
A marosvásárhelyi Studium Hub konferenciatermében harangozták be a Szent Balázs Alapítvány mikrobiomról szóló konferenciáját
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi Szent Balázs Alapítvány idén is megszervezi multidiszciplináris konferenciáját, amely az ember és a vele élő mikrobiom bonyolult kapcsolatára fókuszál.
2025. február 08., 19:142025. február 08., 19:14
A mikrobiom kifejezés a mikroorganizmusok adott helyen együtt élő közösségét jelöli. A február 21-23. között a Kultúrpalotában zajló tudományos, ismeretterjesztő rendezvény, a Mikrobiom konferencia – Együttélés egy láthatlan világgal címe arra a kapcsolatra utal, amely az emberi szervezet és a benne élő mikroorganizmusok – vírusok, baktériumok, gombák – között alakul ki – fejtette ki Szabó Mónika belgyógyász-diabetológus főorvos, a Szent Balázs Alapítvány kurátora a konferencia beharangozó sajtótájékoztatóján, pénteken.
A február 21-én 15 órától kezdődő háromnapos konferencián hazai és magyarországi szakemberek adnak elő a mikrobiomhoz kapcsolódó témákban.
Szabó Mónika belgyógyász diabetológus, az alapítvány kurátora
Fotó: Haáz Vince
„Bár már több évszázada tudjuk, hogy bizonyos mikrobiomok jelen vannak az ember emésztőrendszerében, bőrén, száján, de ennek jelentőségét az utóbbi időben fedezték fel, kutatták szélesebb körben, és derült ki az, hogy sokkal szorosabb kapcsolat van az emberi szervezet és a mikrobiom között. A kölcsönhatás milyensége az ember különböző betegségeihez vezethet.
Mivel ez még egy szürke zóna, sok a kérdőjel és a mítosz körülötte, a konferencia célja, hogy minél szélesebb körben bemutathassák az erről szóló tudományos ismereteket” – összegezte a konferencia témaválasztásának okait Szabó Mónika.
A harmincéves múlttal rendelkező alapítvány konferenciájának célközönsége nem csak az orvosok és orvostanhallgatók, hanem a szélesebb közönség is, hiszen az előadók közérthető, érdekes előadásokat ígérnek olyan témákban, amelyek mindannyiunkat érintenek.
Szó lesz többek között a mikrobiommal összefüggésben a tápcsatorna betegségeiről, kardiovaszkuláris kockázatokról, zsírmájról, anyagcsere-betegségekről, pszichiátriai összefüggésekről, sőt az anya mikrobiomjának az újszülött fejlődésére gyakorolt hatását is taglalják majd.
– foglalta össze Kelemen Piroska belgyógyász főorvos, az alapítvány kurátora.
Kelemen Piroska, belgyógyász főorvos, az alapítvány kurátora
Fotó: Haáz Vince
Marton László rezidens diabetológus, a szervezet kurátora pedig arról beszélt a sajtóeseményen, hogy a konferencia az orvosi kamara által is akkreditált esemény, amelyen szakmai pontokat is lehet szerezni. A részvétel pedig regisztációhoz kötött, a Szent Balázs Alapítvány honlapján lehet jelentkezni. Az orvos arra bíztatta az érdeklődőket, hogy minél hamarabb regisztráljanak, mert
Marton László diabetológus rezidens, alapítványi kurátor
Fotó: Haáz Vince
A számos fiatal önkéntes segítségével megszervezett konferencián művészeti előadások és kiállítások is helyet kapnak, sőt a jelentkezők egy konferenciacsomagot is hazavihetnek. Tombolavásárlás révén lehetőség lesz adományozásra is, amelynek összegét az alapítvány egyik nehéz szociális helyzetbe került önkéntesének ajánlják fel.
A konferencia részletes programja itt található.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!