Hirdetés
Hirdetés

Mezőgazdasági szövetkezetek létrehozásában segítenek

A gazdák számára kedvező lehetőségeket jelent a szövetkezés – állítják a szakemberek. Képünk illusztráció •  Fotó: Veres Nándor

A gazdák számára kedvező lehetőségeket jelent a szövetkezés – állítják a szakemberek. Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

Az ágazat jövőbeni fejlesztésének kulcsát, a termékek értékesítésének biztosítását jelentik a mezőgazdasági társulási formák, amelyekből jelenleg igen kevés van Romániában. Most európai uniós támogatással újabb mezőgazdasági szövetkezetek létrehozásához nyújtanak segítséget.

Kovács Attila

2019. április 18., 10:492019. április 18., 10:49

Az Agricoop nevet viselő projekt során, amelyet az EU, illetve az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) által a kormány is támogat, a mezőgazdasági termelők segítséget, műszaki, jogi, pénzügyi tanácsadást kapnak a társulási formák létrehozásához, de

üzleti tervük kidolgozásában, a termékek értékesítésének megszervezésében, támogatási források, lehetőségek igénybevételében is segítenek

– hangzott el a projekt szerdai csíkszeredai ismertetőjén.

Dragoș Alexandru, a projekt vezetésével megbízott cég illetékese azt is elmondta, az európai uniós átlaghoz viszonyítva, ahol a gazdák 34 százaléka agrárszövetkezetekbe tömörül, Romániában ez az arány alig 1 százalékos.

Az országban 1100 mezőgazdasági szövetkezet van bejegyezve, de közülük csak 100 készítette el az utóbbi három évre vonatkozó mérlegét, és csak 30 valósított meg 10 ezer lejnél nagyobb forgalmat

– ismertette az előadó. Hozzátette, hogy bár a kommunizmus rossz emlékei miatt a közfelfogás nem kedvez ennek a társulási formának, a cél két év alatt 350 új mezőgazdasági szövetkezet létrehozása, amelyek közül legalább 8 helyi termelői csoport minősítést szerez. A projekt részvevői a már említett tanácsadás, segítségnyújtás mellett tanulmányutakon ismerkedhetnek meg hazai és külföldi agrárszövetkezetek működésével, tapasztalataival.

Az Országos Vidékfejlesztési Program 2021-től külön pályázati támogatásokat biztosít a mezőgazdasági szövetkezeteknek

– hangzott el.

Hirdetés

Gazdálkodás mint üzlet

Tiberiu Ștef, a mezőgazdasági miniszter tanácsadója úgy fogalmazott, a gazdálkodásnak vállalkozássá kell válnia a szabadidős foglalkozás helyett. Megemlítette, hogy

Romániában jelenleg a különböző mezőgazdasági támogatások igénylőinek több mint 90 százaléka csak a támogatások által biztosított jövedelem miatt gazdálkodik, nem vállalkozásszerűen.

2021 után viszont az ágazatban a fejlesztésekre, beruházásokra vonatkozó európai uniós pályázatok esetében előnyt, nagyobb arányú finanszírozás elnyerését jelenti, ha szövetkezetek pályáznak, akárcsak a hegyvidéki besorolás – ismertette. A konferencián meglévő szövetkezetek alapításának és működtetésének tapasztalatait is ismertették az előadók.

A szövetkezés előnyei
Az Agricoop projekt a Hargita, Maros, Kovászna, Fehér, Szeben és Brassó megyéket tömörítő Központi Fejlesztési Régióban 50 mezőgazdasági szövetkezet létrehozását célozza meg, és közel 1500 gazda számára nyújtanak majd tanácsadást a már ismertetett területeken. A szövetkezetek előnyeiként az értékesítőkkel szembeni jobb alkupozíciót, az egységes, megfelelő mennyiségű és minőségű terméket, a biztonságos értékesítési lehetőséget, a megfelelő csomagolást és a fizetési határidő betartásával elért biztos jövedelmet nevezik meg.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 29., vasárnap

Földrengés zavarta meg a vasárnap délután nyugalmát

A Richter-skála szerint 3,9-es erősségű földrengés történt vasárnap 17 óra 16 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Földrengés zavarta meg a vasárnap délután nyugalmát
Hirdetés
2026. március 29., vasárnap

Üzemanyagárak: ez a két intézkedés hozhat valós csökkenést a szakminiszter szerint

Az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedések haladéktalan elfogadására szólította fel a miniszterelnököt és a pénzügyminisztert vasárnap Sorin Grindeanu.

Üzemanyagárak: ez a két intézkedés hozhat valós csökkenést a szakminiszter szerint
2026. március 29., vasárnap

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében is

Négy megyében másodfokú (narancssárga jelzésű), 12 megye folyóvizeire elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében is
2026. március 29., vasárnap

Eső és havazás után fordulat jön az időjárásban

Lassan elhagyja térségünket a hétvégi lehűlést okozó mediterrán ciklon, hétfőig azonban még marad a csapadékos időjárás: az ország nagy részén eső, a hegyvidéken pedig havazás várható. Ezt követően javulásnak indul az időjárás.

Eső és havazás után fordulat jön az időjárásban
Hirdetés
2026. március 29., vasárnap

XIV. Leó pápa virágvasárnapon: Krisztus a keresztről kiáltja az embereknek, hogy tegyék le a fegyvert

Krisztus, a béke királya, ma is azt kiáltja keresztjéről: tegyétek le a fegyvert, emlékezzetek, hogy testvérek vagytok – mondta XIV. Leó pápa a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi misén, amellyel megnyitotta a húsvéti nagyhetet.

XIV. Leó pápa virágvasárnapon: Krisztus a keresztről kiáltja az embereknek, hogy tegyék le a fegyvert
2026. március 29., vasárnap

Havazást is jósolnak Hargita megyében

Jelentős mennyiségű csapadék várható, a hegyekben pedig több centiméternyi hó fog esni, ugyanakkor több folyó is megáradhat a hétfőn délutánig érvényes riasztás szerint – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Havazást is jósolnak Hargita megyében
Havazást is jósolnak Hargita megyében
2026. március 29., vasárnap

Havazást is jósolnak Hargita megyében

2026. március 29., vasárnap

Heten kerültek kórházba egy frontális ütközés nyomán Kolozs megyében

Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).

Heten kerültek kórházba egy frontális ütközés nyomán Kolozs megyében
Hirdetés
2026. március 29., vasárnap

Csíkszereda az élmezőnyben: csaknem hétezren itt vennék át a szavazási levélcsomagjukat

Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.

Csíkszereda az élmezőnyben: csaknem hétezren itt vennék át a szavazási levélcsomagjukat
2026. március 29., vasárnap

Vasárnap is kitart az esős idő Székelyföldön

Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.

Vasárnap is kitart az esős idő Székelyföldön
2026. március 28., szombat

A magyarság szimbólumainak jegyében zajlottak a Csoma-napok

A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.

A magyarság szimbólumainak jegyében zajlottak a Csoma-napok
Hirdetés