
Bonyolult, mégis van rá magyarázat. A kontakt kontaktjára nem vonatkozik az elkülönítés. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A koronavírusos esetszámok növekedésével számos gyakorlati kérdés is felmerül, ilyen például az, hogy pontosan kikre vonatkozik az otthoni elkülönítés? Ha egy gyerek számít kontaktszemélynek, mert a tanintézményben kapcsolatba került egy igazolt fertőzöttel, akkor a gyerek családjának is karanténba kell vonulnia? A Hargita megyei közegészségügyi igazgatóság vezetőjétől, Tar Gyöngyitől kaptunk választ kérdéseinkre.
2020. október 11., 21:552020. október 11., 21:55
Az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) a COVID-19-cel kapcsolatos esetmeghatározásai szerint direkt kontaktnak minősül a koronavírusos beteggel egy háztartásban élő személy, valamint az az illető, aki közvetlen fizikai kapcsolatban állt egy koronavírusos személlyel, illetve az, aki közvetlenül érintkezett egy fertőzött váladékaival – például köhögés révén, vagy kesztyű nélkül megérintette a zsebkendőjét.
Egyre több iskolai osztályt vagy óvodai csoportot függesztenek fel országszerte két hétre a koronavírusos megbetegedések miatt. Joggal merül fel a kérdés a szülőkben: ilyenkor a kontaktszemély –
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője kifejtette:
„Felnőtteknél a kontaktok kontaktjait nem különítjük el, de egyértelmű, hogy ha gyerekről van szó, egy felnőtt vele kell legyen, és ez a felnőtt kapja a beteglapot. Tőlünk (megyei egészségügyi igazgatóság – szerk. megj.) kap erről igazolást, hogy a háziorvosnak legyen jogi alapja, hogy megadja a betegszabadságot. Ha nyugdíjasról van szó, akkor nincs ilyen gond” – tájékoztatott az eljárás részleteiről Tar Gyöngyi.
Ha a kontaktszemély el is kapta a fertőzöttől a vírust, még 1-3 napon belül nem választ ki annyi vírust, hogy megfertőzze szüleit, testvéreit, ezért kellene a testvéreitől is elkülöníteni, hogy ne alakuljon ki egy családi góc ebből – tette hozzá. Az ajánlás szerint meg kellene oldani úgy, hogy a másik szülő a gyerekekkel külön legyen, és akkor járhat iskolába a többi gyerek.
Kisgyerekkel ez abszurdnak tűnik, és elég bonyolult, de ha az ember nagyon akarja, akkor kis lakásban is megoldhatja, csak nehezebb és kisebb a biztonsági fok, de megoldható” – véli Tar Gyöngyi, hozzátéve, hogy
„Szabály szerint tehát mehet iskolába a testvér, mert a kontakt kontaktjára nem vonatkozik az elkülönítés, ezért ajánlott, hogy különüljenek egymástól, és akkor nyugodtan járhatnak iskolába a testvérek. Ha nem tudnak, mert nagyon össze vannak zárva, akkor természetesen nem ajánlott, mert ha megbetegszik az egyik testvér, akkor a másik is ki van téve a fertőzésnek” – összegezte kérésünkre Tar Gyöngyi.
Két, folyóba esett ember mentésére riasztották szombat délután a segesvári tűzoltókat.
Mintegy 1500 utast érintenek a közel-keleti helyzet miatti járattörlések – tájékoztatott szombaton a bukaresti repülőtereket üzemeltető vállalt (CNAB) szóvivője.
Március első tíz napján nagyon kevés csapadék várható, túlnyomóan napos időre és az ilyenkor szokásosnál magasabb hőmérsékletekre lehet számítani, a nappali csúcsértékek többnyire 10 és 17 Celsius-fok között alakulnak.
A külügyminisztérium szombaton a közel-keleti biztonsági helyzet romlására hivatkozva a 8-as szintre emelte az Izraelre vonatkozó utazási figyelmeztetést a kilencfokozatú skálán, és arra szólította fel a román állampolgárokat, hogy ne utazzanak Izraelbe.
Országszerte fagyosan indult a naptári tél utolsó napja, de a legalacsonyabb értékeket – egy kivétellel – székelyföldi településeken mérték.
Pontosan mire lesz képes a Só-szoros, valamint Alsó- és Felsősófalva között tervezett árvízvédelmi rendszer, valamint mely területeket kell kisajátítani az építkezés miatt – erre kaptak választ a parajdi lakók pénteken, egy tájékoztató fórumon.
A szűrés nem csak papíron vagy „gyönyörűen csomagolt” programokban történik – jelentette ki Alexandru Rogobete miniszter pénteken.
Középkorú férfira támadt rá egy medve pénteken délután a patakfalvi házának kertjében – az áldozatot kórházba szállították, a nagyvadat pedig kisvártatva kilőtték.
Hargita megye tiszteletbeli nagykövete lett Borbás Marcsi. A televíziós szerkesztő és műsorvezető a 2027-es év népszerűsítésében segíti a székelyföldi megyét, amikor Európa Gasztronómiai Régiója lesz – közölte a megyei önkormányzat sajtóosztálya.
szóljon hozzá!