
Ha valaki az online szakaszban nem vesz részt, akkor a számlálóbiztos kell felkeresse
Fotó: Haáz Vince
Állampolgári kötelesség a népszámlálás, ami azt jelenti, hogy kötelező rajta részt venni – hangzik el egyre többször a március 14-én megkezdődött cenzus kapcsán. De mit jelent ez? Börtönbüntetés vagy pénzbüntetés jár érte, ha kimaradunk? És ha nem keresnek fel, akkor jár a büntetés, vagy csak ha megtagadjuk a válaszadást?
2022. április 26., 15:482022. április 26., 15:48
A népszámlálás kötelező jellege természetesen nem a március 14. és május 15. közötti online, önkitöltéses szakaszra vonatkozik, hanem a népszámlálás egészére. Vagyis,
Rendőrrel térhet vissza a kérdezőbiztos
„Az online szakasz egy lehetőség, viszont a népszámláláson való részvétel állampolgári kötelesség. Így amennyiben nem veszünk részt az online szakaszban, akkor a számlálóbiztos kell megkeressen” – nyilatkozta a Székelyhonnak Barna Gergő szociológus, a Népszámlás.ro kampánykoordinátora. Hozzátette: az állampolgári kötelesség azt jelenti, hogy minden lakost és lakást megszámolnak.
Ilyen esetek fordultak elő az előző népszámlálásokon is, hogy valaki többszöri alkalommal sem engedte be a kérdezőbiztost, de amikor a rendőrséggel érkezik, akkor már általában válaszol mindenki, és nem várja meg, hogy a büntetést is kiállítsák” – magyarázta Barna Gergő.
Pénzbírság esete
A népszámlálási törvény amúgy szabálysértésnek tekinti a népszámlálási tevékenységben érintett személyek akadályozását, valamint a kért információk nyújtásának elutasítását is – mindkét eset 1000 lejtől 3000 lejig terjedő bírsággal büntethető.
Mindhárom eset 1500 lejtől 5000 lejig terjedő bírsággal büntethető.
Nem lesz etnikuma, anyanyelve
Ha valamilyen okból kifolyólag mégsem válaszol valaki a kérdőívre, nem tölti ki interneten, vagy külföldön tartózkodik és a családtagok nem rögzítik, vagy esetleg a számlálóbiztos nem találja otthon, akkor őt utólag fogják „beemelni” a népszámlálási adatbázisba. Ebben az esetben azonban a legfontosabb adatai nem lesznek rögzítve: nem lesz beírva a nemzetisége, az anyanyelve, a felekezeti hovatartozása, mert ezekről csak személyesen lehet vallani.
Mint többször is megírtuk, Romániában március 14-én kezdődött a lakás- és népesség-összeírás kéthónapos online önkitöltési időszaka, amelynek során
A hagyományos személyes lekérdezési időszak május 16. és július 17. között lesz, amikor a népszámlálási biztosok otthonukban keresik fel az embereket. Akiknek az adatait sem az önkitöltéses időszakban, sem a számlálóbiztosok terepmunkája során nem pontosítják, azokról az adminisztratív nyilvántartásokban szereplő adatbázisokból emelnek be információkat az összeírásba. Nekik azonban nem rögzítik nemzeti, nyelvi, vallási identitásukat, így, ha kisebbségi közösségek tagjai mulasztják el az adatközlést, akkor azzal közösségük hivatalosan kimutatott részarányát csökkentik.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
1 hozzászólás