Mit tehetünk a daganatos betegségek kialakulásának megelőzéséért? Pr-cikk

•  Fotó: dr. Szabó László magánarchívumából

Fotó: dr. Szabó László magánarchívumából

A bioflavonoidok, a táplálkozás és a mikrobiom szerepe a daganatok megelőzésében és a sejtek energia ellátásában címmel tart előadást Erdély-szerte dr. Szabó László PhD epidemiológus.

Támogatói tartalom

2024. szeptember 27., 15:452024. szeptember 27., 15:45

A magyarországi kutató több évtizedes kapcsolatot ápol régiónkkal, sokan ismerhetik azok közül, akik érdeklődnek az egészséges életmód és a betegségek megelőzése témakörökben. Idén ősszel Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában és Kolozsváron találkozhatnak vele az egészségük iránt érdeklődők.

Az előadássorozat keretében a daganatos betegségek megelőzéséről, a mikrobiom fontosságáról, sejtjeink energiaellátásáról és a felnőttkori őssejt-regenerációról szerezhetnek szakszerű információkat.

„Számszerűsítve a Romániában előforduló halálokokat toronymagasan, mintegy 60%-ban a szív- és érrendszeri betegségek teszik ki” – kezdi beszélgetésünket a doktor úr. Ha tovább vizsgáljuk ezt a rangsort, a daganatos megbetegedések számai is riasztóak. Az elmúlt években a tüdőrák, emlőrák és vastagbélrák növekvő tendenciát mutat, jegyzi meg interjúalanyunk. Bár elszomorító adatokat olvashatunk a témával kapcsolatban, mégis igyekeznünk kell abban, hogy mindent megtegyünk a megelőzés érdekében.

Szerencsére ma már széleskörű információ áll a rendelkezésünkre annak érdekében, hogy cselekvő üzemmódba kapcsoljunk, és különböző lépésekkel haladjunk egy egészségesebb élet felé.

Az egészségügyi ellátásról szólva komor hangulatúvá fordul a beszélgetésünk, hiszen a pandémia ideje alatt a fókusz áttolódott, így sok esetben onkológiai kezeléseket és szűrővizsgálatokat halasztottak el, ami hosszabb várólistákhoz vezetett. „Ez nem egyedi eset, nagyon sok ország küzd hasonló nehézségekkel. Emellett

Idézet
Erdélyben is komoly probléma az egészségügyi dolgozók kivándorlása külföldre. Az egészségügyi dolgozók túlhajszolttá váltak, sokan kiégéstől szenvednek.

A gazdasági megszorítások miatt az egészségügyi intézmények kevesebb pénzt kapnak, elavult az infrastruktúra és csökkentett kapacitással működtek. Az alapellátási praxisok központosítása nehezítette az orvosi ellátásokhoz való hozzáférést, míg a sürgősségi ellátások átszervezése miatt a betegeknek nagyobb távolságokat kellett megtenniük. Emiatt sajnos a prevenciós szolgáltatások is visszaestek, a szűrővizsgálatok kapacitása csökkent, ezért sok betegséget későn ismertek fel, rontva a betegek kilátásait.”

•  Fotó: dr. Szabó László magánarchívumából Galéria

Fotó: dr. Szabó László magánarchívumából

A genetikán túl, az epigenetika, vagyis a környezeti tényezők hatásai ma sokkal nagyobb hatással vannak egészségünkre, mint valaha. Sokakban felmerül a kérdés, hogy valójában mennyire egészséges az az élelmiszer, amelyet fogyasztunk, a víz, amelyet megiszunk, és így tovább. Vannak esetek, amikor nincs a kezünkben a megoldás kulcsa. Nem minden alkalommal tudunk alapvető változtatásokat eszközölni a káros környezeti hatások kiküszöbölésére, viszont személyes életünkben számos egészségmegőrző döntést hozhatunk.

Idézet
A dohányzás elhagyása, a rendszeres testmozgás beiktatása az életünkbe, az egészséges táplálkozás és a szűrővizsgálatok mind jelentősen csökkenthetik a daganatok kialakulásának kockázatát. Mind közül talán a helyes táplálkozási szokások kialakítása a legmeghatározóbb.

Nem kell különleges vagy méregdrága élelmiszerekre gondolnunk. Elég csupán szétnéznünk a közvetlen környezetünkben. Ott van például az áfonya, amely erős antioxidáns-tartalmú gyümölcs, vagy a gyulladáscsökkentő vöröshagyma. Ajánlatos gyakran fogyasztani zöld teát, amely magas EGCG-forrás, mely szintén segíthet a daganatok megelőzésében” – részletezi dr. Szabó László.

Érdemes úgy gondolnunk az étkezésünkre, mint olyan tevékenységre, amely szervezetünk számára megadja a megfelelő energiatöltetet.

Ha egészséges alapanyagokat fogyasztunk azzal két legyet ütünk egy csapásra, hiszen egészségesebbek és energikusabbak leszünk.

Kérdésünkre, hogy miért tartja fontosnak az erdélyi emberek számára előadássorozat formájában az egészségmegőrzéssel kapcsolatos információkat átadni, elmondta:

Idézet
Különösen fontos számomra, hogy elérhetővé tegyem azokat az információkat, amelyek tudományos alaposággal bizonyítva és természetes módon jobbá tudják tenni az emberek életét.

Ezért hoztuk létre a csíkszeredai központunkat is, hogy helyben tudjunk segíteni. Az előadások, amelyeket tartok, pont ezt a célt szolgálják: közérthető és hasznos információkat adni mindenkinek, és mindezeket kézzelfoghatóvá is tenni”.

•  Fotó: dr. Szabó László magánarchívumából Galéria

Fotó: dr. Szabó László magánarchívumából

Az előadássorozat keretében többek között a sejtek energiatermelő folyamatairól is szó esik majd, sőt azt is megtudhatják, hogy hogyan védhetjük és segíthetjük ezt az energiatermelést. Kíváncsiak arra, hogy egyáltalán hol keletkezik az élethez szükséges energia, ami működtet bennünket? Foglaljanak helyet még ma az ingyenes előadások bármelyikére, hiszen a helyek száma korlátozott.

És hogy mi mindenről lesz még szó az előadásokon?

Idézet
A bioflavonoidok szerepéről, a táplálkozás fontosságáról és a mikrobiomról fogunk beszélni a daganat megelőzése szempontjából, izgalmas téma a sejtek energiaellátása, és szó lesz a felnőttkori őssejtekben rejlő regeneráció lehetőségéről is.

Nagyon aktuális témák, amelyek mindenkit érintenek. Nem száraz, tudományos előadások lesznek, hanem élvezetes és hasznos információk gyűjteménye. Minden érdeklődőt sok szeretettel várunk az ingyenes előadásokra!” – hangsúlyozta a doktor úr.

Dr. Szabó László és kollégái előadásait október 1–3. között tartják Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában és Kolozsváron. Az eseményekre online lehet regisztrálni a www.vitacrystal.net weboldalon, Facebook-oldalukon vagy telefonon: 0740-076444.

A regisztrálók mindegyike értékes személyre szabott ajándékkal lehet gazdagabb, így érdemes szeptember 30-ig bejelentkezni.

Leggyakoribb halálokok Romániában
– Ischaemiás szívbetegség
– Stroke
– Hipertóniás szívbetegség
– Trachea, hörgők, tüdőrák
– Alsó légúti fertőzések
– Májzsugor
– Krónikus obstruktív tüdőbetegség
– Vastagbél- és végbélrák
– Vesebetegségek
– Kardiomiopátia, szívizomgyulladás, szívbelhártya-gyulladás

Dr. Szabó László története nem csupán a tudományról szól, személyesen is érintett volt. „Magyarországon születtem, és a flavonoid kutatással édesapám 1980-ban bekövetkezett infarktusa után kezdtem foglalkozni” – meséli. Az apja egészsége érdekében végzett kutatásai indították el pályafutását, és a vörösbogyós gyümölcsök kivonata további 15 évig támogatta apja egészségét.

„Ez a tapasztalat hozta létre a Flavin termékcsaládot, amely ma már sok ember életét jobbá tette” – mondja büszkén. Szabó mélyen belemerült a flavonoidok hatásmechanizmusának vizsgálatába, és élelmiszer-biztonsági diplomát, majd epidemiológus doktori címet is szerzett.

Október 1.: Küküllő Hotel, Városháza tér 16. sz., Székelyudvarhely (17:00–19:00)
Október 2.: Csíki Mozi, Majláth Gusztáv Károly tér 2. sz., Csíkszereda (17:00–19:00)
Október 3.: Hotel Golden Tulip Inn; Observatorului utca, 129. sz., Kolozsvár (17:00–19:00)

(X – fizetett hirdetés)

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 14., szerda

Tizenöt fokot melegedett egyetlen nap alatt

Érezhetően enyhébb reggelre ébredtünk szerdán, Székelyföld-szerte többnyire csak mínusz 6–8 Celsius-fokig esett vissza a hőmérséklet.

Tizenöt fokot melegedett egyetlen nap alatt
Hirdetés
2026. január 14., szerda

Elbocsátások, bérpótlékok lefaragása – részletek a minisztériumok spórolási terveiről

A fejlesztési minisztérium honlapján kedd este közzétett törvénytervezet szerint 2026-ban a központi közigazgatásban a 2025-ös szinthez képest tíz százalékkal csökkennek – az alapbérek érintése nélkül – a személyi jellegű kiadások.

Elbocsátások, bérpótlékok lefaragása – részletek a minisztériumok spórolási terveiről
2026. január 14., szerda

Síszezon Háromszéken: van működő pálya, de egyre szűkül a választék

Jelenleg két helyszínen működnek a felvonók Kovászna megyében: Sugásfürdőn és Nagypatakon. Noha síelésre alkalmas terep még lenne a térségben, a hóhiány és a költségek miatt a pályák nem üzemelnek. Mutatjuk a háromszéki sípálya-körképet.

Síszezon Háromszéken: van működő pálya, de egyre szűkül a választék
2026. január 13., kedd

Antal Árpád: rossz volt a döntések alkalmazásának sorrendje, de az adóemelés elkerülhetetlen lépés volt

Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester az adóemeléssel kapcsolatos lakossági felvetésekre reagálva szeretett volna néhány nézőpontot nyomatékosítani: például azt, hogy a városnak kifizetett adókért mi mindent kap a polgár.

Antal Árpád: rossz volt a döntések alkalmazásának sorrendje, de az adóemelés elkerülhetetlen lépés volt
Hirdetés
2026. január 13., kedd

Meredeken nő a fertőző légúti megbetegedések száma

Az influenzával diagnosztizált betegek száma megtízszereződött a novemberi esetszámokhoz képest, és sok a szövődményként tüdőgyulladássá súlyosbodó légúti megbetegedés is Hargita megyében. A tendencia folytatódása várható.

Meredeken nő a fertőző légúti megbetegedések száma
2026. január 13., kedd

Egészségügyi miniszter: az orvosok fizetéséhez nem szabad hozzányúlni

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy az egészségügyben nem az orvosok és a kisegítő személyzet bérén kell spórolni, a megtakarításokat más területeken kell elérni.

Egészségügyi miniszter: az orvosok fizetéséhez nem szabad hozzányúlni
2026. január 13., kedd

Két hajléktalant ölt meg karácsony előtt egy fémrúddal, beismerő vallomást tett az elkövető

A Félixfürdőn karácsony tájékán elkövetett kettős gyilkosság elkövetője egy 29 éves kardói (Cordău) férfi, aki január elsején maga értesítette a rendőrséget arról, hogy két holttestet talált az üdülőhely egyik elhagyott pavilonjában.

Két hajléktalant ölt meg karácsony előtt egy fémrúddal, beismerő vallomást tett az elkövető
Hirdetés
2026. január 13., kedd

Gázpalack robbant fel egy zilahi tömbházlakásban, egy férfi égési sérüléseket szenvedett, kilencen megsérültek

Gázpalack robbanása okozott tüzet kedden délután zilahi tömbház egyik második emeleti lakásában. Egy ember megsérült, további kilenc lakónak a helyszínen nyújtottak orvosi ellátást – tájékoztatott a Szilágy megyei tűzoltóság.

Gázpalack robbant fel egy zilahi tömbházlakásban, egy férfi égési sérüléseket szenvedett, kilencen megsérültek
2026. január 13., kedd

Ilie Bolojan lesz az ügyvivő oktatási miniszter

Ilie Bolojan miniszterelnök kedden továbbította Nicușor Dan államfőnek Daniel David oktatási miniszter felmentésére vonatkozó javaslatát.

Ilie Bolojan lesz az ügyvivő oktatási miniszter
2026. január 13., kedd

Volt védelmi miniszter: a katonák nem 48 évesen mennek nyugdíjba

A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője, Mihai Fifor, korábbi védelmi miniszter kedden a Facebook-oldalán cáfolta azt az állítást, miszerint a katonák a bírákhoz és ügyészekhez hasonlóan „48 évesen mennek nyugdíjba”.

Volt védelmi miniszter: a katonák nem 48 évesen mennek nyugdíjba
Hirdetés