Hirdetés
Hirdetés

Minden érdeklődőnek adott valamit a Vásárhelyi Forgatag

•  Fotó: Vásárhelyi Forgatag

Fotó: Vásárhelyi Forgatag

Sok résztvevő szerint az idei volt a legjobb Vásárhelyi Forgatag, a szervezők szerint azonban sok szempontból az egyik legnehezebb is. A 361 program és 51 helyszín nem kis odafigyelést, szervezést, pontosságot igényelt, bizonyos újításokat pedig jövőre tökéletesíteni szeretnének. Az ötödik Vásárhelyi Forgatag fő célja azonban most is megmaradt: mindenkinek nyújtott valamit.

Antal Erika

2017. augusztus 30., 15:122017. augusztus 30., 15:12

Jó ötletnek bizonyult, hogy az Aranykakas kertjében berendezett Szféra Kortárs Művészetek Műhely rendezvénysorozatát egy héttel előre hozták, így oda is nagyon sok érdeklődő ellátogatott, azok is, akik eddig lehet kénytelenek voltak választani a Liget és az Aranykakas programjai közt.

A koncertek, az interaktív előadások, a kiállítások mind-mind nagyon népszerűnek bizonyultak

Hirdetés

– mondta a Vásárhelyi Hírlapnak Portik Vilmos. A szervezők szerint az utcaszínház igazi nagyvilági város hangulatát keltette a nézőkben, a Teleki Téka udvara minden este megtelt koncert-hallgatókkal, a Borudvar programjai is igen népszerűnek bizonyultak, de

a Ligetet is élettel töltötték meg a forgatagozók nappal és este is, így létszámra nem lehetett panasz.

Sokak nemtetszését vívta ki azonban, hogy este 10 órakor véget kellett vetni a hangos szórakozásoknak a Szférában, a Borudvarban, de a Liget koncertjeit is úgy kellett igazítani, hogy 22 óráig lejárjanak. Portik Vilmos hangsúlyozta, ez nem a szervezők döntése volt, a helyi önkormányzatnak van ugyanis egy olyan határozata, miszerint este tíz után már nem lehet szabadtéri koncertet, előadást vagy olyan rendezvényt tartani, ami hangos és zavarhatná a lakosságot a pihenésben. Ezen szeretnének némi változtatást vagy engedményt eszközölni jövőre a Forgatag szervezői, hiszen sokan úgy érezték, hogy még lehetne maradni.

Portik Vilmos. A román közösséget is sikerült megszólítani a rendezvénnyel •  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

Portik Vilmos. A román közösséget is sikerült megszólítani a rendezvénnyel

Fotó: Boda L. Gergely

Baráti, szakmai beszélgetések

A kerekasztal-beszélgetésekkel kapcsolatosan is úgy tűnt, hogy jól választottak a szervezők, akik igyekeztek vásárhelyieket érdeklő témákat keresni és azokhoz kellő vendégeket hívni, valamint hallgatóságot verbuválni.

Némi nehézséggel meg kellett küzdeniük, főleg ami a vendégek meghívását illeti, de végül egyik meghirdetett beszélgetést sem kellett visszamondani, sőt valamennyi jól sikerült és jó döntésnek bizonyult

– mondta Portik, aki szerint a négy téma közül az izgatta a legjobban a közönséget, amely a román-magyar marosvásárhelyi együttélésre vonatkozott.

Az a tény, hogy a Liget nagyszínpadán megtartott nagykoncertek rengeteg embert vonzottak, de ugyanakkor ugyanannyian ültek bent a Ligetben is a sátrak alatt, hogy barátaikkal beszélgessenek – azt jelentette, hogy

nem csupán a koncertek kedvéért jöttek ki az emberek, hanem igazi találkozási lehetőséget jelentett számukra a Forgatag, ahol jól érezték magukat, ahol a kicsik is, a nagyok is megtalálták a maguk számára a legjobb, legszínesebb kínálatot.

Portik Vilmos kérdésünkre elmondta, a negatívumok közé sorolja az idén bevezetett karkötős rendszer adminisztrálását: az alapötlet jónak bizonyult, viszont a kivitelezés különféle akadályok miatt nem ment simán. A jövőre nézve ezen is kell még dolgozni, zökkenőmentesebbé tenni. De még így is több mint 1100 darabot adtak el, a bevételből pedig, – az adók kifizetése után – a családi- és gyerekprogramok megvalósítását és a Bolyai-sportpálya felújítását támogatják a szervezők.

•  Fotó: Bereczky Sándor Galéria

Fotó: Bereczky Sándor

Idén volt a legtöbb program

Az idén büszkélkedhetett a legtöbb programmal a Vásárhelyi Forgatag. Ahogy azt már korábban is elmondták a szervezők,

az 51 helyszínen 361 rendezvény várta a résztvevőket, emiatt lehet, hogy nem jutott mindegyikre elég figyelem, elég szervező, a jövőben éppen ezért lehet „a kevesebb több” elvet alkalmazzák majd.

Portik Vilmos bevallotta a programfüzet is okozott némi zűrzavart, hiszen a hamarabb kezdődő rendezvénynek hamarabb kellett programfüzete is legyen, s bár nagyon igyekeztek a szervezők, még az utolsó pillanatban is módosult bizonyos programpontok helyszíne, időpontja ilyen, olyan okok miatt.

Ahogy egy korábbi interjúban Portik Vilmos megfogalmazta, az előző évek Forgatagának kevésbé sikerült megszólítani a marosvásárhelyi román anyanyelvű közösség tagjait is. Holott főleg a Szféra, kínált számukra érdekességeket, ahogy a városismertető túrák között, vagy a borkóstolók között is voltak román nyelvű rendezvények. Ez – úgy tűnt, – az idén változott, ugyanis szinte valamennyi helyszínen lehetett hallani román szót.

•  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

Fotó: Boda L. Gergely

A Szférán, a nagykoncerteken, a Teleki Tékában, a Borudvaron, vagy a Ligetben tartott eseményeken is megjelentek a román érdeklődők, ez pedig áttörésként is értékelhető.

Összességében pozitív a mérleg – foglalta össze Portik Vilmos, aki elmondta, azt az örömet érezték most is, amit az első Forgatag után, a jól végzett munka, a siker örömét.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 03., péntek

Após és veje esett egymásnak Sepsiszentgyörgyön – ablakok is betörtek az incidens során

Spontán nézeteltérés miatt verekedett össze egy társasház belső udvarán a büntetett előéletű após és veje; előbbi pedig egy tompa tárggyal is lesújtott – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. A konfliktus során anyagi kár is keletkezett.

Após és veje esett egymásnak Sepsiszentgyörgyön – ablakok is betörtek az incidens során
Hirdetés
2026. július 03., péntek

A törött üveg is kézbe került egy kocsmai agresszió során

Két Hargita megyei fiatal támadt három kortársára egy magyarhermányi bárban. Mivel az agresszorok egyike törött üvegekkel okozott sérüléseket, őt pénteken előzetes letartóztatásba helyezték – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

A törött üveg is kézbe került egy kocsmai agresszió során
2026. július 03., péntek

Kétszer is ellopta ugyanazokat a gázpalackokat, őrizetbe vették

Gázpalackokat lopott egy férfi Nagyajtán, majd miután elkapták a rendőrök visszaszolgáltatta, majd később ismét eltulajdonította azokat – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság, megjegyezve, hogy azóta őrizetbe vették a gyanúsítottat.

Kétszer is ellopta ugyanazokat a gázpalackokat, őrizetbe vették
2026. július 03., péntek

Visszaesett a Máramarosi-havasokon keresztül Romániába érkező ukrán menekültek száma

Mintegy 2500 ukrán állampolgár lépte át illegálisan a román határt a hegyeken át 2026 első hat hónapjában, ami körülbelül 33 százalékos csökkenést jelent a múlt év azonos időszakához képest.

Visszaesett a Máramarosi-havasokon keresztül Romániába érkező ukrán menekültek száma
Hirdetés
2026. július 03., péntek

Benzinkutast raboltak ki, előzetesbe kerültek

Előzetes letartóztatásba került két sepsiszentgyörgyi fiatal, miután egy helybéli benzinkút hátsó bejáratán behatolva pénzt tulajdonítottak el egy ott dolgozótól – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

Benzinkutast raboltak ki, előzetesbe kerültek
2026. július 03., péntek

Senkit sem zártak ki csalás miatt az érettségi utólsó írásbeli próbatételén

A nyári érettségire beiratkozott diákok 99,4 százaléka vett részt pénteken a kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvéből tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.

Senkit sem zártak ki csalás miatt az érettségi utólsó írásbeli próbatételén
2026. július 03., péntek

Öt gyanúsítottat vettek őrizetbe az érettségi-botrány kapcsán

Öt férfit vettek őrizetbe pénteken 24 órára az érettségi csalásokkal kapcsolatos ügyben, miután a Fehér megyei ügyészség több tucat házkutatást tartott több megyében.

Öt gyanúsítottat vettek őrizetbe az érettségi-botrány kapcsán
Hirdetés
2026. július 03., péntek

Erdélyi helyszíneken tartanak házkutatásokat az érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt

Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.

Erdélyi helyszíneken tartanak házkutatásokat az érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt
2026. július 03., péntek

Tíz-húsz bani pontossággal határozta meg a szakértő, hogy hová eshet vissza az üzemanyag ára

Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.

Tíz-húsz bani pontossággal határozta meg a szakértő, hogy hová eshet vissza az üzemanyag ára
Hirdetés