
Ha valaki az online szakaszban nem vesz részt, akkor a számlálóbiztos kell felkeresse
Fotó: Haáz Vince
Állampolgári kötelesség a népszámlálás, ami azt jelenti, hogy kötelező rajta részt venni – hangzik el egyre többször a március 14-én megkezdődött cenzus kapcsán. De mit jelent ez? Börtönbüntetés vagy pénzbüntetés jár érte, ha kimaradunk? És ha nem keresnek fel, akkor jár a büntetés, vagy csak ha megtagadjuk a válaszadást?
2022. április 26., 15:482022. április 26., 15:48
A népszámlálás kötelező jellege természetesen nem a március 14. és május 15. közötti online, önkitöltéses szakaszra vonatkozik, hanem a népszámlálás egészére. Vagyis,
Rendőrrel térhet vissza a kérdezőbiztos
„Az online szakasz egy lehetőség, viszont a népszámláláson való részvétel állampolgári kötelesség. Így amennyiben nem veszünk részt az online szakaszban, akkor a számlálóbiztos kell megkeressen” – nyilatkozta a Székelyhonnak Barna Gergő szociológus, a Népszámlás.ro kampánykoordinátora. Hozzátette: az állampolgári kötelesség azt jelenti, hogy minden lakost és lakást megszámolnak.
Ilyen esetek fordultak elő az előző népszámlálásokon is, hogy valaki többszöri alkalommal sem engedte be a kérdezőbiztost, de amikor a rendőrséggel érkezik, akkor már általában válaszol mindenki, és nem várja meg, hogy a büntetést is kiállítsák” – magyarázta Barna Gergő.
Pénzbírság esete
A népszámlálási törvény amúgy szabálysértésnek tekinti a népszámlálási tevékenységben érintett személyek akadályozását, valamint a kért információk nyújtásának elutasítását is – mindkét eset 1000 lejtől 3000 lejig terjedő bírsággal büntethető.
Mindhárom eset 1500 lejtől 5000 lejig terjedő bírsággal büntethető.
Nem lesz etnikuma, anyanyelve
Ha valamilyen okból kifolyólag mégsem válaszol valaki a kérdőívre, nem tölti ki interneten, vagy külföldön tartózkodik és a családtagok nem rögzítik, vagy esetleg a számlálóbiztos nem találja otthon, akkor őt utólag fogják „beemelni” a népszámlálási adatbázisba. Ebben az esetben azonban a legfontosabb adatai nem lesznek rögzítve: nem lesz beírva a nemzetisége, az anyanyelve, a felekezeti hovatartozása, mert ezekről csak személyesen lehet vallani.
Mint többször is megírtuk, Romániában március 14-én kezdődött a lakás- és népesség-összeírás kéthónapos online önkitöltési időszaka, amelynek során
A hagyományos személyes lekérdezési időszak május 16. és július 17. között lesz, amikor a népszámlálási biztosok otthonukban keresik fel az embereket. Akiknek az adatait sem az önkitöltéses időszakban, sem a számlálóbiztosok terepmunkája során nem pontosítják, azokról az adminisztratív nyilvántartásokban szereplő adatbázisokból emelnek be információkat az összeírásba. Nekik azonban nem rögzítik nemzeti, nyelvi, vallási identitásukat, így, ha kisebbségi közösségek tagjai mulasztják el az adatközlést, akkor azzal közösségük hivatalosan kimutatott részarányát csökkentik.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
1 hozzászólás