
Nagyot mondtak, nem az lett. Hol az igazság?
Fotó: Csató Andrea
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter kedden egy Prahova megyei sajtóeseményen kijelentette, hogy a rossz időre figyelmeztető hétvégi előrejelzéseket szakértők bocsátották ki, és a hatóságoknak nem állt szándékában fölöslegesen riadalmat kelteni a lakosságban.
2024. október 01., 17:212024. október 01., 17:21
„A mozgósítás szerintem sokkal jobb a nemtörődömségnél. Ezekkel a szavakkal szeretném leírni a két héttel ezelőtt és a néhány nappal ezelőtt történteket.
De nem tudok nem gondolni arra, hogy mi történt volna, ha a román állam intézményei, a helyi és a megyei hatóságok 14–15 nappal ezelőtt a Galac és Vaslui megyei heves árvizek idején ugyanolyan jól mozgósítottak volna, mint most” – idézi a minisztert az Agerpres hírügynökség. Fechet kifejtette, hogy
Emlékeztetett arra, hogy a heves esőzések és viharok miatti harmad- és másodfokú riasztásokat az Országos Meteorológiai Szolgálat szakértői bocsátották ki, többek között az Európai Középtávú Előrejelző Központ adataira támaszkodva.
„Ezeknek az intézményeknek kötelessége figyelmeztetni veszély esetén az embereket. Ha utóbb kiderül, hogy kisebb volt a veszély az előrejelzettnél, az már más kérdés” – jelentette ki a miniszter.
A rendkívüli hőség miatt országos szinten fokozza az ellenőrzéseket a Munkaügyi Felügyelet, elsősorban azokban az ágazatokban, ahol a munkavállalók a szabadban dolgoznak, és fokozottan ki vannak téve a magas hőmérsékletnek.
Átalakul Sepsiszentgyörgy tömegközlekedése és parkolási rendszere: péntektől három új járatot indítanak. Ráadásul szinte minden buszvonal módosul, bővülnek a buszmegállók, és több ponton változnak a parkolási szabályok is.
A rendkívüli szárazság és a Duna rekordalacsony vízállása miatt kialakult energiaválság következtében több nagy energiaigényű romániai vállalat – köztük az ország két autógyára – ideiglenesen leállította termelését.
Nincs olyan forgatókönyv, amely szerint a lakosság áram nélkül maradna, a háztartási fogyasztás fedezéséhez szükséges hazai termelés stabil – jelentette ki hétfőn Cristian Bușoi energiaügyi államtitkár.
Csütörtök-péntekig tovább melegszik az idő Románia legtöbb régiójában, ahol kánikulára és fokozott hőterhelésre kell számítani, utána azonban fokozatos lehűlés kezdődik, és nő a záporok, zivatarok valószínűsége.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt hétfőn 12 óra 34 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A meteorológiai szolgálat hétfői előrejelzése szerint péntek reggelig az egész országban kánikula és rendkívül magas hőmérsékletek várhatók.
Száznyolcvan kilogramm robbanóanyaggal mozdítottak el egy sziklát a Duna Bala-ágának közelében, hogy vizet tereljenek a csernavodai atomerőművet tápláló Öreg-Duna medrébe – jelentette be hétfőn Radu Miruță.
Vádat emelt a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Ráduly István háromszéki prefektus ellen, miután több mint két és fél évig nyomozott a prefektúra villanyhálózatának felújítása, az épületen végzett munkálatok és egyes föld-visszaszolgáltatási ügyek miatt.
Harmadfokú hőségriasztás van érvényben szerdáig Szatmár, Bihar, Arad és Temes megyében. Térségünkben Maros megyében narancs jelzésű hőségriasztás van érvényben.
szóljon hozzá!