
Hamarabb megnyílhatnak a lezárt utak. A támogatást sok helyen beruházásra fordítják. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
A pályázati önrészek biztosításra, fontos beruházások folytatására, de működési költségekre is futja azoknak a székelyföldi önkormányzatoknak, amelyek jelentősebb összegekhez jutnak a személyi jövedelemadó és az áfa visszaosztása után. Van azonban, ahol csak éppen csurran-cseppen a támogatás, illetve olyan nagyváros is, ahová egy lej sem jutott vissza.
2020. szeptember 18., 21:572020. szeptember 18., 21:57
A személyi jövedelemadó és az áfa visszaosztását már nem a megyei tanácsok, hanem a pénzügyminisztérium végzi, az önkormányzatok által benyújtott kérések felülbírálása alapján. Legutóbb a szeptember 10-i kormánydöntés alapján utaltak vissza összegeket, Hargita megyének 39 millió 1 ezer lejt, míg Maros megyének 44 millió 304 ezer lejt.
Hargita megyében összesen 67 településnek osztottak vissza a pénzalapból. A városok közül a legnagyobb összeget, 1,5 millió lejt Csíkszereda kapta, Balánbánya 1 millió lejjel lett gazdagabb, Székelyudvarhely és Maroshévíz 900–900 ezer lejt kapott, míg Gyergyószentmiklósnak és Borszéknek be kell érnie 500–500 ezer lejjel. Székelykeresztúr 211 ezer lejt, Tusnád 200 ezer lejt, míg Szentegyháza 165 ezer lejt kapott.
majd mintegy 1,4 millió lejjel Homoródszentmárton és 1,2 millió lejjel Gergyóditró következik. 950 ezer lejjel egészítheti ki a költségvetését Farkaslaka, de ugyanennyit kapott Székelyvarság is. Nagyobb összegekhez jutott többek között Korond (886 ezer lej), Gyímesközéplok és Csíkszentdomokos (egyenként 850 lej), Gyergyócsomafalva és Csíkszépvíz (800–800 ezer lej), Fenyéd (797 ezer lej), Gyímesfelsőlok (758 ezer lej), Etéd és Kászonaltíz (750–750 ezer lej), Lövéte (740 ezer lej), Madéfalva (700 ezer lej).
Nem volt szerencsés helyzetben ennél a pénzvisszaosztásnál Magyarandrásfalva (145 ezer lejjel), de Újszékely és Oklánd sem, ahová mindössze 50–50 ezer lejt osztottak vissza.
Gyergyóremete polgármestere, Lackó-Albert Elemér érdeklődésünkre elmondta: kellemes meglepetés volt, hogy a beadott kéréseik java részét figyelembe vették és jelentős pénzösszeget utaltak át. A pénzt egyébként már hétfőn, az önkormányzati ülésen belefoglalták a költségvetésbe, és a helye is megvan már:
Részben a Fráter György Általános Iskola épületeinek felújítására fordítják, itt a szerződéskötésnél tartanak. Továbbá a községközpont és Eszenyő közötti útfelújításnál fizetik ki az önrészt. Itt a munkálatok kétharmada készen van, másfél hónapon belül lehet majd közlekedni az új úton.
Maros megyében 101 település részesült a visszaosztott pénzből,
A legnagyobb összeg (2 millió 338 ezer lej) Nyárádszeredához érkezett, de Szováta sem panaszkodhat, hiszen mintegy 1,3 millió lejjel duzzadt a költségvetése, míg Segesvár és Szászrégen külön-külön 900 ezer lejjel bővítheti az idei büdzséjét. Erdőszentgyörgynek a szeptemberi visszaosztáskor 716 ezer lej jutott.
A község közül a legnagyobb összeget, 1,3 millió lejt Kerelőszentpál kapja, egyenként valamivel több mint 1 millió lejt kap Gyulakuta, Nagyernye és Jedd. A soron következő 27 település egyenként 335 ezer lejt kap, a lista második felében lévő húsz önkormányzat pedig 250–250 ezer lejt. A lista végén szerepel 200 ezer lejjel Marosvécs, Koronka, Makfalva, míg ezúttal a legkevesebbet, 160 ezer lejt Székelyhodos kapott.
A Székelyhon kérdésére Tóth Sándor, Nyárádszereda polgármestere elmondta, nagyon örvendenek az összegnek, hiszen több olyan tervük van, ahová önrészt kell biztosítani, illetve olyan is, amit önerőből akartak elvégezni. A visszaosztott összeg nagy részét a Tűzoltó utca aszfaltozására, a tömbházak közötti parkolók kialakítását és a Deák Farkas Általános Iskola előtti tér rendezését magában foglaló projektre fogják költeni. Ezt önerőből akarták megvalósítani, a tervek értéke 4,6 millió lej.
„Azért örvendünk, hogy megkaptuk ezt a pénzt, mert így zavartalanul, fennakadás nélkül dolgozhat a kivitelező, hiszen
De a visszaosztott pénzből jut működési költségre is” – mondta a nyárádszeredai elöljáró.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás