
A csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola épülete is megújul
Fotó: Albert Orsolya
Két oktatási intézmény – a Nagy Imre Általános Iskola és a Tulipán Napközi Otthon – hőszigetelésére, felújítására nyert vissza nem térítendő támogatást Csíkszereda Polgármesteri Hivatala a Regionális Operatív Programban.
2018. június 25., 13:082018. június 25., 13:08
Az ötödik és egyben az eddigi legnagyobb értékű finanszírozási szerződést írták alá az érintett felek június 20-án a Regionális Operatív Programban – jelezte közleményében a csíkszeredai önkormányzat. Mint írták,
Az elszámolható 6,4 millió lejes költségből 5,5 millió lej az Európai Unió, míg 840 ezer lej az kormány támogatása. Csíkszereda önkormányzatának hozzájárulása pedig 1,3 millió lej, ebből 129 ezer lej az önrész, 1,2 millió lej nem elszámolható összeg.
A közel 900 diák és 70 pedagógus a 2019–2020-as tanévtől már korszerű épületben folytathatja tevékenységét. A beruházás során, a pályázat keretében
hőszigetelik az épület falait, tetőterét és alagsorát,
felújítják a fűtés-, a meleg víz- és a villanyhálózatot,
korszerű szellőzőrendszert építenek be,
fotovoltaikus (napelemes) rendszert telepítenek.
A felújítás által nagy mértékben csökkenni fog az épület évi energiafogyasztása, illetve szén-dioxid kibocsátása, de az előző pályázatokhoz hasonlóan ez esetben is fontos célkitűzés a megújuló energiaforrások hasznosításának növelése. Dávid Zoltán igazgató érdeklődésünkre elmondta, reméli, a felújítást követően jelentősen csökken az iskolaépület hővesztesége és az ezzel járó költségek, ugyanis rendszerint nagyon drága fűtésszámláik érkeznek a téli időszakban. Emellett megemlítette, hogy jelenleg sem folyik minden csapon meleg víz az iskolában. Továbbá bízik abban, hogy a korszerűsítést időben befejezik az illetékesek.
A csíkszeredai Tulipán Napközi Otthon felújítására vonatkozó finanszírozási szerződést június elején írta alá Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere és Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója – számot be a csíkszeredai önkormányzat közleménye.
Az összértékből 1,2 millió lejt az Európai Unió és Románia kormánya biztosít, a fennmaradó részt pedig Csíkszereda önkormányzata. A tervek szerint a 2019. július 31-én záruló projekt megvalósítását követően az épület évi energiafogyasztásának 31 százalékát megújuló energiaforrások biztosítják majd. Ezt napelemes rendszer kiépítésével érik el, mely biztosítani fogja az épület teljes elektromos energia-ellátását, illetve ezáltal csökkenni fog a meleg víz-fogyasztás is. A meg nem újuló forrásokból származó energiafogyasztás csökkentését is a pályázat célkitűzéseként fogalmazták meg, mindezt az épület hőszigetelésével, a fűtésrendszer felújításával és korszerű szellőzőrendszer beépítésével valósítanák meg.
„Csatlakozva” három másik tanintézethez
Az említett oktatási intézményeken kívül az Aranyalma Napközi Otthon, valamint a József Attila és a Liviu Rebreanu általános iskolák felújítására is aláírták a finanszírozási szerződést az érintett felek az elmúlt hónapban. A tervek szerint jövő júniusig befejezik a munkálatokat a szóban forgó tanintézeteknél.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!