
A marosvásárhelyi Studium Hub konferenciatermében harangozták be a Szent Balázs Alapítvány mikrobiomról szóló konferenciáját
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi Szent Balázs Alapítvány idén is megszervezi multidiszciplináris konferenciáját, amely az ember és a vele élő mikrobiom bonyolult kapcsolatára fókuszál.
2025. február 08., 19:142025. február 08., 19:14
A mikrobiom kifejezés a mikroorganizmusok adott helyen együtt élő közösségét jelöli. A február 21-23. között a Kultúrpalotában zajló tudományos, ismeretterjesztő rendezvény, a Mikrobiom konferencia – Együttélés egy láthatlan világgal címe arra a kapcsolatra utal, amely az emberi szervezet és a benne élő mikroorganizmusok – vírusok, baktériumok, gombák – között alakul ki – fejtette ki Szabó Mónika belgyógyász-diabetológus főorvos, a Szent Balázs Alapítvány kurátora a konferencia beharangozó sajtótájékoztatóján, pénteken.
A február 21-én 15 órától kezdődő háromnapos konferencián hazai és magyarországi szakemberek adnak elő a mikrobiomhoz kapcsolódó témákban.
Szabó Mónika belgyógyász diabetológus, az alapítvány kurátora
Fotó: Haáz Vince
„Bár már több évszázada tudjuk, hogy bizonyos mikrobiomok jelen vannak az ember emésztőrendszerében, bőrén, száján, de ennek jelentőségét az utóbbi időben fedezték fel, kutatták szélesebb körben, és derült ki az, hogy sokkal szorosabb kapcsolat van az emberi szervezet és a mikrobiom között. A kölcsönhatás milyensége az ember különböző betegségeihez vezethet.
Mivel ez még egy szürke zóna, sok a kérdőjel és a mítosz körülötte, a konferencia célja, hogy minél szélesebb körben bemutathassák az erről szóló tudományos ismereteket” – összegezte a konferencia témaválasztásának okait Szabó Mónika.
A harmincéves múlttal rendelkező alapítvány konferenciájának célközönsége nem csak az orvosok és orvostanhallgatók, hanem a szélesebb közönség is, hiszen az előadók közérthető, érdekes előadásokat ígérnek olyan témákban, amelyek mindannyiunkat érintenek.
Szó lesz többek között a mikrobiommal összefüggésben a tápcsatorna betegségeiről, kardiovaszkuláris kockázatokról, zsírmájról, anyagcsere-betegségekről, pszichiátriai összefüggésekről, sőt az anya mikrobiomjának az újszülött fejlődésére gyakorolt hatását is taglalják majd.
– foglalta össze Kelemen Piroska belgyógyász főorvos, az alapítvány kurátora.
Kelemen Piroska, belgyógyász főorvos, az alapítvány kurátora
Fotó: Haáz Vince
Marton László rezidens diabetológus, a szervezet kurátora pedig arról beszélt a sajtóeseményen, hogy a konferencia az orvosi kamara által is akkreditált esemény, amelyen szakmai pontokat is lehet szerezni. A részvétel pedig regisztációhoz kötött, a Szent Balázs Alapítvány honlapján lehet jelentkezni. Az orvos arra bíztatta az érdeklődőket, hogy minél hamarabb regisztráljanak, mert
Marton László diabetológus rezidens, alapítványi kurátor
Fotó: Haáz Vince
A számos fiatal önkéntes segítségével megszervezett konferencián művészeti előadások és kiállítások is helyet kapnak, sőt a jelentkezők egy konferenciacsomagot is hazavihetnek. Tombolavásárlás révén lehetőség lesz adományozásra is, amelynek összegét az alapítvány egyik nehéz szociális helyzetbe került önkéntesének ajánlják fel.
A konferencia részletes programja itt található.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
szóljon hozzá!