
A kerékpársávot jelzőtábla és útburkolati festés jelzi. Útkereszteződésekben csak az irányt változtató járműnek kell elsőbbséget adnia
Fotó: Veres Nándor
Vitát váltott ki a Facebookon, hogy mikor van elsőbbsége a kerékpárosnak az autókkal szemben. A jogszabály vonatkozó pontja ugyanis nem teljesen egyértelmű, legalábbis máshogyan értelmezik egyes kerékpározók, és máshogyan egyes járművezetők. A téma kapcsán közlekedési szabályokat oktató szakembereket kerestünk meg, akik változásokra is felhívták a figyelmet, amelyek a kerékpárosok előzésére vonatkoznak.
2022. június 19., 09:532022. június 19., 09:53
A 2002-ből származó 195-ös számú sürgősségi kormányrendelet 2006-ban megjelent, 1391-es számú alkalmazási szabályzata és annak utólagos módosításai írják le a közlekedési szabályokat. Ennek a jogszabálynak mindössze egyetlen pontja, a 135-ös cikkely G passzusa vonatkozik arra, hogy a járművezetőknek milyen esetben kell elsőbbséget adniuk a kerékpározóknak. Szó szerinti fordításban így szól:
Mivel a törvényhozók nem fejtették ki részletesebben, hogy a járművezetőknek közvetlenül az irányváltás előtt, közben vagy utána kell elsőbbséget adniuk a biciklisávon közlekedő kerékpározóknak, ezért vitát váltott ki, hogy például Csíkszereda utcáin melyek azok a kereszteződések, ahol a kerékpárosnak elsőbbsége van.
Demeter Árpád, az egyik csíkszeredai sofőriskola vezetője érdeklődésünkre elmondta, a KRESZ szerint a kerékpárosnak az úton, ha pedig van kijelölt biciklisáv, akkor azon kell közlekednie. Csíkszeredában a legtöbb kerékpársávot a járdán jelölték ki, emiatt gyakoribb, hogy azokban az útkereszteződésekben, ahol nem folytatódik a biciklisáv,
Viszont abban a kereszteződésben, ahol kijelölt biciklisáv van, ott nem kötelező leszállnia és tolnia a kerékpárt a szabályos átkeléshez, hanem áthajthat rajta a kerékpárján. Viszont figyelni kell az elsőbbségadásra, ugyanis nem minden kereszteződésben van elsőbbsége a kerékpárosnak.
– jegyezte meg. Szerinte ezt úgy kell értelmezni, hogy miután az autó eltér az egyik utcából egy másikba, ahol kereszteződik a biciklisávval, akkor kell elsőbbséget adnia. Példaként említette, hogy aki a Márton Áron utcából térne rá a Csütörtök utcára, annak el kell engednie a kereszteződésben haladó kerékpárost, vagy a Szék útján szintén, ha letér valamelyik mellékutcába, ugyancsak elsőbbséget kell adnia a biciklisnek.
Gyalogátjárón alapesetben le kell szállni a bringáról, viszont ha kijelölt biciklisávunk van, áthajthatunk rajta kerékpárral
Fotó: Veres Nándor
Azt ő is elismerte, hogy
Például a Márton Áron és a Hunyadi János utcák körforgalmánál (nagy BRD-banknál) a Kalász lakótelep irányából közlekedő autónak elvileg nem kell elsőbbséget adnia, hiszen a bringasáv elhagyását követően változtat irányt, és hajt be a körforgalomba, viszont a Kalász-lakótelep felé közlekedőnek, a körforgalomból kitérve, el kell engednie a biciklist.
Ugyanígy a Puskaporos utca alján is, nem mindkét irányból azonos az elsőbbségadás kötelezettsége. Viszont egyértelműen elsőbbsége van a kerékpárosnak a régi Posta Bank előtti utcák találkozásánál, hiszen az autók csak irányt változtatva közlekedhetnek, így a kerékpársávon biciklizőket el kell engedniük. „Az a legfontosabb, hogy figyelmesen közlekedjünk, és vigyázzunk a magunk és mások biztonságára” – emelte ki.
A legutóbbi jogszabály-módosítások szerint a kerékpárosokat és az elektromos rollereket ezentúl csak úgy lehet megelőzni, hogy az előzésben lévő jármű bal abroncsával át kell lépje az úttest felezővonalát vagy a sávelválasztó vonalat abban az esetben, ha legtöbb 50 kilométer/órás sebességgel közlekedik, továbbá az 50 kilométer/óránál nagyobb sebességgel haladók a jármű szélességének legalább felével kell átlépjék a felezővonalat – tájékoztatott Demeter Árpád oktató.
Hozzátette, így eltörölték a másfél méteres szabályt, amely ekkora távolságban szabta meg korábban a biciklisek megelőzését, elkerülését. Az új módosítást a 2021 októberéből származó 1075-ös számú kormányhatározat 118-as cikkelye tartalmazza.
Idén is tíz kategóriában vehették át a Prima és Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten. A díjazottak között találjuk Visky András írót, drámaírót is.
Daniel David oktatási miniszter pénteken aláírta az iskolai házi feladatok szabályozását módosító rendeletet.
Ismét hadgyakorlatok zajlanak a sepsiszentgyörgyi Păiș David lőtéren december 8-12 között.
A Sapientia EMTE Doctor Honoris Causa címet adományozott pénteken Sapientia Kolozsvári Karának főtéri épületében Borhy László régészprofesszornak, az MTA rendes tagjának.
Idén is töretlen népszerűségnek örvendett a Rádió GaGa Mikulásváró rendezvénye Székelyudvarhelyen: péntek délután több száz apróság várta szüleivel, nagyszüleivel a piros ruhás jótevőt a Riverside bevásárlóközpont melletti téren.
Kicsik és nagyok, szülők, nagymamák, baráti társaságok vették birtokukban pénteken este Marosvásárhely főterét, ahol megnyílt a karácsonyi vásár, felkapcsolták a díszkivilágítást. Idén sikerült helyivé és eredetivé tenni az ünnepi pillanatokat.
A sepsiszentgyörgyi motorosok idén is piros köpenyre cserélték a bőrkabátot, hogy szebbé tegyék az ünnepet a városban és környékén lakó gyerekek számára. A motoros Mikulások ezúttal a főtéri karácsonyfa körül is tettek egy kört.
Kihirdette pénteken Nicușor Dan államfő az úgynevezett Nordis-törvényt, amely egyebek mellett felső határt szab a lakásvásárláskor fizetett előlegnek.
A legfelsőbb bíróság tagjai pénteken egyhangúlag úgy döntöttek, hogy megtámadják az alkotmánybíróságon a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezetet.
Nem engedik be a tömbházba a lakókat, amíg tart az ellenőrzés, egy csíkszeredai tömbházban ugyanis gázszivárgás gyanúja miatt hívták ki a hatóságokat pénteken este.
2 hozzászólás