
Építkezések, felújítások egyik szemete az ablaküveg. Hogyan szabaduljunk meg ezektől?
Fotó: Pexels
Szervezzenek bármennyi hulladékgyűjtési akciót is, azokból rendre kimaradnak a síküvegek, vagyis az ablaküvegek, tükrök. Felvetődik így a kérdés, hogy mi történjen mondjuk a házfelújításkor feleslegessé vált régi ablaküvegekkel.
2023. december 09., 18:382023. december 09., 18:38
Szelektíven gyűjtjük a szemetet, de időnként feltevődik a kérdés, ez mégis hová kerüljön. Utánajártunk, hová és hogyan dobhatjuk ki az ablaküveget, síküveget, tükröt, hogy megfeleljeünk az előírásoknak.

Januártól a kórházak kötelesek begyűjteni és megsemmisíteni a lejárt szavatosságú vagy fel nem használt gyógyszereket. Székelyudvarhelyen jól bejáratott rendszerben működött a lejárt orvosságok begyűjtése, így ezt az átállást nem tartják kedvezőnek.
Lehetőségünk van a szelektív hulladékgyűjtésre, és többek között nemsokára kórházaknál adhatjuk le a lejárt gyógyszereket, szervezett kereteken belül átveszik az elektronikai hulladékot, a műanyagflakonok, üvegpalackok és fémdobozok visszaváltása is elkezdődött, illetve nagy üveggyűjtő akciókat is szerveznek, mégis időről időre kérdések merülnek fel a háztartásban tönkrement, lecserélendő cikkek kidobásának helyes módjáról.

Csütörtöktől hivatalosan elindult az italcsomagolásra használt műanyagflakonok, üvegpalackok és fémdobozok visszaváltását ösztönző betétdíjas rendszer.
Olvasónk jelzése alapján, miszerint hiába próbálta kideríteni, hol adhatná le a háztartásában feleslegessé vált ablaküvegeket, nem kapott kielégítő választ, megpróbáltunk utánajárni.
Pál Tamás, a csíkszeredai hulladékgazdálkodással foglalkozó Eco-Csík Kft. igazgatója érdeklődésünkre elmondta, az időszakosan szervezett gyűjtések alkalmával valóban nem veszik át az ablaküvegeket, tükröket, ugyanis azok újrahasznosítására jelenleg Romániában nincs lehetőség. Az igazgató két megoldást vázolt fel:
vagy a háztartási hulladékba kerül,
vagy az építkezési törmelékekkel együtt szabadulunk meg az ablkatól.
A síküveget összetörve tegyük a szemetesbe, tehát ne egészben állítsuk fel a kukák mellé – hívta fel a figyelmet Pál Tamás, hozzátéve, ez ugyan kicsivel több munkát igényel, de az előírásoknak így felel meg. Kérdésünkre, hogy a törött üveghulladék veszélyt jelent-e a szemétszállítás során, kifejtette,
hiszen a kukásautók zártak, és ahogy oda kerül a hulladék, már nem kell hozzányúlni, így nem eshet baja senkinek.
Abban az esetben pedig, ha nagyobb mennyiségről van szó, például egy épület bontása során, az üveget nem külön kell kidobni, hanem a bontásból származó hulladék közé kell tenni, így a törmelékkel együtt kerül a lerakóba – tudtuk meg az igazgatótól.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti frakciói módosító javaslatot nyújtottak be, amely pénzügyi érdekeltségi nyilatkozat benyújtására kötelezné a közjogi méltóságokat és köztisztségviselők egy részét.
„Nem igaz, Csaba, ne vezesd félre az embereket” – így fogalmazva lépett váratlanul elődje telefonjának kamerája elé Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
A légtérből lezuhanó tárgyak becsapódásának veszélyére figyelmeztették hétfő délután Ro-Alert üzenetben a hatóságok Tulcea megye északkeleti részének lakosságát. Hasonló riasztást délelőtt a megye délkeleti térségére is kiadtak.
Elfogadta hétfőn a szenátus költségvetési bizottsága a gázolaj jövedéki adóját ideiglenesen csökkentő törvénytervezetet.
Az Európai Unióban 0,2 százalékponttal emelkedett, az euróövezetben pedig nem változott a háztartások megtakarítási rátája 2026 első negyedévében az előző három hónaphoz képest – közölte hétfőn az Eurostat.
Bekérették hétfőn a külügyminisztériumba Vlagyimir Lipajev bukaresti orosz nagykövetet, válaszként Románia légterének július 24-26. közötti ismételt megsértésére.
Idős férfi vesztette életét hétfőn Nyárádtőn, miután elektromos triciklijével egy hirtelen manővert hajtott végre, és elütötte őt egy szemből érkező haszongépjármű – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
A Sanitas Szakszervezeti Szövetség hétfőn bejelentette, hogy kedden általános sztrájk kezdődik az egészségügyben.
Mindössze négy óra alatt 239 közlekedési szabálysértést állapítottak meg a Hargita megyei közlekedési rendőrök a 15-ös országúton tartott fokozott ellenőrzés során. A szabálytalanságok döntő többségét a gyorshajtás tette ki.
2 hozzászólás