
Ha valaki az online szakaszban nem vesz részt, akkor a számlálóbiztos kell felkeresse
Fotó: Haáz Vince
Állampolgári kötelesség a népszámlálás, ami azt jelenti, hogy kötelező rajta részt venni – hangzik el egyre többször a március 14-én megkezdődött cenzus kapcsán. De mit jelent ez? Börtönbüntetés vagy pénzbüntetés jár érte, ha kimaradunk? És ha nem keresnek fel, akkor jár a büntetés, vagy csak ha megtagadjuk a válaszadást?
2022. április 26., 15:482022. április 26., 15:48
A népszámlálás kötelező jellege természetesen nem a március 14. és május 15. közötti online, önkitöltéses szakaszra vonatkozik, hanem a népszámlálás egészére. Vagyis,
Rendőrrel térhet vissza a kérdezőbiztos
„Az online szakasz egy lehetőség, viszont a népszámláláson való részvétel állampolgári kötelesség. Így amennyiben nem veszünk részt az online szakaszban, akkor a számlálóbiztos kell megkeressen” – nyilatkozta a Székelyhonnak Barna Gergő szociológus, a Népszámlás.ro kampánykoordinátora. Hozzátette: az állampolgári kötelesség azt jelenti, hogy minden lakost és lakást megszámolnak.
Ilyen esetek fordultak elő az előző népszámlálásokon is, hogy valaki többszöri alkalommal sem engedte be a kérdezőbiztost, de amikor a rendőrséggel érkezik, akkor már általában válaszol mindenki, és nem várja meg, hogy a büntetést is kiállítsák” – magyarázta Barna Gergő.
Pénzbírság esete
A népszámlálási törvény amúgy szabálysértésnek tekinti a népszámlálási tevékenységben érintett személyek akadályozását, valamint a kért információk nyújtásának elutasítását is – mindkét eset 1000 lejtől 3000 lejig terjedő bírsággal büntethető.
Mindhárom eset 1500 lejtől 5000 lejig terjedő bírsággal büntethető.
Nem lesz etnikuma, anyanyelve
Ha valamilyen okból kifolyólag mégsem válaszol valaki a kérdőívre, nem tölti ki interneten, vagy külföldön tartózkodik és a családtagok nem rögzítik, vagy esetleg a számlálóbiztos nem találja otthon, akkor őt utólag fogják „beemelni” a népszámlálási adatbázisba. Ebben az esetben azonban a legfontosabb adatai nem lesznek rögzítve: nem lesz beírva a nemzetisége, az anyanyelve, a felekezeti hovatartozása, mert ezekről csak személyesen lehet vallani.
Mint többször is megírtuk, Romániában március 14-én kezdődött a lakás- és népesség-összeírás kéthónapos online önkitöltési időszaka, amelynek során
A hagyományos személyes lekérdezési időszak május 16. és július 17. között lesz, amikor a népszámlálási biztosok otthonukban keresik fel az embereket. Akiknek az adatait sem az önkitöltéses időszakban, sem a számlálóbiztosok terepmunkája során nem pontosítják, azokról az adminisztratív nyilvántartásokban szereplő adatbázisokból emelnek be információkat az összeírásba. Nekik azonban nem rögzítik nemzeti, nyelvi, vallási identitásukat, így, ha kisebbségi közösségek tagjai mulasztják el az adatközlést, akkor azzal közösségük hivatalosan kimutatott részarányát csökkentik.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
1 hozzászólás