
A csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola épülete is megújul
Fotó: Albert Orsolya
Két oktatási intézmény – a Nagy Imre Általános Iskola és a Tulipán Napközi Otthon – hőszigetelésére, felújítására nyert vissza nem térítendő támogatást Csíkszereda Polgármesteri Hivatala a Regionális Operatív Programban.
2018. június 25., 13:082018. június 25., 13:08
Az ötödik és egyben az eddigi legnagyobb értékű finanszírozási szerződést írták alá az érintett felek június 20-án a Regionális Operatív Programban – jelezte közleményében a csíkszeredai önkormányzat. Mint írták,
Az elszámolható 6,4 millió lejes költségből 5,5 millió lej az Európai Unió, míg 840 ezer lej az kormány támogatása. Csíkszereda önkormányzatának hozzájárulása pedig 1,3 millió lej, ebből 129 ezer lej az önrész, 1,2 millió lej nem elszámolható összeg.
A közel 900 diák és 70 pedagógus a 2019–2020-as tanévtől már korszerű épületben folytathatja tevékenységét. A beruházás során, a pályázat keretében
hőszigetelik az épület falait, tetőterét és alagsorát,
felújítják a fűtés-, a meleg víz- és a villanyhálózatot,
korszerű szellőzőrendszert építenek be,
fotovoltaikus (napelemes) rendszert telepítenek.
A felújítás által nagy mértékben csökkenni fog az épület évi energiafogyasztása, illetve szén-dioxid kibocsátása, de az előző pályázatokhoz hasonlóan ez esetben is fontos célkitűzés a megújuló energiaforrások hasznosításának növelése. Dávid Zoltán igazgató érdeklődésünkre elmondta, reméli, a felújítást követően jelentősen csökken az iskolaépület hővesztesége és az ezzel járó költségek, ugyanis rendszerint nagyon drága fűtésszámláik érkeznek a téli időszakban. Emellett megemlítette, hogy jelenleg sem folyik minden csapon meleg víz az iskolában. Továbbá bízik abban, hogy a korszerűsítést időben befejezik az illetékesek.
A csíkszeredai Tulipán Napközi Otthon felújítására vonatkozó finanszírozási szerződést június elején írta alá Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere és Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója – számot be a csíkszeredai önkormányzat közleménye.
Az összértékből 1,2 millió lejt az Európai Unió és Románia kormánya biztosít, a fennmaradó részt pedig Csíkszereda önkormányzata. A tervek szerint a 2019. július 31-én záruló projekt megvalósítását követően az épület évi energiafogyasztásának 31 százalékát megújuló energiaforrások biztosítják majd. Ezt napelemes rendszer kiépítésével érik el, mely biztosítani fogja az épület teljes elektromos energia-ellátását, illetve ezáltal csökkenni fog a meleg víz-fogyasztás is. A meg nem újuló forrásokból származó energiafogyasztás csökkentését is a pályázat célkitűzéseként fogalmazták meg, mindezt az épület hőszigetelésével, a fűtésrendszer felújításával és korszerű szellőzőrendszer beépítésével valósítanák meg.
„Csatlakozva” három másik tanintézethez
Az említett oktatási intézményeken kívül az Aranyalma Napközi Otthon, valamint a József Attila és a Liviu Rebreanu általános iskolák felújítására is aláírták a finanszírozási szerződést az érintett felek az elmúlt hónapban. A tervek szerint jövő júniusig befejezik a munkálatokat a szóban forgó tanintézeteknél.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!