László magánarchívumából Galéria

Fotó: dr. Szabó László magánarchívumából

A genetikán túl, az epigenetika, vagyis a környezeti tényezők hatásai ma sokkal nagyobb hatással vannak egészségünkre, mint valaha. Sokakban felmerül a kérdés, hogy valójában mennyire egészséges az az élelmiszer, amelyet fogyasztunk, a víz, amelyet megiszunk, és így tovább. Vannak esetek, amikor nincs a kezünkben a megoldás kulcsa. Nem minden alkalommal tudunk alapvető változtatásokat eszközölni a káros környezeti hatások kiküszöbölésére, viszont személyes életünkben számos egészségmegőrző döntést hozhatunk.

Idézet
A dohányzás elhagyása, a rendszeres testmozgás beiktatása az életünkbe, az egészséges táplálkozás és a szűrővizsgálatok mind jelentősen csökkenthetik a daganatok kialakulásának kockázatát. Mind közül talán a helyes táplálkozási szokások kialakítása a legmeghatározóbb.

Nem kell különleges vagy méregdrága élelmiszerekre gondolnunk. Elég csupán szétnéznünk a közvetlen környezetünkben. Ott van például az áfonya, amely erős antioxidáns-tartalmú gyümölcs, vagy a gyulladáscsökkentő vöröshagyma. Ajánlatos gyakran fogyasztani zöld teát, amely magas EGCG-forrás, mely szintén segíthet a daganatok megelőzésében” – részletezi dr. Szabó László.

Érdemes úgy gondolnunk az étkezésünkre, mint olyan tevékenységre, amely szervezetünk számára megadja a megfelelő energiatöltetet.

Ha egészséges alapanyagokat fogyasztunk azzal két legyet ütünk egy csapásra, hiszen egészségesebbek és energikusabbak leszünk.

Kérdésünkre, hogy miért tartja fontosnak az erdélyi emberek számára előadássorozat formájában az egészségmegőrzéssel kapcsolatos információkat átadni, elmondta:

Idézet
Különösen fontos számomra, hogy elérhetővé tegyem azokat az információkat, amelyek tudományos alaposággal bizonyítva és természetes módon jobbá tudják tenni az emberek életét.

Ezért hoztuk létre a csíkszeredai központunkat is, hogy helyben tudjunk segíteni. Az előadások, amelyeket tartok, pont ezt a célt szolgálják: közérthető és hasznos információkat adni mindenkinek, és mindezeket kézzelfoghatóvá is tenni”.

•  Fotó: dr. Szabó László magánarchívumából Galéria

Fotó: dr. Szabó László magánarchívumából

Az előadássorozat keretében többek között a sejtek energiatermelő folyamatairól is szó esik majd, sőt azt is megtudhatják, hogy hogyan védhetjük és segíthetjük ezt az energiatermelést. Kíváncsiak arra, hogy egyáltalán hol keletkezik az élethez szükséges energia, ami működtet bennünket? Foglaljanak helyet még ma az ingyenes előadások bármelyikére, hiszen a helyek száma korlátozott.

És hogy mi mindenről lesz még szó az előadásokon?

Idézet
A bioflavonoidok szerepéről, a táplálkozás fontosságáról és a mikrobiomról fogunk beszélni a daganat megelőzése szempontjából, izgalmas téma a sejtek energiaellátása, és szó lesz a felnőttkori őssejtekben rejlő regeneráció lehetőségéről is.

Nagyon aktuális témák, amelyek mindenkit érintenek. Nem száraz, tudományos előadások lesznek, hanem élvezetes és hasznos információk gyűjteménye. Minden érdeklődőt sok szeretettel várunk az ingyenes előadásokra!” – hangsúlyozta a doktor úr.

Dr. Szabó László és kollégái előadásait október 1–3. között tartják Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában és Kolozsváron. Az eseményekre online lehet regisztrálni a www.vitacrystal.net weboldalon, Facebook-oldalukon vagy telefonon: 0740-076444.

A regisztrálók mindegyike értékes személyre szabott ajándékkal lehet gazdagabb, így érdemes szeptember 30-ig bejelentkezni.

Leggyakoribb halálokok Romániában
– Ischaemiás szívbetegség
– Stroke
– Hipertóniás szívbetegség
– Trachea, hörgők, tüdőrák
– Alsó légúti fertőzések
– Májzsugor
– Krónikus obstruktív tüdőbetegség
– Vastagbél- és végbélrák
– Vesebetegségek
– Kardiomiopátia, szívizomgyulladás, szívbelhártya-gyulladás

Dr. Szabó László története nem csupán a tudományról szól, személyesen is érintett volt. „Magyarországon születtem, és a flavonoid kutatással édesapám 1980-ban bekövetkezett infarktusa után kezdtem foglalkozni” – meséli. Az apja egészsége érdekében végzett kutatásai indították el pályafutását, és a vörösbogyós gyümölcsök kivonata további 15 évig támogatta apja egészségét.

„Ez a tapasztalat hozta létre a Flavin termékcsaládot, amely ma már sok ember életét jobbá tette” – mondja büszkén. Szabó mélyen belemerült a flavonoidok hatásmechanizmusának vizsgálatába, és élelmiszer-biztonsági diplomát, majd epidemiológus doktori címet is szerzett.

Október 1.: Küküllő Hotel, Városháza tér 16. sz., Székelyudvarhely (17:00–19:00)
Október 2.: Csíki Mozi, Majláth Gusztáv Károly tér 2. sz., Csíkszereda (17:00–19:00)
Október 3.: Hotel Golden Tulip Inn; Observatorului utca, 129. sz., Kolozsvár (17:00–19:00)

(X – fizetett hirdetés)

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 16., hétfő

Felszámolják az önkényesen elfoglalt „magánparkolókat” Gyergyószentmiklóson

Gyergyószentmiklós mindegyik lakónegyedében jellemző, hogy a lakók közterületeket foglalnak el, és azokat saját parkolóhelyként használják. A helyi rendőrség most akciót indít ennek megszüntetésére.

Felszámolják az önkényesen elfoglalt „magánparkolókat” Gyergyószentmiklóson
Hirdetés
2026. március 16., hétfő

Lángba borult egy autó a nagy erejű ütközés után, egy áldozat bennégett

Két ember életét vesztette egy közúti balesetben a Kovászna megyével szomszédos Buzău megyében, miután egy személyautó és egy haszongépjármű összeütközött.

Lángba borult egy autó a nagy erejű ütközés után, egy áldozat bennégett
2026. március 16., hétfő

Új hír a Szülőföldön Magyarul Programról: március 17-től lehet igényelni a támogatást

Kiközölte a Rákóczi Szövetség a Szülőföldön Magyarul Program idei támogatásigénylési időszakát.

Új hír a Szülőföldön Magyarul Programról: március 17-től lehet igényelni a támogatást
2026. március 16., hétfő

Összeszólalkoztak, majd az ittas vendég 10 ezer lejes kárt okozott

Összeveszett a vendéglátóegység üzemeltetőjével, majd több mint 10 ezer lej értében rongált meg javakat egy férfi Salamás községben szombaton, akit azóta őrizetbe vettek a hatóságok – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Összeszólalkoztak, majd az ittas vendég 10 ezer lejes kárt okozott
Hirdetés
2026. március 16., hétfő

Megkönnyített ügyintézés: munkapontot nyitott Segesváron a gépjármű-nyilvántartó

Szászrégen után hétfőn Segesváron is megnyílt a gépjármű-nyilvántartási iroda, ami mintegy ötvenezer személyt szolgál ki.

Megkönnyített ügyintézés: munkapontot nyitott Segesváron a gépjármű-nyilvántartó
2026. március 16., hétfő

Hűvösebb napok után a csillagászati tavasz hoz felmelegedést

Hűvösebb napokkal indul a hét Erdélyben, helyenként fagypont alatti minimumokkal. Március 21-től, a csillagászati tavasz kezdetétől azonban fokozatos felmelegedés várható, miközben a csapadék esélye egyelőre alacsony marad.

Hűvösebb napok után a csillagászati tavasz hoz felmelegedést
2026. március 16., hétfő

Az újrahasznosítás és a vintage is fontos szempont volt az újonnan nyílt szociális bemutatóüzletnél

Különleges üzlet nyitotta meg kapuit hétfőn Marosvásárhelyen: az Ecostil szociális vállalkozás bemutatóterme olyan helyszín, ahol az upcycling – értéknövelő újrahasznosítás – és kézműves termékek mellett vintage ruhadarabok is várják az érdeklődőket.

Az újrahasznosítás és a vintage is fontos szempont volt az újonnan nyílt szociális bemutatóüzletnél
Hirdetés
2026. március 16., hétfő

Külügyminiszter: biztosítanunk kell, hogy ne legyen tartós az energiaárakra nehezedő nyomás

Oana Țoiu külügyminiszter a Külügyek Tanácsának (CAE) hétfői brüsszeli ülése előtt kijelentette, hogy Románia egyik prioritása az energiaárak kordában tartása a közel-keleti háború körülményei között.

Külügyminiszter: biztosítanunk kell, hogy ne legyen tartós az energiaárakra nehezedő nyomás
2026. március 16., hétfő

A világ legfejlettebb gazdaságait tömörítő szervezethez csatlakozhat nyártól Románia

Románia még az idén nyáron meghívást kaphat a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetbe (OECD) – jelentette ki hétfőn Mathias Cormann, a nemzetközi szervezet főtitkára.

A világ legfejlettebb gazdaságait tömörítő szervezethez csatlakozhat nyártól Románia
2026. március 16., hétfő

Hargita megyében hat iskola bojkottálja a nyolcadikosok próba-képességvizsgáját

Hat Hargita megyei iskolában nem szervezik meg a héten a nyolcadikosok próba-képességvizsgáját, miután a tanárok a szakszervezetek felszólítására úgy döntöttek, hogy bojkottálják az országos felmérést.

Hargita megyében hat iskola bojkottálja a nyolcadikosok próba-képességvizsgáját
Hirdetés