
A csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola épülete is megújul
Fotó: Albert Orsolya
Két oktatási intézmény – a Nagy Imre Általános Iskola és a Tulipán Napközi Otthon – hőszigetelésére, felújítására nyert vissza nem térítendő támogatást Csíkszereda Polgármesteri Hivatala a Regionális Operatív Programban.
2018. június 25., 13:082018. június 25., 13:08
Az ötödik és egyben az eddigi legnagyobb értékű finanszírozási szerződést írták alá az érintett felek június 20-án a Regionális Operatív Programban – jelezte közleményében a csíkszeredai önkormányzat. Mint írták,
Az elszámolható 6,4 millió lejes költségből 5,5 millió lej az Európai Unió, míg 840 ezer lej az kormány támogatása. Csíkszereda önkormányzatának hozzájárulása pedig 1,3 millió lej, ebből 129 ezer lej az önrész, 1,2 millió lej nem elszámolható összeg.
A közel 900 diák és 70 pedagógus a 2019–2020-as tanévtől már korszerű épületben folytathatja tevékenységét. A beruházás során, a pályázat keretében
hőszigetelik az épület falait, tetőterét és alagsorát,
felújítják a fűtés-, a meleg víz- és a villanyhálózatot,
korszerű szellőzőrendszert építenek be,
fotovoltaikus (napelemes) rendszert telepítenek.
A felújítás által nagy mértékben csökkenni fog az épület évi energiafogyasztása, illetve szén-dioxid kibocsátása, de az előző pályázatokhoz hasonlóan ez esetben is fontos célkitűzés a megújuló energiaforrások hasznosításának növelése. Dávid Zoltán igazgató érdeklődésünkre elmondta, reméli, a felújítást követően jelentősen csökken az iskolaépület hővesztesége és az ezzel járó költségek, ugyanis rendszerint nagyon drága fűtésszámláik érkeznek a téli időszakban. Emellett megemlítette, hogy jelenleg sem folyik minden csapon meleg víz az iskolában. Továbbá bízik abban, hogy a korszerűsítést időben befejezik az illetékesek.
A csíkszeredai Tulipán Napközi Otthon felújítására vonatkozó finanszírozási szerződést június elején írta alá Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere és Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója – számot be a csíkszeredai önkormányzat közleménye.
Az összértékből 1,2 millió lejt az Európai Unió és Románia kormánya biztosít, a fennmaradó részt pedig Csíkszereda önkormányzata. A tervek szerint a 2019. július 31-én záruló projekt megvalósítását követően az épület évi energiafogyasztásának 31 százalékát megújuló energiaforrások biztosítják majd. Ezt napelemes rendszer kiépítésével érik el, mely biztosítani fogja az épület teljes elektromos energia-ellátását, illetve ezáltal csökkenni fog a meleg víz-fogyasztás is. A meg nem újuló forrásokból származó energiafogyasztás csökkentését is a pályázat célkitűzéseként fogalmazták meg, mindezt az épület hőszigetelésével, a fűtésrendszer felújításával és korszerű szellőzőrendszer beépítésével valósítanák meg.
„Csatlakozva” három másik tanintézethez
Az említett oktatási intézményeken kívül az Aranyalma Napközi Otthon, valamint a József Attila és a Liviu Rebreanu általános iskolák felújítására is aláírták a finanszírozási szerződést az érintett felek az elmúlt hónapban. A tervek szerint jövő júniusig befejezik a munkálatokat a szóban forgó tanintézeteknél.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
szóljon hozzá!