Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Több mint egy hónapja jelentették a marosvásárhelyi állatkertben dolgozók, hogy a Somostetőt gyakran meglátogatja egy anyamedve és két bocsa. Az is megtörtént, hogy besétáltak az állatkert területére. Az ügyben szerdán hívott össze gyűlést a prefektus, csütörtökön pedig a polgármester. Azt azonban, hogy konkrétan mi lesz a következő lépés senki nem akarja elmondani.
2023. március 10., 13:362023. március 10., 13:36
2023. március 10., 14:402023. március 10., 14:40
Miután idén többször jelezték, hogy a Somostetőn három barnamedvét látták, sőt az állatkert területére is besétáltak, a prefektus, Mara Togănel szerdán délután összehívta a vészhelyzeti bizottságot, amely az anyamedve és két bocsa elköltöztetéséről döntött.
Már többször tűnt fel a marosvásárhelyi állatkertnél – a Somostetőn – egy anyamedve két bocsával. Az ügy megoldásáig a futópálya elkerülésére intik a városlakókat.
A törvény értelmében,
A prefektus sajtószóvivőjétől próbáltuk megtudni, hogy mi lesz a következő lépés, ő pedig szűkszavúan azt mondta: a település vezetője kell megszervezze és irányítsa a medvék elszállítását, azon vadásztársasággal közösen, amellyel szerződése van az önkormányzatnak.
Csütörtökön délelőtt a marosvásárhelyi városházán megtartották azt az ülést, ahol a polgármesteri hivatal, a vadásztársaság és a csendőrség állatorvos és állatvédő jelenlétében egyeztettek a medvecsalád elköltöztetéséről.
A találkozóról szűkszavú közleményt adott ki a városháza, amelyben az áll, hogy a törvénynek megfelelően összeült a bizottság, amely a medvetámadások megelőzéséért felel, és eldöntötték, megteszik a szükséges lépéseket, hogy a lakosság védett legyen.
és amennyiben medvét látnak, hívják az 112-es sürgősségi telefonszámot.
Szerettük volna megtudni, hogy mi lesz a következő lépés, mikor és hol helyezik el a csapdát, és a Somostetőn sportolók esetleg közelébe kerülhetnek-e akaratukon kívül vagy sem. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy hova viszik el a medvecsaládot. Hiszen, mint korábban beszámoltunk róla, más megyék sem fogadják szívesen a nagyvadakat, ráadásul itt egy anyamedvéről és két bocsáról van szó. Az sem mellékes, hogy ez a költöztetés mennyi pénzbe kerül és ezt a számát kinek kell törlesztenie. Ezekre a kérdésekre a városháza illetékesei nem kívántak válaszolni, arra hivatkozva, hogy a közleményt adtak ki a fontos tudnivalókról.
Korábban a Milvus csoport szakemberei arról számoltak be, hogy az általuk vagy a segítségükkel befogott és jeladóval ellátott medvék szinte soha nem maradtak az új lakhelyükön. Azt is elmondták, hogy a kukázáshoz, viszonylag könnyű élelmeszerzéshez szokott medvéket nehéz távol tartani a településektől.
Ha egy magyar diák idén azt mondja, hogy jól sikerült a román érettségije, az azt jelenti, hogy elég jól beszéli a többség nyelvét. Az idei tételek pont erről szóltak: mennyire értik és tudják használni a román nyelvet a magyar diákok.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány, miután péntek délután kiugrott egy lupényi iskola második emeleti ablakából.
Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága elutasította az intézkedés meghosszabbítása elleni fellebbezését. A döntés végleges.
Június 14-én rendhagyó zenei esemény lesz Csíksomlyón: a Bagossy Brothers Company ad koncertet „Csillag az égen” címmel. Ez az egyetlen koncert ezzel a műsorral egész Erdélyben, exkluzív helyszínen, a csíksomlyói nyeregben.
Egészségügyi állapota miatt Ion Iliescu volt államfőt továbbra is intenzív osztályon kell kezelni, ahol magas szintű orvosi ellátásban részesül – közölte pénteken a Facebook-oldalán a bukaresti Agrippa Ionescu sürgősségi kórház.
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz -0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9415 lej volt, 80 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Nem tágít a medve a Csíkszeredához tartozó Szécsenyből, ezúttal fényes nappal, péntek délelőtt bukkant fel lakott területen a vadállat.
Spontán tüntetést tartottak péntek délelőtt a parajdi sóbánya előtt a Salrom alvállalkozójának számító Sal Sind Kft. alkalmazottai, kártérítést követelve az elbocsátásuk miatt.
Elfogyóban vannak a vízhálózati tartalékok Dicsőszentmártonban, miután péntek reggel lezárták a Kis-Küküllő vizének bevezetését a helyi vízműhöz. A vízellátást ideiglenesen vízosztó pontokon keresztül biztosítják.
Az összes természetvédelmi területet belefoglalták a román állam közvagyonának a leltárába. Így ma Hargita megyéből is több ezer hektár a román állam köztulajdona, köztük a 60 hektáros parajdi Sóhát természetvédelmi terület.
1 hozzászólás