
Bonyolult, mégis van rá magyarázat. A kontakt kontaktjára nem vonatkozik az elkülönítés. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A koronavírusos esetszámok növekedésével számos gyakorlati kérdés is felmerül, ilyen például az, hogy pontosan kikre vonatkozik az otthoni elkülönítés? Ha egy gyerek számít kontaktszemélynek, mert a tanintézményben kapcsolatba került egy igazolt fertőzöttel, akkor a gyerek családjának is karanténba kell vonulnia? A Hargita megyei közegészségügyi igazgatóság vezetőjétől, Tar Gyöngyitől kaptunk választ kérdéseinkre.
2020. október 11., 21:552020. október 11., 21:55
Az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) a COVID-19-cel kapcsolatos esetmeghatározásai szerint direkt kontaktnak minősül a koronavírusos beteggel egy háztartásban élő személy, valamint az az illető, aki közvetlen fizikai kapcsolatban állt egy koronavírusos személlyel, illetve az, aki közvetlenül érintkezett egy fertőzött váladékaival – például köhögés révén, vagy kesztyű nélkül megérintette a zsebkendőjét.
Egyre több iskolai osztályt vagy óvodai csoportot függesztenek fel országszerte két hétre a koronavírusos megbetegedések miatt. Joggal merül fel a kérdés a szülőkben: ilyenkor a kontaktszemély –
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője kifejtette:
„Felnőtteknél a kontaktok kontaktjait nem különítjük el, de egyértelmű, hogy ha gyerekről van szó, egy felnőtt vele kell legyen, és ez a felnőtt kapja a beteglapot. Tőlünk (megyei egészségügyi igazgatóság – szerk. megj.) kap erről igazolást, hogy a háziorvosnak legyen jogi alapja, hogy megadja a betegszabadságot. Ha nyugdíjasról van szó, akkor nincs ilyen gond” – tájékoztatott az eljárás részleteiről Tar Gyöngyi.
Ha a kontaktszemély el is kapta a fertőzöttől a vírust, még 1-3 napon belül nem választ ki annyi vírust, hogy megfertőzze szüleit, testvéreit, ezért kellene a testvéreitől is elkülöníteni, hogy ne alakuljon ki egy családi góc ebből – tette hozzá. Az ajánlás szerint meg kellene oldani úgy, hogy a másik szülő a gyerekekkel külön legyen, és akkor járhat iskolába a többi gyerek.
Kisgyerekkel ez abszurdnak tűnik, és elég bonyolult, de ha az ember nagyon akarja, akkor kis lakásban is megoldhatja, csak nehezebb és kisebb a biztonsági fok, de megoldható” – véli Tar Gyöngyi, hozzátéve, hogy
„Szabály szerint tehát mehet iskolába a testvér, mert a kontakt kontaktjára nem vonatkozik az elkülönítés, ezért ajánlott, hogy különüljenek egymástól, és akkor nyugodtan járhatnak iskolába a testvérek. Ha nem tudnak, mert nagyon össze vannak zárva, akkor természetesen nem ajánlott, mert ha megbetegszik az egyik testvér, akkor a másik is ki van téve a fertőzésnek” – összegezte kérésünkre Tar Gyöngyi.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
szóljon hozzá!