Hirdetés
Hirdetés

Mit gondol Orbán Viktor a „megtébolyodott” Európáról?

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Parajdtól Székelyudvarhelyen át Csíkszentsimonig többen üdvözletüket küldték Orbán Viktor miniszterelnöknek, aki a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor nagyszínpadán Tőkés Lászlóval és Németh Zsolttal egy asztalnál tartott előadást. A hagyományokhoz híven a hallgatóság idén is feltehette kérdéseit az előadóknak. A miniszterelnök kifejtette véleményét a „megtébolyodott” Európáról, arról, hogy mi ad neki erőt, de a párizsi olimpia megnyitójának „sokszínűségéről” is megosztotta véleményét, valamint arra is választ kaphattunk, hogy a felesége meg szokta-e hallgatni a beszédeit.

László Ildikó

2024. július 27., 15:072024. július 27., 15:07

Európa egyre inkább megtébolyodik, mindjárt ön marad az egyetlen normális vezető. Meddig bírja még? Mi az, ami erőt ad? – tolmácsolta a közönség kérdését Németh Zsolt, az előadás utolsó blokkjában.

„Ami nekünk megtébolyodásnak tűnik, vagyis hogy irracionálisan viselkednek a nyugat-európaiak, az

Idézet
valójában nem megtébolyodás és nem irracionális viselkedés, hanem a világnak egy teljesen másik értelmezése.

Nagyon nehéz elgondolni, mert az embernek csak egy feje van és egy módon tudja leírni a maga számára a világot. De van az az empatikus képessége az embernek, hogy megpróbálja megérteni, hogy ami abszurdnak tűnik, az a másik számára lehet, hogy mégiscsak valamilyen logikai ágyazatba illeszkedik. Hogy az nem hülye, meg nem megtébolyodott, hanem oka van annak, amit gondol” – kezdett bele válaszába Orbán Viktor. A miniszterelnök kifejtette, hogy

minden bajnak az az oka, hogy ők azt gondolják, a nemzet egy időleges, ideiglenes képződmény, szerintük a nemzeten keresztül nézni a világot 18-19., talán 20. századhoz tartozó jelenség, ami mulandó.

„Amikor a nemzet kimegy a talpuk alól, azt nem veszteségként értelmezik, nem a létkeretük fölbomlásának látják, hanem egy új lehetőségeket hozó más létformát látnak benne, és ezt próbálják alakítgatni. Ez persze a mi fejünkből, akik a világot nemzetállami, és abból fakadó közös erkölcsi normákon keresztül értjük meg, fölfoghatatlan, de épp arra tettem ma kísérletet, hogy mégis próbáljuk megérteni, mert velük fogjuk leélni az életünk következő 20-30-40 évét is. Egy részük majd persze ide menekül, mert ugyanolyan abszurdnak látja, ami ott van, mint ahogy mi annak látjuk, és nem akar ott élni” – magyarázta. Kiemelte:

fontos a megértés, hogy értelmesen tudjunk reagálni arra, amit tőlük látunk.

A kérdés második felére – vagyis arra, hogy miként bírja mindezt – is választ adva a miniszterelnök úgy fogalmazott, „én nem bírom, én bizonyos szempontból élvezem”. Kijelentését azzal indokolta, hogy

a politika intellektuális feladat, amelyben úgy kell egy másik partnerrel együttműködni, hogy neki teljesen más világképe van.

Tehát ha közép-európaiként érdemi eredményt akar elérni, akkor „egyszerre két mátrixot” kell futtatnia. „A sajátomat meg az övét, a kettő közötti bonyolult viszonyrendszert is állandóan le kell fordítani. Szerintem ez a politika legszebb része, intellektuális értelemben mindenképpen” – mondta Orbán Viktor, hozzátéve, szerinte izgalmasabb munkát nehéz találni.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Arra a személyesebb vonatkozású kérdésre, hogy a felesége meghallgatja-e a beszédeit, Orbán Viktor azt válaszolta, nem tudja, hogy meghallgatja-e, de meg szokta ígérni.

A hallgatóság kíváncsi volt a miniszterelnök véleményére a párizsi olimpia „sokszínű” megnyitójával kapcsolatban is. A kormányfő egyrészt higgadtságot javasolt, hogy

ne sértsük meg a franciákat, hiszen közép és hosszútávon is számos ponton lesznek szövetségesek, másodsorban „minden nemzetnek joga van ahhoz, hogy megmutassa saját magát, hát, ezt láttuk”

– zárta a miniszterelnök.

Hirdetés

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 03., péntek

Húsvéti hagyományok a Székelyhon olvasóinál: piros tojás, kalács, locsolkodás

Tojást festenek, kalácsot sütnek és sokan ma is eljárnak locsolni a Székelyhon olvasói közül. A húsvéti kvízre adott válaszok alapján az is látszik, hogy az ünnepi hagyományok továbbra is fontosak, még ha az egyes szokások megélése családonként el is tér.

Húsvéti hagyományok a Székelyhon olvasóinál: piros tojás, kalács, locsolkodás
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Elhalasztották a próbaérettségi eredményeinek közzétételét

Az oktatási minisztérium pénteken bejelentette, hogy április 9-re halasztotta a próbaérettségi eredményeinek közzétételét, mert az eredetileg kijelölt határidőhöz képest túl sok dolgozat várt még javításra.

Elhalasztották a próbaérettségi eredményeinek közzétételét
2026. április 03., péntek

Pfizer-ügy: két fronton lépne a kormány, miután 600 millió eurós kártérítés kifizetésére kötelezték

A pénzügyminisztérium jelenleg ügyvédek bevonásával mérlegeli, hogy milyen lépéseket tehet a Pfizer-ügyben, és vizsgálja egy sikeres fellebbezés feltételeit, miközben tárgyalást is kezdeményez a gyógyszervállalattal.

Pfizer-ügy: két fronton lépne a kormány, miután 600 millió eurós kártérítés kifizetésére kötelezték
2026. április 03., péntek

Megszüntették Călin Georgescu hatósági felügyeletét, az országot is elhagyhatja

A bukaresti törvényszék pénteken megszüntette Călin Georgescu hatósági felügyeletét abban az ügyben, amelyben a volt államelnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.

Megszüntették Călin Georgescu hatósági felügyeletét, az országot is elhagyhatja
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Hivatalos: 30 banival csökkentik a gázolaj jövedéki adóját

A kormány elfogadta a gázolaj jövedéki adójának átmeneti csökkentéséről, valamint a Románia területén kitermelt kőolaj és az abból előállított energiahordozók értékesítéséből származó bevételekre kivetett szolidaritási hozzájárulásról szóló rendelet.

Hivatalos: 30 banival csökkentik a gázolaj jövedéki adóját
2026. április 03., péntek

Kiszámolták a másik oldalról is, hogy mennyivel kellene csökkenteni a gázolaj jövedéki adóját

Elégtelennek tartja az kis- és középvállalkozásokat tömörítő IMM Románia elnöke a gázolaj jövedéki adóját literenként 30 banival csökkentő kormányintézkedést.

Kiszámolták a másik oldalról is, hogy mennyivel kellene csökkenteni a gázolaj jövedéki adóját
2026. április 03., péntek

Enyhítő javaslat: ne büntessék meg a sofőrt, ha nincs nála a jogosítványa

Ne bírságolják meg a járművezetőket, ha igazoltatáskor nem tudják felmutatni a jogosítványukat és a forgalmi engedélyt – javasolja tervezetében a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Alexandru Dimitriu.

Enyhítő javaslat: ne büntessék meg a sofőrt, ha nincs nála a jogosítványa
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Utolérte a rendőrség a kocsiablakban bulizó fiatalt – videóval

Több mint háromezer lejes pénzbírságot kapott és felfüggesztették a jogosítványát annak a fiatal autóvezetőnek, aki – utasaival együtt – kiült a mozgó jármű ablakába, és úgy bulizott.

Utolérte a rendőrség a kocsiablakban bulizó fiatalt – videóval
2026. április 03., péntek

Még gyorsan 10 lej fölé ment a gázolaj, mielőtt csökkentenék a jövedéki adót

Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.

Még gyorsan 10 lej fölé ment a gázolaj, mielőtt csökkentenék a jövedéki adót
2026. április 02., csütörtök

Kelemen Hunor: a szavazati jog nem dísz – használni kell

A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.

Kelemen Hunor: a szavazati jog nem dísz – használni kell
Hirdetés