
Folytatódhat a munka a ditrói iskolánál
Fotó: Keresztes Zoltán
Tizenhat millió lej kormányfinanszírozás érkezik négy gyergyószéki önkormányzathoz azzal a céllal, hogy ebből fedezhessék a folyamatban lévő beruházásaikhoz a szükséges önrészeket. Az RMDSZ a támogatás megszerzése mellett a közbeszerzési procedúrák megkönnyítését célzó törvénymódosításra készül, hogy a fejlesztések felgyorsulhassanak.
2022. április 08., 20:342022. április 08., 20:34
Kormányrendelet révén érkezik tizenhat millió lej Gyergyószékre, amelynek többsége Gyergyószentmiklósra kerül, de Ditró, Csomafalva és Vasláb községek egyes fejlesztései is befejeződhetnek ebből – tájékoztatott Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke és Bende Sándor, a térség parlamenti képviselője. Amint elmondták,
Gyergyószentmiklóson az ivóvíz- és csatornahálózat bővítéséhez, valamint a Dózsa György, Békény és Halász utcák felújításához nyújt most a kormány támogatást, összesen több mint tízmillió lejjel.
Csomafalvára a községháza modernizálásához 500 ezer lej érkezik, Ditró a Puskás Tivadar Szakközépiskola új épületére és az orotvai iskola felújításához 2,6 milliót kap, míg Vaslábon és a hozzá tartozó Marosfőn a vízhálózat kiépítése fejeződhet be a most érkező 2,3 millióból.
Barti Tihamér köszönetét fejezte ki Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettesnek és Cseke Attila fejlesztési miniszternek, akik a kormányrendelet útját kijárták, és rámutatott:
Barti hozzátette, a most érkezett támogatás a kivitelezők számára is jó üzenet, hiszen láthatják, lesz miből befejezni az elkezdett munkát.
Nem áll le a csomafalvi községháza modernizálása
Fotó: Keresztes Zoltán
Bende Sándor leszögezte, egy beruházás akkor tud az eredetileg tervezett értékben (vagy ahhoz közeli összegekből) megvalósulni, ha rövid idő alatt megtörténik a kivitelezés. Ellenkező esetben,
Éppen ezért – polgármesterek panaszait figyelembe véve – az RMDSZ törvénymódosítást készített elő, amelyet a parlament nagy többsége is támogat. Lényege, hogy felgyorsítsa a közbeszerzési folyamatokat. Például nehezebben lehet megóvni a licitek eredményeit: aki óvni szeretne, csak akkor tegye meg, ha tényleg reális oka van rá, mert ha óvását elutasítják, az anyagilag is érinteni fogja.
Bende Sándor és Barti Tihamér
Fotó: Keresztes Zoltán
Egy másik könnyítés, hogy eddig három különálló intézménynek is kellett véleményeznie a közbeszerzésekkel kapcsolatos lépéseket, és sok esetben ezek véleménye egymással ellentétes volt, ami alaposan megnehezítette a munkát. Módosítás után egy intézmény, az ANAP (Országos Közbeszerzési Ügynökség) lesz az, amelyik kimondja a döntő szót. A tervezetet hétfőn nyújtják be a parlamentbe, és sürgősségi eljárásban várhatóan még az első fél évben megtörténik az elfogadása.
Tervben van egy másik módosítás is, ami arról szólna, hogy ne csak a kormány által finanszírozott beruházásoknál lehessen szükség esetén kiegészítő összegeket tenni, hanem az uniós projekteknél is – hangzott el.
Egyfajta oktatóvideót készített a Vâlcea megyei csendőrség abból az amatőr felvételből, amit azok az emberek készítettek, akik nem voltak hajlandók megvárni a beavatkozó egységet, és maguk próbálták meg elhajtani a medvét egy lapáttal.
Túl alacsony az általános sztrájk kirobbantásának a támogatottsága a tanügyben, így – bár a felmérés kiértékelése még nem zárult le – szinte biztosan elmarad a tiltakozás. A szakszervezet képviselője szerint az időzítés már nem is lenne szerencsés.
Nagy az érdeklődés a gazdasági szereplők részéről az ország legfiatalabb repülőterének bővítése iránt. A vezetőség szerint a fejlesztés kulcsfontosságú lépés abban, hogy Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér országos és európai csomóponttá váljon.
Körülbelül 80 ezer gazdasági társaság összesen mintegy 2,3 milliárd lejjel tartozik az államnak, de az összeget nem tudják behajtani, mert a cégeknek már nincs bankszámlájuk – nyilatkozta az országos adóhatóság elnöke egy keddi szakmai rendezvényen.
Újabb beavatkozásra volt szükség a nagyvadak miatt Zabolán, ezúttal az iskola területén. A medvét és bocsait kora reggel vette észre egy alkalmazott, így a gyerekek nem kerültek veszélybe, de az oktatást aznap biztonsági okokból felfüggesztették.
Gyanús körülmények között halt meg egy csecsemő a bukaresti Polizu szülészeten. Az ügyészség vizsgálatot indított az ügyben.
Kinevezte Magyar Péter kormányának minisztereit Sulyok Tamás köztársasági elnök kedden Budapesten, ezzel megalakult az új kabinet.
Esőre és viharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztás van érvényben kedden az ország szinte egész területén.
Előzetes letartóztatásba helyezték a perbáthidai gyilkosság fő gyanúsítottját – tájékoztatott a Bihar megyei ügyészség kedden.
Nicușor Dan államfő kedden azt nyilatkozta, hogy „viszonylag kevés” olyan kormányalakítási forgatókönyv jöhet szóba, amelyben stabil többség támogatja a kabinetet. A technokrata miniszterelnök kinevezését „esélyes forgatókönyvnek” nevezte az elnök.
szóljon hozzá!