Hirdetés
Hirdetés

Mindig szükség van az egészségügyi asszisztensekre, ezért tartják fontosnak a képzésüket

A hallgatók közül többen önkénteskednek a sürgősségin •  Fotó: Haáz Vince

A hallgatók közül többen önkénteskednek a sürgősségin

Fotó: Haáz Vince

Jelenleg 90 diák tanul a marosvásárhelyi Református Kollégium egészségügyi asszisztensképzőjében. A Maros, Hargita és Kovászna megyei hallgatók az iskola végeztével kórházakban, magánklinikákon, családorvosoknál, idősotthonokban helyezkedhetnek el. A többségük, aki hivatásból választja ezt a képzést, meg is találja a helyét.

Antal Erika

2020. október 24., 16:412020. október 24., 16:41

A hároméves képzéshez az országos módszertan szerint a középiskolai végzést igazoló irat szükséges, de az érettségi nem – magyarázta a Székelyhonnak Benedek Zsolt, a Református Kollégium igazgatója.

Viszont ahhoz, hogy a majdani oklevéllel tagja lehessen a végzett az asszisztensi rendnek, az érettségi diploma is szükséges. Ezért, ha beiratkozáskor nincs valakinek érettségi diplomája, a három év alatt azt is meg kell szereznie.

Hirdetés

Egy évfolyamon átlagban 30 diák tanul, közöttük vannak, akik frissen végezték a középiskolát, de vannak, akik már dolgoznak, családosak, több-gyerekes édesanyák – hívja fel a figyelmet az igazgató arra, hogy a posztliceális képzés nem csupán azoknak a fiataloknak szól, akik most kerültek ki az iskola padjaiból.

Az orvosi egyetem oktatói, orvosok, rezidens orvosok, háziorvosok tanítanak, akik a gyakorlatot is megszervezik tanítványaiknak, akik közül a legtöbben az egészségügyben helyezkednek el az oklevél megszerzését követően.

Vannak olyan hallgatók is, akik az orvosi egyetemen folytatják tanulmányaikat, akár a végzés, akár már az első, vagy a másodév után sikeresen felvételieznek és párhuzamosan tanulnak mindkét helyen.

Ahogy Benedek Zsolt érdeklődésünkre elmondta, a diákjaik zöme hazatér az oklevéllel és otthon boldogul. A Hargita és a Kovászna megyeiek az otthoni kórházakban, klinikákon, családorvosi rendelőkben találnak munkahelyet, illetve idősotthonokban, ahogy a Maros megyeiek szintén. Kevesen nem az egészségügyet választották, mert, ahogy az igazgató fogalmazott: „mindig vannak pályaelhagyók, de aki hivatásnak érzi a szakmát, az azon belül próbálja megtalálni a helyét, ez eddig többnyire sikerült is” – tette hozzá. 

Saját szülőföldjükön gyakorlatozhatnak

Az oktatás a tanügyminisztérium előírásai szerint történik, nagy hangsúlyt kap a gyakorlat is. A tanév két félévre van osztva, az elméletet Marosvásárhelyen tanulják, a gyakorlatot pedig több intézményben, amelyekkel szerződése van az iskolának. Például a csíkszeredaiaknak lehetőségük van, hogy a csíkszeredai megyei kórházban sajátítsák el a gyakorlati tudnivalókat, ahogy a Kovászna megyeiek a sepsiszentgyörgyi kórházban gyakorlatozhatnak.

Az elsőévesek a Maros megyei klinikai és a sürgősségi kórházban, családorvosi rendelőkben, idősotthonokban szerezhetnek tapasztalatot.

A hallgatók közül van aki már most az egészségügyben dolgozik, vagy önkénteskedik a rohammentő szolgálatnál, a sűrgősségin – számukra előrelépést jelent az oklevél, mások pedig szintén kórházban, rendelőben, otthonban szeretnének elhelyezkedni.

Ismert és elismert magyar nyelvű képzés

A más megyéből érkező diákok, amennyiben igénylik, a Bod Péter Orvosi Szakkolégiumban lakhatnak. Jelenleg online órákon vesznek részt a hallgatók, az elméletet tanulják.

Remélhetőleg, mire elkezdődne a gyakorlati oktatás, bejárhatnak az egészségügyi intézményekbe

– fogalmazott az igazgató.

A református egyház által 1994-ben indított, Székelyföldön egyedülálló magyar nyelvű egészségügyi asszisztensképző iránt nagy az érdeklődés,

az évente meghirdetett 28-30 helyre rendszerint több mint hetvenen jelentkeznek.

Eddig felvételi vizsgát tartottak, ahol egy szóbeli vizsgán elbeszélgettek a jelentkezővel, hogy miért választotta ezt a képzést, mit szeretne kezdeni az itt tanultakkal, hogyan képzeli a folytatást, majd egy írásbeli következett a 11-ik osztályos biológiából.

Idén a járvány miatt az érettségi átlagot és a 11-ikes biológia jegyét vették számításba, a személyes jelenlét a vizsgán elmaradt.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 11., vasárnap

Holtan találtak egy fiatalembert egy vendéglő padlásterében

Holtan találtak vasárnap egy 18 éves földrai (Feldru) fiút egy besztercei vendéglő padlásterében – tájékoztatott a Beszterce-Naszód megyei rendőrség.

Holtan találtak egy fiatalembert egy vendéglő padlásterében
Hirdetés
2026. január 11., vasárnap

Négy székelyföldi városban vetítik premier előtt a Magyar mennyegző című filmet

Négy székelyföldi városban lesz premier előtti vetítése a Káel Csaba filmügyi kormánybiztos által rendezett Magyar mennyegző című filmnek, amelyet kalotaszegi és más erdélyi helyszíneken is forgattak.

Négy székelyföldi városban vetítik premier előtt a Magyar mennyegző című filmet
2026. január 11., vasárnap

Egy hét alatt 313 SIS-jelzés hatálya alatt álló személyt azonosítottak a rendőrök az ország területén

A január 1. és 8. közötti héten a SIRENE irodák közötti információcserének köszönhetően 453 olyan személyt azonosítottak Európában, akik figyelmeztető jelzéssel szerepeltek a Schengeni Információs Rendszerben (SIS), közülük 313-at Románia területén.

Egy hét alatt 313 SIS-jelzés hatálya alatt álló személyt azonosítottak a rendőrök az ország területén
2026. január 11., vasárnap

Megszólalt a kormány a megemelt adók ügyében

A kormány vasárnap egy sor pontosítást közölt az ingatlanokra (épületek, telkek) és járművekre megszabott adók és illetékek emeléséről szóló döntéssel kapcsolatban.

Megszólalt a kormány a megemelt adók ügyében
Hirdetés
2026. január 11., vasárnap

A legtragikusabb balesetek helyszínén ellenőriztek a rendőrök

A Maros és Hargita megyéket is átszelő 15-ös országúton átfogó megelőző rendőrségi akció zajlott vasárnap. Az akció célja a közúti biztonság növelése és a közlekedési balesetek fő kiváltó okainak megelőzése volt.

A legtragikusabb balesetek helyszínén ellenőriztek a rendőrök
2026. január 11., vasárnap

Közel 550 sofőr jogosítvány nélkül kezdi a hetet

Közel 550 sofőr gépkocsivezetői jogosítványát vonták be szombaton a rendőrök, ezek közül 129-et gyorshajtás, 58-at alkohol hatása alatti vezetés miatt – közölte vasárnap az Országos Rendőr-főkapitányság (IGPR).

Közel 550 sofőr jogosítvány nélkül kezdi a hetet
2026. január 11., vasárnap

Rekordszámú, 121 bajbajutotton segítettek a hegyimentők egy nap alatt

Az elmúlt 24 órában 121 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 123 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott szombaton a Salvamont.

Rekordszámú, 121 bajbajutotton segítettek a hegyimentők egy nap alatt
Hirdetés
2026. január 11., vasárnap

Halálos is lehet az utcán éjszakázni a rendkívüli hidegben

Értesítsék a helyi rendőrséget vagy az éjjeli menedékhelyet, ha hajléktalan embereket észlelnek az utcán – hívja fel a marosvásárhelyiek figyelmét a polgármesteri hivatal, tekintettel a következő napok rendkívül alacsony hőmérsékletére.

Halálos is lehet az utcán éjszakázni a rendkívüli hidegben
2026. január 11., vasárnap

Rohamosan emelkednek az állami költségvetési intézmények tartozásai

A központi költségvetési intézmények tartozása tavaly novemberben 28,05 százalékkal 859,4 millió lejre nőtt az októberi 671,1 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium szombaton közzétett adataiból.

Rohamosan emelkednek az állami költségvetési intézmények tartozásai
2026. január 11., vasárnap

Téli csoda Csíkszéken

Többnapos havazás után vastag hóréteg borítja Csíkszék minden szegletét. A fehér tájak minden bizonnyal még egy ideig velünk maradnak, hiszen a bőséges szilárd csapadék után még napokig kitartó dermesztő hideg érkezett a térségbe.

Téli csoda Csíkszéken
Téli csoda Csíkszéken
2026. január 11., vasárnap

Téli csoda Csíkszéken

Hirdetés