
Városnéző körúton a „püspök”
Fotó: Kolozsi-Borsos Gábor
Nem kellett megvárni az esti ünnepséget, már napközben is találkozhattak Miklós püspökkel a járókelők Gyergyószentmiklóson. A süveges ugyanis rótta a várost, jó szóval ajándékozva meg azokat, akik vették a bátorságot és megszólították. A Székelyhon szerkesztőségébe melegedni és beszélgetésre invitáltuk. Személyével, szerepével kapcsolatban tudtunk meg többet róla.
2018. december 05., 20:222018. december 05., 20:22
A pusztavámi Kubinyi Balázs a négy évvel ezelőtti Szent Miklós-napi főzőversenyen tűnt fel először Gyergyószentmiklóson. Csapatát népszerűsítve mikulásjelmezben járt-kelt a forgatagban, gyerekekhez, felnőttekhez egyaránt voltak kedves szavai, és édesség is került elő puttonyából.
„Nem számítottam arra, hogy a megjelenésem ilyen nagy hatással lesz az emberekre. A gyerekektől a középkorúakon át az idősekig mindenki örvendett nekem.
Úgy éreztem, nem vagyok méltó arra, ahogy az emberek fogadták személyemet, és bevallom, nagyon jól esett, hogy másoknak örömet szereztem” – osztotta meg a Székelyhonnal első gyergyószentmiklósi Mikulásjáró-élményét Kubinyi Balázs. Nem hagyta ki a további Szent Miklós-napokat, és szerepét is folytatta. Eleget téve a gyergyószentmiklósi városvezetés felkérésének, és követve a szentmiklósi lelkület erősítésére fektetett hangsúlyt, a mikulásruha helyett tavaly már püspöki jelmezt öltött magára, és a szabadtéri színpadon köszöntötte a városnapok közönségét.
„Teljes mellszélességgel fel tudom vállalni ezt a szerepet, mert belőlem fakad. Valójában az én világom lelkülete is hasonló a Szent Miklóséhoz. Szeretek adakozni, és igyekszem mindig többet adni, mint amennyit elvárnak tőlem” – mondta, hangsúlyozva, számára a szeretet mindenek előtt való. Minden jól működő közösségnek ez az alapja – tette hozzá. Úgy fogalmazott, hogy „mi, emberek együtt kell éljünk, és ha ezt nem szeretetben tesszük, akkor a világunk összedől. Szent Miklós is erre építette tevékenységét már kora ifjúságától fogva. Jótékonykodásáról szóló legendák sokasága övezi világát, és mint tudjuk, a legendák nem születnek meg, ha nincs valóságalapjuk...”
Szerda délelőtti városnéző körútjára egy személy kísérte el a süvegest, délután viszont százak gyűltek ki Gyergyószentmiklós főterére, hogy fogadják, lássák a püspököt, aki biztató szavakkal köszöntötte a tömeget. Mesélve a világ négy égtáján tapasztaltakról, a szeretet erejét, az összetartozás élményét emelte ki a kis történetekből.
„Azt figyeltem meg, hogy ahol együtt lehetnek azok, akik szeretik egymást, ott a mosolynak is helye van. Azt tanultam az utazások során, hogy az összetartozás ajándékánál nagyobbat én sem tudok hozni, adni, átadni” – összegzett köszöntése végén.
A szép gondolatokon kívül tűzijátékkal is megajándékozta idén a szentmiklósiakat a jóságos alak. A Székelyhonon keresztül üzeni, hogy a napokban még Gyergyószentmiklóson marad. Aki szeretne találkozni vele, keresse szombaton a főzőversenyen vagy vasárnap a jégkarneválon.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!