
A marosvásárhelyi Studium Hub konferenciatermében harangozták be a Szent Balázs Alapítvány mikrobiomról szóló konferenciáját
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi Szent Balázs Alapítvány idén is megszervezi multidiszciplináris konferenciáját, amely az ember és a vele élő mikrobiom bonyolult kapcsolatára fókuszál.
2025. február 08., 19:142025. február 08., 19:14
A mikrobiom kifejezés a mikroorganizmusok adott helyen együtt élő közösségét jelöli. A február 21-23. között a Kultúrpalotában zajló tudományos, ismeretterjesztő rendezvény, a Mikrobiom konferencia – Együttélés egy láthatlan világgal címe arra a kapcsolatra utal, amely az emberi szervezet és a benne élő mikroorganizmusok – vírusok, baktériumok, gombák – között alakul ki – fejtette ki Szabó Mónika belgyógyász-diabetológus főorvos, a Szent Balázs Alapítvány kurátora a konferencia beharangozó sajtótájékoztatóján, pénteken.
A február 21-én 15 órától kezdődő háromnapos konferencián hazai és magyarországi szakemberek adnak elő a mikrobiomhoz kapcsolódó témákban.
Szabó Mónika belgyógyász diabetológus, az alapítvány kurátora
Fotó: Haáz Vince
„Bár már több évszázada tudjuk, hogy bizonyos mikrobiomok jelen vannak az ember emésztőrendszerében, bőrén, száján, de ennek jelentőségét az utóbbi időben fedezték fel, kutatták szélesebb körben, és derült ki az, hogy sokkal szorosabb kapcsolat van az emberi szervezet és a mikrobiom között. A kölcsönhatás milyensége az ember különböző betegségeihez vezethet.
Mivel ez még egy szürke zóna, sok a kérdőjel és a mítosz körülötte, a konferencia célja, hogy minél szélesebb körben bemutathassák az erről szóló tudományos ismereteket” – összegezte a konferencia témaválasztásának okait Szabó Mónika.
A harmincéves múlttal rendelkező alapítvány konferenciájának célközönsége nem csak az orvosok és orvostanhallgatók, hanem a szélesebb közönség is, hiszen az előadók közérthető, érdekes előadásokat ígérnek olyan témákban, amelyek mindannyiunkat érintenek.
Szó lesz többek között a mikrobiommal összefüggésben a tápcsatorna betegségeiről, kardiovaszkuláris kockázatokról, zsírmájról, anyagcsere-betegségekről, pszichiátriai összefüggésekről, sőt az anya mikrobiomjának az újszülött fejlődésére gyakorolt hatását is taglalják majd.
– foglalta össze Kelemen Piroska belgyógyász főorvos, az alapítvány kurátora.
Kelemen Piroska, belgyógyász főorvos, az alapítvány kurátora
Fotó: Haáz Vince
Marton László rezidens diabetológus, a szervezet kurátora pedig arról beszélt a sajtóeseményen, hogy a konferencia az orvosi kamara által is akkreditált esemény, amelyen szakmai pontokat is lehet szerezni. A részvétel pedig regisztációhoz kötött, a Szent Balázs Alapítvány honlapján lehet jelentkezni. Az orvos arra bíztatta az érdeklődőket, hogy minél hamarabb regisztráljanak, mert
Marton László diabetológus rezidens, alapítványi kurátor
Fotó: Haáz Vince
A számos fiatal önkéntes segítségével megszervezett konferencián művészeti előadások és kiállítások is helyet kapnak, sőt a jelentkezők egy konferenciacsomagot is hazavihetnek. Tombolavásárlás révén lehetőség lesz adományozásra is, amelynek összegét az alapítvány egyik nehéz szociális helyzetbe került önkéntesének ajánlják fel.
A konferencia részletes programja itt található.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!