
Augusztusi pillanatkép. Jobban élünk?
Fotó: Pinti Attila
A júliusi 5,42 százalékról augusztusban 5,1 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. szeptember 11., 10:192024. szeptember 11., 10:19
Az élelmiszerek 4,25 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 4,35 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 8,60 százalékkal nőtt 2023 augusztusához képest.
Az INS adatai szerint 2023 decemberéhez viszonyítva 3,4 százalékkal, 2023 augusztusához mérten 5,1 százalékkal növekedtek a fogyasztói árak az idei nyolcadik hónapban, az elmúlt egy évben (2023. szeptember és 2024. augusztus között) pedig átlagban 6,5 százalékkal emelkedtek az előző egy évhez (2022. szeptember és 2023. augusztus közötti időszakhoz) képest.
A 2024 júliusához viszonyított harmonizált fogyasztói árindex 100,28 százalékos volt augusztusban. 2023 augusztusához képest 2024 augusztusában a harmonizált fogyasztói árindex (IAPC) alapján kiszámított éves inflációs ráta 5,3 százalékos. Az IAPC alapján kiszámított átlagos fogyasztói árnövekedési ütem az elmúlt 12 hónapban (2023 szeptembere és 2024 augusztusa között) 6,7 százalékos volt az előző 12 hónaphoz (a 2022 szeptembere és 2023 augusztusa közötti időszakhoz) viszonyítva – írja az Agerpres hírügynökség a statisztikai intézet szerdai közlésére hivatkozva.
A jegybank kormányzója, Mugur Isărescu leszögezte, az előrejelzéseik a jelenleg rendelkezésre álló adatokra alapulnak, az infláció alakulása a jövendőbeli adó- és pénzügyi intézkedésektől is függ.
A kormány a közvita lezárása után dönt az országos vizsgák megszervezésére és a tanulók szociális ösztöndíjára vonatkozó oktatási minisztériumi javaslatokról – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerda este a B1 TV műsorában.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikai bizottsága szerdán egyhangú szavazással megerősítette politikai támogatását Dominic Fritz pártelnök iránt – közölte az alakulat. A döntést a testület ülésén jelen lévő mind a 151 tag támogatta.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a vasúti infrastruktúra 2026-2030 közötti fejlesztési stratégiáját.
Augusztus 20-a nemcsak a múlt, hanem a felelősség ünnepe is, amivel minden nemzedék tartozik a hazánknak, amit örökül kaptunk és amit egyszer majd továbbadunk – mondta a miniszterelnök a Facebook-oldalára szerdán feltöltött videójában.
A betegségek nem tartanak szünetet a szabadságolások idején, a kórházakban fekvő pácienseknek folyamatosan vérre van szükségük. A véradóknak sem érdemes elfeledkezni arról, hogy a szabadság mellé a nyárba befér ez a karitatív cselekedet is.
Nicușor Dan államfő az országos helyreállítási terv (PNRR) beruházásairól egyeztet csütörtökön a Cotroceni-palotában a korábbi kormánykoalíciót alkotó pártok vezetőivel és a két illetékes miniszterrel – közölte az elnöki hivatal.
Nagy erőkkel keresik azt a 28 éves fogvatartottat, aki külső munkavégzés közben szökött meg Nagybányán szerda délután – közölte a helyi büntetés-végrehajtási intézet és a Máramaros megyei rendőrség.
Cáfolta az energiaügyi minisztérium azokat az értesüléseket, amelyek szerint a nagy ipari fogyasztók felszólítást kaptak volna áramfogyasztásuk korlátozására vagy a hálózatról való lekapcsolásra.
Törvénytervezetet nyújtott be a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a párhuzamos felvételi rendszer megszüntetéséről – közölte szerdán a párt.
Összesen mintegy hétmillió lejre szabott ki bírságokat az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a román tengerparton működő szolgáltatóknál és kereskedőknél július 6. és augusztus 16. között végzett ellenőrzések nyomán.
szóljon hozzá!