
500 méternyi földutat ástak fel az északi részen, ám azóta lehavazott, így leálltak a munkálatok
Fotó: Szentegyháza Polgármesteri Hivatala
A mezőgazdasági területek megközelíthetőségének javítása, illetve a főbb útvonalak tehermentesítse a cél Szentegyházán, ahol 1,2 millió euróból újítanak fel közel tíz kilométernyi mezei utat. Van, ahol a havazás szabott gátat a munkának, máshol zajlik a kivitelezés.
2023. november 24., 21:152023. november 24., 21:15
Egymillió euróért pályázott sikeresen a szentegyházi önkormányzat az Európai Unió Vidéki Beruházások Ügynökségénél (AFIR) mezei utak felújítása érdekében – fejtette ki lapunknak Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere. Mint mondta, számukra ez nagy dolog, hiszen
– gyakorlatilag az előző pályázati ciklusban megmaradt pénzekért folyt a harc a részvevők között.
Fotó: Szentegyháza Polgármesteri Hivatala
A projekt két mezei út korszerűsítését tartalmazza, amelyek közül egyik a település nagyfalusi (északi) részétől a város adminisztratív határáig húzódik.
„Számos mezőgazdasági terület található a helyszínen, amelyeket jelenleg nem egyszerű munkagépekkel megközelíteni. Tudjuk, hogy a jó út az egyik legfontosabb tényező a gazdák számára” – magyarázta az elöljáró, megjegyezve, hogy egyelőre kövezett út építésére van lehetőségük.
A polgármester szerint itt nem csak mezőgazdasági területek válnak könnyen megközelíthetővé az építkezés befejeztével, de egy nagyon fontos elkerülő útjuk is lesz, amivel tehermentesíthetik település központját, pontosabban az azon áthaladó 132-es megyei utat.
Zajlanak a földmunkálatok benzinkút és az egykori vasgyár közötti részen
Fotó: Szentegyháza Polgármesteri Hivatala
A tervek szerint ugyanis egyebek mellett átlagosan hét méteresre szélesítik a projektben érintett szakaszt, majd alapot építenek és lekövezik azt. Fontos cél a minőségi munka, hiszen így a későbbiekben egyszerűbb dolguk lesz, ha sikerül külsős forrásokat találni az aszfaltozás érdekében.
Lőrincz Csaba rámutatott, hogy a sikeres pályázást követően, mintegy 200 ezer eurós költségvetés-kiegészítést kértek még a projekt finanszírozása, ami pozitív elbírálást kapott, így
A procedúra során legjobb ajánlatot tevő vállalkozót még szeptemberben sikerült kiválasztani, velük egyéves kivitelezési szerződést írtak alá. „Tudom, hogy viszonylag szűk határidőt szabtunk a kivitelezésre, de el szeretnénk kerülni, hogy az infláció miatt lényegesen megnőjön a beruházás értéke” – magyarázta az elöljáró.
Fotó: Szentegyháza Polgármesteri Hivatala
Októberben a támogatást nyújtó intézmény ismét ellenőrizte a projekt dokumentumait, majd késő ősszel jóváhagyták a kivitelezés megkezdését. Jó hír, hogy
Először a település északi részén kezdték el a munkálatokat, ám ott kisvártatva lehavazott, így abba is kellett hagyni az építkezést. Éppen ezért a vállalkozó a másik útszakaszon (a 132-es megyei utat elkerülő részen) kellett folytassa a munkát. Itt az út kiszélesítése és más földmunkálatok zajlanak.
„A kivitelezés csak akkor áll le, ha az időjárási viszonyok miatt már nem lehet dolgozni. Ez esetben jövő tavasszal folytatódik az építkezés” – jegyezte meg Lőrincz Csaba.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!