
Bonyolult, mégis van rá magyarázat. A kontakt kontaktjára nem vonatkozik az elkülönítés. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A koronavírusos esetszámok növekedésével számos gyakorlati kérdés is felmerül, ilyen például az, hogy pontosan kikre vonatkozik az otthoni elkülönítés? Ha egy gyerek számít kontaktszemélynek, mert a tanintézményben kapcsolatba került egy igazolt fertőzöttel, akkor a gyerek családjának is karanténba kell vonulnia? A Hargita megyei közegészségügyi igazgatóság vezetőjétől, Tar Gyöngyitől kaptunk választ kérdéseinkre.
2020. október 11., 21:552020. október 11., 21:55
Az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) a COVID-19-cel kapcsolatos esetmeghatározásai szerint direkt kontaktnak minősül a koronavírusos beteggel egy háztartásban élő személy, valamint az az illető, aki közvetlen fizikai kapcsolatban állt egy koronavírusos személlyel, illetve az, aki közvetlenül érintkezett egy fertőzött váladékaival – például köhögés révén, vagy kesztyű nélkül megérintette a zsebkendőjét.
Egyre több iskolai osztályt vagy óvodai csoportot függesztenek fel országszerte két hétre a koronavírusos megbetegedések miatt. Joggal merül fel a kérdés a szülőkben: ilyenkor a kontaktszemély –
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője kifejtette:
„Felnőtteknél a kontaktok kontaktjait nem különítjük el, de egyértelmű, hogy ha gyerekről van szó, egy felnőtt vele kell legyen, és ez a felnőtt kapja a beteglapot. Tőlünk (megyei egészségügyi igazgatóság – szerk. megj.) kap erről igazolást, hogy a háziorvosnak legyen jogi alapja, hogy megadja a betegszabadságot. Ha nyugdíjasról van szó, akkor nincs ilyen gond” – tájékoztatott az eljárás részleteiről Tar Gyöngyi.
Ha a kontaktszemély el is kapta a fertőzöttől a vírust, még 1-3 napon belül nem választ ki annyi vírust, hogy megfertőzze szüleit, testvéreit, ezért kellene a testvéreitől is elkülöníteni, hogy ne alakuljon ki egy családi góc ebből – tette hozzá. Az ajánlás szerint meg kellene oldani úgy, hogy a másik szülő a gyerekekkel külön legyen, és akkor járhat iskolába a többi gyerek.
Kisgyerekkel ez abszurdnak tűnik, és elég bonyolult, de ha az ember nagyon akarja, akkor kis lakásban is megoldhatja, csak nehezebb és kisebb a biztonsági fok, de megoldható” – véli Tar Gyöngyi, hozzátéve, hogy
„Szabály szerint tehát mehet iskolába a testvér, mert a kontakt kontaktjára nem vonatkozik az elkülönítés, ezért ajánlott, hogy különüljenek egymástól, és akkor nyugodtan járhatnak iskolába a testvérek. Ha nem tudnak, mert nagyon össze vannak zárva, akkor természetesen nem ajánlott, mert ha megbetegszik az egyik testvér, akkor a másik is ki van téve a fertőzésnek” – összegezte kérésünkre Tar Gyöngyi.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!