Hirdetés
Hirdetés

Mit kell tenni, ha kígyót látunk?

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Felnőtt vízisiklót láttak egy csíkzsögödi lakóház udvarán: noha ez a faj ártalmatlan, a térségben őshonos keresztes vipera azonban valós veszélyt jelent ebben az időszakban. Szakemberek szerint amennyiben valakit a gyanú szerint vipera mar meg, azonnal hívni kell a 112-es egységes segélyhívószámot.

Iszlai Katalin

2017. május 22., 22:332017. május 22., 22:33

2017. május 22., 22:362017. május 22., 22:36

Az egyik csíkzsögödi lakóház udvarán kígyót láttak a napokban – jelezték a Csíki Hírlap szerkesztőségének, segítséget kérve a beazonosításban.

„A fűben volt összecsavarodva a napon, és a kutya vette észre. Arra figyeltem fel, hogy nagyon ugat, kimentem, hogy megnézzem, mi történt. Nagyon megijedtem, amikor megláttam, mert elég nagy kígyóról volt szó.

Idézet
Agresszíven viselkedett, emelgette a fejét és sziszegett, és amikor egy bottal felé nyúltunk, hozzá is kapott. Amikor megközelítettük, rögtön bekúszott a veteményesbe, és a kerítés alatt átcsúszott a szomszédhoz. Szóltam is neki, hogy vigyázzon, hová lép

– emlékezett vissza a hölgy, akinek sikerült lefotóznia a hüllőt, amelyről később kiderült, hogy egy tekintélyes méretű felnőtt vízisikló.

Hirdetés

Ha veszélyben érzik magukat

Az állat azonosításban a Pogány-havas Kistérségi Társulás munkatársai segítettek, és arra hívták fel a figyelmet, hogy

bár a vízisikló ártalmatlan fajnak számít, ha sarokba szorítják, vagy megtámadva érzi magát, haraphat. Mérge nincs, ellenben van egy bűzmirigye, amit ilyen esetben nem fél használni, és a váladéka sokkal kellemetlenebb szagú, mint amilyen a harapása lehet.

Főként nedves helyeken él ez a faj, és általában őszi-tavaszi napokon kora reggel lehet találkozni velük. Nagyon jó rezgésérzékelőjük van, ezért messziről érzik, ha közelednek hozzájuk, és ilyenkor elkúsznak. Ellenségként tekintenek az emberre, nem prédaként, és csak akkor támadnak, ha valamiért nem tudnak elmenekülni. Ha mégis megmar egy sikló, fertőtleníteni kell a harapás helyét, de ezen kívül más intézkedés nem szükséges.

Vízisikló az egyik csíkzsögödi udvarban. Őshonos kígyó a Csíki-medencében. Olvasónk felvétele Galéria

Vízisikló az egyik csíkzsögödi udvarban. Őshonos kígyó a Csíki-medencében. Olvasónk felvétele

Egy mérges faj a térségben

Három őshonos kígyófaj található a Csíki-medencében: két sikló, illetve egy viperafaj, amely elvileg a mérges kígyók közé tartozik, marása azonban többnyire ártalmatlan – tudtuk meg Demeter László biológustól.

Idézet
A vízisikló (Natrix natrix) és a rézsikló (Coronella austriaca) teljesen ártalmatlan, ezzel szemben a keresztes vipera (Vipera berus) valóban mérgező, azonban ennek a mérge sem halálos.

Az esetek 90 százalékában akkor sem lesz különösebb baja az illetőnek, ha semmit sem tesz a marás után. A siklókat úgy lehet a viperától megkülönböztetni, hogy utóbbinak hirtelen keskenyedik a farka, és általában jól látható a hátukon egy folyamatos, cikk-cakkos mintázat. A rézsikló hasonlít a viperára, de nem folytonos a hátán a mintázat, csak a fejük hasonló. A vízisikló alapszíne szürke, a rézsiklóé barna, a viperáknál pedig a nőstények barnák, a hímek pedig szürkék. Emellett létezik a térségben egy úgynevezett lábatlan gyík, amelyet gyakran összetévesztenek az emberek a kígyóval. Ez a törékeny gyík (Anguis fragilis) is teljesen ártalmatlan, és onnan lehet megkülönböztetni a kígyóktól, hogy sokkal fényesebb, pikkelyesebb a bőre” – magyarázta Demeter László.

Nem kell elpusztítani

Ha kígyót látunk, a szakember szerint, az a legjobb, ha hívjuk a legközelebbi természetismerő személyt.

„Esetünkben hívhatják a Pogány-havas Kistérségi Társulást, és segítünk a beazonosításban. Ha valakit meg is harap a kígyó, akkor ajánlott minél gyorsabban orvoshoz fordulni. Az nagyon hasznos, ha készítenek egy fotót a hüllőről, mert így könnyebb megállapítani, hogy milyen fajtáról van szó, és ha a koordinátákat is lejegyzik, ahol látták, hasznos lehet az élőhelyük feltérképezésének szempontjából. Ha viperáról van szó, ami meg is támad, a marás környéke gyakran megduzzad, fáj, és megváltozik a színe, megfeketedik. Emellett, mint ahogy egy méhcsípés is kiválthat allergiás reakciót egyes személyeknél, ez a kígyómarásra is igaz. Azonban ha ez nem áll fenn, egy egészséges felnőtt ember nem szenved maradandó károsodást egy viperamarástól. Azonban ha gyerekről van szó, mindenképpen orvoshoz kell sietni. Az emberek amúgy általában elpusztítják a kígyókat, ha találkoznak velük, erre azonban nem feltétlenül van szükség. Ők is ugyanolyan részei a természetnek, mint a többi faj. Rágcsálókat, gyíkokat fogyasztanak, nem az embert támadják meg.

Nálunk nincs olyan szigorúan védett faj, amely veszélyeztetett lenne, de ez nem jelenti azt, hogy meg kell ölni őket

– hívta fel a figyelmet a biológus.

Olvasónk felvétele Galéria

Olvasónk felvétele

Hívni kell a 112-őt

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban idén eddig két személyt láttak el kígyómarás miatt, egy esetben igazoltan viperamarás történt, és megkapta az ellenszert a sérült. Demeter Ferenc, a kórház menedzsere közölte, a sérültet eperszedés közben támadta meg a kígyó, aki ezt követően az intenzív osztályra került, és megkapta a szükséges kezelést.

Idézet
Jelen pillanatban még van antiviperin szérumunk, és a nyári időszakra való tekintettel további készlet beszerzésére készülünk.

Amikor az emberek olyan helyeken járnak, ahol előfordulhatnak viperák, mint például magas füves, sziklás részeken, körültekintőnek kell lenni, és pálcákkal kopogtatni kell magunk előtt, vagy dobogtatni kell a földön. A lényeg az, hogy ne lepjük meg, mert akkor harap, ha megijed. Ha netán megmar, azt komolyan kell kezelni, és azonnal orvoshoz kell fordulni. Nem szabad »lacafacázni«: leszorítókötést kell rá tenni, és rögtön hívni kell a 112-őt, hiszen két évvel ezelőtt egy fiú meghalt egy elhanyagolt viperamarás miatt. Persze nem halálos minden viperamarás, ez sok tényezőtől függ, például attól, hogy mennyi mérget fecskendezett be, milyen körülmények között, hová, és hogy nadrágon keresztül fecskendezte-e.

Idézet
Mindenképp bízzuk a dolgot azokra, akik tudják, hogy mit kell tenni ilyen alkalmakkor, és ne hozzunk olyan döntéseket, amelyeknek kárát láthatjuk. A viperatámadások szezonja most kezdődik, ezért mindenki figyeljen oda, elsősorban a megelőzésre

– hívta fel a figyelmet Demeter.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 25., szerda

Ilyen lesz a karácsonykor érkező Harry Potter-sorozat – videó

Kijött az első előzetes a Warner-nél készülő Harry Potter-sorozathoz, ami J. K. Rowling világhírű varázslótanoncos regényeit dolgozza fel újra, a 2000-es években készült filmek után.

Ilyen lesz a karácsonykor érkező Harry Potter-sorozat – videó
Hirdetés
2026. március 25., szerda

Mutatjuk, hová lehet vinni a levélszavazatot, hogy időben megérkezzen

Székelyföld-szerte számos ponton nyújtanak segítséget a levélszavazatok pontos kitöltésében és annak leadásában. Összegyűjtöttük, a székelyföldi városokban hol adhatja le szavazatát, hogy időben célba érjen.

Mutatjuk, hová lehet vinni a levélszavazatot, hogy időben megérkezzen
2026. március 25., szerda

Bölcsődét avattak, a legkisebbekről is gondoskodhatnak Korondon

Negyven férőhelyes, konyhával és egészségügyi helyiséggel is rendelkező bölcsődét adtak át a közösségnek szerdán délután Korondon. A felszólalók a „legkisebbek” biztonságos nevelésének fontosságát hangsúlyozták, ami a megmaradásunk alapja.

Bölcsődét avattak, a legkisebbekről is gondoskodhatnak Korondon
2026. március 25., szerda

Pénzügyminiszter: több mint 10 százalékkal nőttek az áfabevételek

Az Országos Adóhatóság (ANAF) kézzelfogható eredményeket ért el az adócsalás elleni küzdelemben és a költségvetési tartozások behajtásában, amit az áfabevételek 12,9 százalékos növekedése is jelez – jelentette ki a pénzügyminiszter.

Pénzügyminiszter: több mint 10 százalékkal nőttek az áfabevételek
Hirdetés
2026. március 25., szerda

A szakszervezeti tömb szerint a kormánynak a tavalyi szintre kellene csökkentenie az üzemanyagok jövedéki adóját

Az üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségirendelet-tervezet nem a lakosságot, hanem a válságon nyerészkedő gazdasági szereplőket védi – állapította meg szerdai közleményében az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).

A szakszervezeti tömb szerint a kormánynak a tavalyi szintre kellene csökkentenie az üzemanyagok jövedéki adóját
2026. március 25., szerda

Kelemen Hunor: nincs életképes alternatíva a jelenlegi kormánykoalíció helyett

Kelemen Hunor szerint nincs alternatívája a PSD, PNL, USR, RMDSZ és a nemzeti kisebbségek alkotta jelenlegi kormánykoalíciónak.

Kelemen Hunor: nincs életképes alternatíva a jelenlegi kormánykoalíció helyett
2026. március 25., szerda

A pénzügyminisztérium adataira kell alapozni az üzemanyagár-mérsékelését a PSD elnöke szerint

Sorin Grindeanu, a képviselőház elnöke szerdán kijelentette, hogy a kormánynak mielőbb mérsékelnie kell az üzemanyagár-emelkedés hatásait.

A pénzügyminisztérium adataira kell alapozni az üzemanyagár-mérsékelését a PSD elnöke szerint
Hirdetés
2026. március 25., szerda

Közvitára bocsátják a kórházi alkalmazottak munkaidejéről rendelkező módosító rendeletet

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter szerdán bejelentette, hogy jövő héten közvitára bocsátják a kórházi alkalmazottak munkaidejének megszervezését szabályozó miniszteri rendelet módosítását.

Közvitára bocsátják a kórházi alkalmazottak munkaidejéről rendelkező módosító rendeletet
2026. március 25., szerda

Üzemanyagárak: ha már történelem, nézzük csak, hogyan jutottunk ide

Tíz lej fölé emelkedett szinte minden kútnál a gázolaj literenként ára szerdán, ennek apropóján lapoztuk fel a fotóarchívumunkat, hogy milyen árak kerülnek elő a múltból.

Üzemanyagárak: ha már történelem, nézzük csak, hogyan jutottunk ide
2026. március 25., szerda

A szakszervezetek szerint már minden eldőlt, nem nagyon lehet beleszólni az üzemanyagárat szabályozó tervezetbe

A szakszervezetek szerint a kormány csak „mímeli” a társadalmi partnerekkel való konzultációt az energiaválság ügyében, ezért nem vesznek részt a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács szerdára meghirdetett ülésén.

A szakszervezetek szerint már minden eldőlt, nem nagyon lehet beleszólni az üzemanyagárat szabályozó tervezetbe
Hirdetés