
Nagy szükség van a takarító személyzetre a fertőtlenítés után is
Fotó: Balázs B. Árpád
A koronavírus-fertőzés terjedése miatt bezárt több közigazgatási és oktatási intézmény, ezek kötelékében pedig veszélybe kerültek bizonyos munkakörök. Az iskolákban a takarító személyzet és a büfések, a sportrendezvények elhalasztásával pedig a biztonsági szolgálat maradhat munka nélkül. Utánajártunk, mi történik az alkalmazottakkal ilyen esetekben.
2020. március 19., 22:002020. március 19., 22:00
A csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium igazgatója, Tamás Levente leszögezte,
„Kedden fertőtlenítés volt a főépületünkben. Ez több mint egyhetes állandó munkát jelent majd a takarítóknak, amíg sikerül mindent a protokollnak megfelelően megtisztítani” – fogalmazott az igazgató. Mivel két épülettel is rendelkeznek (főépület és kollégium), nem tartja reális veszélynek a munkakör megszűnését.
„Nemcsak személy-, de vagyonvédelemről is szó van mindkét épületünk esetében, erre is szükség van jelenleg” – ismertette. A büfé bérleti szerződés alapján van kiadva egy helyi, péktermékeket forgalmazó vállalkozásnak, az ő esetükben átcsoportosítás történt.
– vázolta az igazgató. Bár a titkárság és könyvelőség működése folytonos, igyekeztek átállni az online ügyintézésre a személyes kontaktus elkerülése érdekében.
Megkérdeztük a város egyik legnagyobb őrző-védő szolgálatát is, milyen mértékben érintik őket a korlátozások. András Róbert, a Dakota Security Service ügyvezető igazgatója úgy nyilatkozott, felértékelődött a szerepük a jelenlegi helyzetben. „Őrző-védő szolgálatunk folyamatos, a környékbeli élelmiszeripari vállalkozások nagy többségénél jelen vagyunk. Csupán egyetlen vállalkozás esetében mondta azt a tulajdonos, hogy egy fővel kevesebb biztonsági emberre van szüksége” – fogalmazott az ügyvezető. Elmondta továbbá, hogy
„Több papírmunka hárul rájuk a belépések nyomon követése miatt, szigorúbban be kell tartatniuk az előírásokat, fertőtleníteniük kell a környezetüket, és bizonyos helyeken védőmaszkot kell viselniük” – sorolta. Noha az elmaradt sportrendezvények miatt (ahol több helyen ők biztosították volna a helyszínt) pénzügyi kieséssel számolnak, az őrző-védő szolgálat stabilitása megmaradt.
„Mi igyekszünk alkalmazkodni minden intézkedéshez” – összegzett az igazgató.
„A jelenleg érvényben lévő szabályozást kell figyelembe venni” – ezt már Jánó Edit, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség vezetője mondta arra a kérdésre, hogy mi történik a fent említett munkakörökkel. Mint fogalmazott,
Ez alól kivételt képez a meghatározott idejű munkaszerződés, amelynek lejártával felbontják a munkaviszonyt. „A munkatörvénykönyv szabályozásán még nem változtattak. Amíg a krízishelyzetnek megfelelő új döntések nem születnek, addig a jelenleg érvényben lévő törvényeket kell betartani” – szögezte le.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!