
Még nagyjából tízezer Hargita megyei gazdától várják a támogatásigénylési kérelmet a megyei APIA-nál
Fotó: Barabás Ákos
Két héttel a határidő vége előtt Hargita megye az országos átlaghoz képest jól áll az idei, egységes mezőgazdasági támogatásokra vonatkozó kérelmek számát tekintve. Az idén jócskán megkésve elkezdődött támogatásigénylés okozta változások miatt Haschi András, a Hargita megyei APIA igazgatója a határidő betartásának a fontosságára hívja fel a gazdák figyelmét.
2024. május 20., 15:132024. május 20., 15:13
2024. május 20., 15:172024. május 20., 15:17
Az egységes mezőgazdasági támogatások potenciális jogosultjainak már jóval több mint a fele benyújtotta az igénylést a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséghez (APIA) az április eleje óta tartó igénylési időszakban. Amint arról Haschi András, az intézmény vezetője tájékoztatta a Székelyhont,
A potenciális jogosultak száma néhány százzal ingadozhat évről-évre, de nem ez a fontos, hanem az összterület, amelyre támogatást igényelnek: a leglényegesebb az, hogy legalább akkora területre igényeljenek támogatást a gazdák, mint az előző évben – jelentette ki az igazgató.
Fotó: Pinti Attila
Múlt évben összesen 177 328 hektár területre igényeltek támogatást a Hargita megyei gazdák,
Az országos átlag ennél jóval kisebb, 26,7 százalékos volt múlt héten, és a támogatásigénylések aránya is alacsonyabb volt (54,7 százalék), mint Hargita megyében – tudtuk meg Haschi Andrástól.
„Persze, minket az nagyon nem kell vigasztaljon, hogy a területet illetően is jobban állunk az országos átlagnál, mert ha holnap bemegy az igényléssel egy teleormáni, 800 000 hektár területtel rendelkező gazda, akkor rögtön megváltozik az átlag. De azt kell tudni, hogy
Mi nem állunk rosszabbul, mint a tavaly, sőt körülbelül ugyanúgy állunk, mint a tavaly” – fogalmazott a megyei APIA igazgatója.
Emlékeztetett viszont arra is, hogy idén több mint tíz nappal rövidebb az igénylési időszak, ami arányaiban ötödrésznyi csökkenést jelent. Az ügynökségnél a múlt héten
és az igazgató szerint nagyon jó volna, ha ez így is folytatódhatna.
Fotó: Pinti Attila
„Megfeszített tempóban dolgozunk. Ugye változások vannak, ezeket a gazdáknak el kell magyarázni, de a legjobb tudásunk szerint igyekszünk, hogy az utolsó napra minden egyes gazdától elvegyük a kérést.
– hívta fel a figyelmet arra a tényezőre, ami miatt idén a késlekedés a támogatás teljes elvesztésével jár.
A korábbi években a támogatásigénylés első szakasza után mindig volt további három hét, amikor napi 1 százalékos támogatásmegvonás terhe mellett még be tudták nyújtani a támogatásigénylési kérelmet a gazdák. Az igénylési időszak kései kezdése miatt azonban idén eltörölték ezt a szankciós időszakot, így
Az elmúlt években az igénylési időszak március 1-től május 15-ig tartott, idén viszont április 4-én kezdődött és június 7-ig tart. Látható, hogy nem csak eltolódott, hanem rövidült is ez az időszak – az elmúlt évekhez képest több mint tíz nappal rövidebb az az időszak, amíg leadhatják a gazdák a támogatásokra vonatkozó kérelmüket. Ezt azért sem érdemes idén az utolsó napokra hagyni, mert elképzelhető, hogy az igénylési időszak lerövidülése miatt idén a szokásosnál nagyobb lesz a tumultus a periódus végén.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!