
Ezúttal üres kaptárokat rongált meg a medve
Fotó: Dénes Ferenc
Habár üresek voltak még a méhkaptárok Dénes Ferenc Székelyderzs melletti tanyáján, így is megrongálta azokat egy élelmet kereső medve. Már több mint tíz éve rendszeresen gondokat okoznak a méhésznél a nagyvadak, tavaly 54 jól termő gyümölcsfáját törték össze, amelyeket idén mind ki kell vágjon.
2024. április 09., 12:042024. április 09., 12:04
A korábban használt lépek illata vonzhatott egy medvét a tanyára, ahol a nagyvad összesen kilenc üres méhkaptárt tett tönkre a nagyvad – tudtuk meg a károsulttól, Dénes Ferenctől.
– fogalmazott a gazda. Mint mondta, három villanypásztorral vette körbe a méhkaptárjait, ugyanakkor
Emellett ultrahang-kibocsátó eszközzel is próbálkozott, de sok esetben semmi sem állítja meg az éhes medvét. Tény azonban, hogy a mostani esetkor nem voltak bekapcsolva az eszközei, hiszen munkálatokra készült a helyszínen, vélhetően ezt használta ki a nagyvad. Ez esetben
Fotó: Dénes Ferenc
„2013 óta minden évben »megmocskolják« a méhkaptárokat a medvék, néha évente több alkalommal is. Idén a mostani volt az első, de meglepődtem, hiszen rendszerint májustól szoktak kezdődni a bajok” – magyarázta a gazda. Az eseteket rendszerint jelenti, a károkat pedig mindannyiszor megtérítette az állam, de nem mindegy, hogy mennyi idő alatt.
A gazda nagyon fájlalja azt is, hogy tavaly ősszel a medvék tönkretették a tíz áron elterülő fiatal gyümölcsösét, amely a kányádszegi részen található.
„Ötvennégy 6-8 éves gyümölcsfát törtek össze, amelyek többsége szilvafa volt.
– mondta keserűséggel a hangjában Dénes Ferenc.
Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.
Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.
Újabb első- és másodfokú riasztásokat adtak ki fokozott légköri instabilitás miatt a meteorológusok pénteken.
Életének 83. évében elhunyt Szilágyi Tibor Kossuth-díjas színművész – tudatta felesége pénteken az MTI-vel.
Villámcsapás ért egy tanárt a Bucsecs-hegységben, miközben egy 14 gyermekből álló csoporttal túrázott. A pedagógust eszméletlen állapotban találták meg a hegyimentők, majd hordágyon szállították le a hegyről.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztás érvényes pénteken szinte az ország egész területén.
A hegyi- és búvármentőknek a nyár mindig intenzív időszak: ilyenkor többször kerül sor arra az emberileg, szakmailag, lelkileg nehéz feladatra, hogy élettelen testet emeljenek ki a vízből.
A termelők és a feldolgozók is nehéz időszakot élnek meg a tejiparban, az ágazatot sújtó válság okai összetettek, és általános megoldás sincs a helyzetre. Hargita megyében több ezerrel csökkent a tehénállomány – a hegyvidéken súlyosabbak a problémák.
Személyautó és kisbusz ütközött csütörtök este a Maros megyei Mezőcekeden. Az ütközés következtében mindkét jármű lesodródott az úttestről.
szóljon hozzá!