
Ha a medvék beszabadulnak a kukoricatáblába, nehéz őket onnan kiűzni. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Körülbelül 250 hektáron tették tönkre a silókukorica-termést a medvék Hargita megyében idén ősszel – derül ki a termesztők bejelentéseinek eddigi összegzéséből.
2022. október 10., 17:392022. október 10., 17:39
Romfeld Zsolt, a Hargita megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője szerint ugyanakkor a kár sokkal nagyobb, mert sokan nem kérnek kárpótlást, így nem szerepelnek a nyilvántartásban.
Az igazgató arról számolt be az Agerpres hírügynökségnek, hogy
Elmondása szerint a medve kedvelt csemegéje a silókukorica; a nagyvad beveszi magát a kukoricatáblába, és mindaddig ott időz, amíg a betakarítás el nem kezdődik. A parcellákban hatalmas, letaposott területek maradnak utána.
Romfeld Zsolt elmondta, hogy a medve sokszor a lakott települések közelében garázdálkodik, gazdaságok kerítése mögött, még villanypásztorral ellátott telkeken is; ugyanakkor
A várható károk miatt a termesztők nagyobb területeket vetnek be silókukoricával, számolva azzal, hogy a termés 20, 30, akár 40 százaléka is medvék táplálékává válik.
– tette hozzá az igazgató.
Hargita megyében egyébként több mint 2000 hektáron termesztenek silókukoricát.
A dohányzás továbbra is az egyik legsúlyosabb népegészségügyi kockázat, az új termékek népszerűsége a fiatalok körében pedig különösen aggasztó.
Egy friss felmérés szerint a romániaiak közel egyharmada úgy véli, hogy 2026 nehezebb év lesz 2025-nél.
Erős szélre, légköri instabilitásra és jelentős csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnapra az ország több régiójára az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A Duna-ház, a Duna Napok lelki kincseket adott a torockói, erdélyi magyarságnak, ezért – ha már „megkóstoltatták” velük – senki ne vegye el tőlük az összetartozás érzését – kérte Csécs Márton Lőrinc torockói unitárius lelkész szombaton Torockón.
Nicușor Dan szombaton a Románia Csillaga érdemrend nagykereszt fokozatával tüntette ki Nadia Comăneci-t a Cotroceni-palotában.
„Elítéljük a szabadkai zászlóégetést” – írta Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a Facebook-oldalán szombat este közzétett posztban.
Közel 2900 lakossági bejelentésre reagált a rendőrség az elmúlt 24 órában, az országos ellenőrzések során pedig több mint 8400 szabálysértést állapítottak meg.
George Toderașc Galac megyei prefektus szombaton elrendelte a pénteki drónbecsapódás okozta károkat felmérő bizottság felállítását, miután az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság gyorssegélyt hagyott jóvá az érintett családok számára.
Kijött az elsődleges rendőrségi vizsgálat a szombat délután Brassó megyében bekövezett tragikus baleset után, amelynek következtében egy felnőttet és egy kiskorút próbáltak újraéleszteni, de csak előbbit sikerült, a gyermek életét vesztette.
Helyes testtartás, kanyarodási technikák, vészfékezés – többek között ezeket próbálhatják ki a gyakorlatban a hétvégi csíkszeredai motoros vezetéstechnikai képzés résztvevői. A tréning nem csak „újoncoknak” szól.
1 hozzászólás