
A Lelki Egészség Központ dolgozói. Balról jobbra: Laura Răcilă gyermekpszichiáter szakorvos, Vitos Anna-Mária pszichológus és Csikós Farkas Kata asszisztens
Fotó: Gábos Albin
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházhoz tartozó, gyermekek számára létrehozott lelki egészség központban dolgozik Hargita megye egyedüli gyermekpszichiátere, Laura Răcilă. Tavaly több mint 500 kiskorúval foglalkoztak a rendelőjükben nemcsak Hargita megyéből, hanem a szomszédos Kovászna és Bákó megyékből is.
2020. február 01., 13:382020. február 01., 13:38
Több mint egy éve, 2018 novemberében hozták létre a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház részeként, a felnőttek számára működő központ után a gyermekekkel foglalkozó lelki egészség központot. Ez kezdetben a poliklinika épületében működött, azonban tavaly nyár óta Csíkszereda központjába, a régi fogászati épületbe költözött. A központot Hargita megye egyedüli gyermekpszichiátere, Laura Răcilă vezeti, aki megkeresésünkre kollégáival együtt beszámolt arról, hogy mivel foglalkoznak, milyen eseteket látnak el.
A szakorvos elsőként kiemelte, a csecsemőkortól egészen a 18 évesekig fogadnak gyermekeket, és akik első alkalommal keresik fel őket, a háziorvostól kell hozzanak küldőpapírt a gyermekpszichiátriai rendelőhöz intézve. Ugyanakkor azt is hozzátette, amennyiben úgy keresi fel őket egy szülő, egy diák, hogy segítséget, információt kér, és nincs küldőpapírja, akkor sem utasítják el. Viszont amennyiben szükség van kezelésekre és más szolgáltatásokra, akkor a továbbiakban mindenképpen kell a küldőpapír, hogy tudják bevezetni őket az egészségügyi rendszerbe.
Mint megtudtuk, szülők kezdeményezésére, valamint pszichológusok, gyógypedagógusok javaslatára kerülnek hozzájuk a gyerekek, sok esetben az iskolák, óvodák is küldenek hozzájuk gyermekeket, hogy pszichiátriai felmérésben részesüljenek. A gyermekvédelmi rendszerben lévőket is fogadják az intézmény kérésére, de előfordul, hogy a kórház sürgősségi osztályáról, vagy a gyermekgyógyászatáról irányítják a kiskorúakat és szüleiket a rendelőjükbe. Ugyanakkor vannak olyanok is, akik katonai iskolába felvételiznének, és azért fordulnak a lelki egészség központhoz, hogy az ehhez szükséges pszichiátriai felmérést elvégeztessék.
Elsősorban gyermekpszichiátriai felmérést végeznek és, ha szükséges, kezelést is biztosítanak egy terápiás terv alapján. Ugyanakkor a központ tavaly egy újabb szakemberrel bővült, így Laura Răcilă pszichiáter együtt végzi a felméréseket Vitos Anna-Mária pszichológussal. Pszichológiai felmérést, tanácsadást és pszichoterápiás kezelést is tudnak biztosítani a központban. Tekintettel arra, hogy sok esetben iskolai problémákkal keresik fel őket, így az iskolaitanácsadó-hálózattal működnek együtt, adott esetekben hozzájuk irányítják további kezelésre, tanácsadásra a tanulókat.
Továbbá szintén együttműködnek olyan civil szervezetekkel is, akik a különleges bánásmódot igénylő gyermekeknek nyújtanak szolgáltatásokat, így egyes eseteket, ha szükséges, a csíkszentmártoni korai fejlesztő központba, az Authelp Egyesülethez, vagy a Gyulafehérvári Caritas Szent Ágoston Nappali Foglalkoztatójához irányítják. Székelyudvarhelyen az Orbán Alapítvánnyal, valamint a Szent Ferenc Alapítvánnyal vannak partneri kapcsolatban. Egyébként
Tavaly 547 esetet iktattak náluk, a súlyosabbakat befektetésre küldték a pszichiátriai intézetbe.
Mint a lelki egészség központ kollégáitól megtudtuk, a legtöbbször magatartási zavarokkal, iskolai problémákkal keresik fel őket, azonban sok esetben merült fel pszichés zavar gyanúja, amely főként a 13 évesnél idősebb korosztályt érinti. Gyakoriak a tanulási nehézségekkel, kommunikációs, kapcsolatteremtési, szocializációs, illetve viselkedési problémákkal küzdő tanulók esetei. Az autizmus-spektrumzavar diagnosztizálásában is fontos szerepe van a központnak, hisz ezt a diagnózist csak pszichiáter állíthatja fel. Voltak gyerekek, akiket figyelemzavarral és hiperaktivitással (ADHD) diagnosztizáltak, ezek a tünetek már kisebb korban megjelennek. Szintén korai kezelést igénylő tünet a beszédtanulás késése, a mozgásfejlődés zavarai, illetve a szorongás is, amely 5-12 éveseknél gyakori.
Elmondták azt is, hogy a szülők milyen tünetekre figyeljenek fel, milyen esetekben forduljanak a lelki egészség központhoz. „Az első, amit észrevehet a szülő, hogy probléma lehet az, ha a gyermek betöltötte már a 3 évet, de még nem beszél, ismer ugyan szavakat, de nem tudja összefüggő mondatokba kötni őket” – magyarázták. Továbbá szintén fontos jelzés lehet, ha nem fejlődik a gyermek mozgása megfelelően, és az is aggodalomra adhat okot, ha kapcsolatteremtési, szocializációs problémákkal küzd. Fontosnak tartották ugyanakkor megjegyezni azt is, hogy bár léteznek előre megszabott fejlődési mutatók, az ettől való eltérések nem mindig jelentenek súlyos a problémát, hiszen minden gyermek más és a saját ritmusában fejlődik
– sorolták. Ezekben az esetekben javasolt a szakembereket felkeresni.
A lelki egészség központról
A rendelő a csíkszeredai Temesvári sugárút 4. szám alatti épület első emeletén működik, a 3-as számú szobában, ahol Laura Răcilă gyermekpszichiáter szakorvos, Vitos Anna-Mária pszichológus és Csikós Farkas Kata asszisztens fogadják a gyermekeket. A Lelki Egészség Központhoz hétfőtől péntekig 8-15 óra között lehet fordulni, telefonszámuk: 0732-500794.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!