
A Maros Megyei Nyugdíjpénztárnál lehet érdeklődni a megmaradt kezelési jegyek iránt
Fotó: Haáz Vince
A gyógykezelési jegyet igénylő Maros megyei nyugdíjasok többsége Szovátára szeretne menni, a Hargita megyeiek pedig Tusnádfürdőre. Csakhogy évről évre csökken az ezekre a helyekre kiosztott jegyek száma. A mozgásszervi panaszokkal küszködők a társadalombiztosítás támogatásával kedvezményes áron vehetik igénybe a szolgáltatást, erről érdeklődtünk.
2022. június 26., 21:502022. június 26., 21:50
Ahhoz, hogy valaki gyógykezelési jegyet igényelhessen, nyugdíjasnak vagy az állami nyugdíjrendszer biztosítottjának, valamint más, speciális törvények által megnevezett kategóriákba sorolhatónak kell lennie: fogyatékkal élő személy, politikai és etnikai okból üldözött személy, háborús veterán, munkabalesetet szenvedett vagy szakmai megbetegedésben szenvedő személy.
A gyógykezelés költségeit részlegesen vagy esetenként teljesen a társadalombiztosítási alapból fedezik – magyarázta érdeklődésünkre Stelian Stoica, a Maros Megyei Nyugdíjpénztár igazgató-helyettese, hozzátéve, hogy minden évben egy előre meghatározott pontrendszer alapján számítják ki, hogy az igénylők milyen kezelési jegyet kaphatnak, illetve hol kezeltethetik magukat.
– magyarázta.
Az országos nyugdíjpénztár két héttel korábban közli, hogy egy-egy adott helyen hányan vehetik igénybe a gyógykezelést. A jegyek kiváltására tíz nap áll a nyugdíjasok rendelkezésére. Megtörténhet, hogy valaki, aki még januárban igényelte, hogy nyáron, június-júliusban mehessen gyógykezelésre, mégsem tud élni a lehetőséggel, és az így felszabadult jegyeket kiosztják azoknak, akik ezt kérik, akiknek például rugalmas az időbeosztásuk és pár nap alatt el tudnak utazni az előre meghatározott helyre.
„Az a cél, hogy ne maradjon felhasználatlanul egyetlen kezelési jegy sem” – tette hozzá Stelian Stoica.
Fotó: Haáz Vince
A kezeléseket igénylők többsége olyan helyet választ, amelyek közel van a lakóhelyéhez – tudtuk meg. Például a Maros megyeiek Szovátán szeretnék kezeltetni magukat, míg a Hargita megyeiek számára Tusnádfürdő a legnépszerűbb helyszín.
Aki sem Szovátára, sem Tusnádra nem jut el, az többek között Kovásznát, Félixfürdőt, Május 1 Fürdőt, Algyógyot, Herkulest, Buziásfürdőt, Pucioasat választhatja, illetve olyan tengerparti üdülőhelyeket, mint Észak-Eforie vagy Neptun.
Az igényelhető jegyek számát minden évben a társadalombiztosítási költségvetésből erre a célra elkülönített összegek függvényében állapítják meg.
Egy bizonyos összegű hozzájárulás befizetése ellenében részesülhetnek gyógykezelésben a nyugdíjasok, illetve az állami nyugdíjrendszer biztosítottai. A jegyek elosztása kritériumrendszer alapján történik, egy kezelési időszak időtartama 16 nap, ebből 12 napig biztosítanak kezelést.
A hozzájárulást fizető személyek esetében a törvény a következőképpen rendelkezik a hozzájárulás mértékéről: a nyugdíjasok a megelőző hónap bruttó nyugdíjuk 50 százalékát fizetik, a biztosítottak fizetik a gyógykezelési jegy árának az 50 százalékát. Azoknak a biztosítottaknak, akiknek a fizetése nagyobb, mint a társadalombiztosítási költségvetés megalapozásánál figyelembe vett országos bruttó átlagbér, a jegy teljes árát ki kell fizetniük.
Könnyed, vicces, kisebb téteket felvonultató westerosi történtet adaptált a képernyőre az HBO George R. R. Martin egyik „mellékregényéből”, a Hét királyság lovagjából. Ajánló.
A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) vasárnap közzétett adatai szerint a kötelező magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő nyugdíjalapok vagyona december végén 201,6 milliárd lej volt, 34 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban.
Hárman meghaltak és egy személy megsérült vasárnap a 6-os országúton történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Somfa térségében – tájékoztatott a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Románia meghívást kapott február 19-ére Washingtonba a Béketanács első ülésére, a részvételről azonban csak az amerikai partnerekkel folytatott egyeztetések után dönt a román fél – közölte vasárnap a Facebook-oldalán államfő.
Legyen egy tér, ami biztonságos, szakmailag hiteles, tabuktól mentes, és mindenki előtt nyitva áll – ezzel az elképzeléssel vágott bele a közösségépítésbe öt erdélyi magyar pszichológus. Céljaikról, terveikről kérdeztük a MentaliTea létrehozóit.
A villamos energia, a földgáz és az üzemanyagok magas adóterhelése rontja a román ipar versenyképességét, és közvetve emeli a fogyasztási cikkek árát – állapította meg vasárnapi közleményében az Intelligens Energia Egyesület elnöke.
A Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) ügyészei a rendőrségi nyomozókkal együttműködve január 23. és február 5. között 66 műveletet hajtottak végre – tájékozatott vasárnap az intézmény.
Önszántából távozott szombaton este fehéregyházi otthonából a 12 éves Boldijar Dorina Rozalia, aki azóta sem tért haza – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság, amely a lakók segítségére is számít a keresésben.
Az elmúlt 24 órában szolgálatot teljesítő közel 25 ezer belügyi alkalmazott több mint 2550 alkalommal intézkedtek, és csaknem 1500 mentési, elsősegélynyújtási és tűzoltási feladatot hajtottak végre – közölte vasárnap a belügyminisztérium.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnapi előrejelzése szerint kedd estig havazással, jegesedéssel, a szél élénkülésével és jelentős lehűléssel járó időjárás várható Románia legnagyobb részén.
szóljon hozzá!