
Kopjafák jelképezik az egykori falu utcáit és házait
Fotó: Szőcs László
Az Összetartozás Templomának alapkőletétele teszi idén még emlékezetesebbé a minden év augusztus első szombatján megszervezett Bözödújfalusi Találkozót. Idén szombaton 11 órától várják az egykori kitelepítetteket, elszármazottakat a tó melletti emlékparkba.
2018. július 31., 19:212018. július 31., 19:21
A közigazgatásilag Erdőszentgyörgyhöz tartozó bözödújfalusi tó helyén állt egykor a falu, amely a kommunista hatalom kegyetlenségének, a falurombolásnak a jelképeként él ma is a köztudatban.
A rendszerváltás előtt kitelepített lakosok, és azok leszármazottai minden év augusztus első szombatján összegyűlnek a tó partján, az ott létesített emlékhelyen, az úgynevezett Siratófalnál, hogy találkozzanak és emlékezzenek. Ökumenikus istentisztelettel, saját személyes emlékeikkel szokták feleleveníteni azt az összetartó közösséget, amelyhez egykor tartoztak, és amely Bözödújfalunak a hatalom által megrendelt és véghezvitt felszámolásával megszűnt.
A közel három évtizedes hagyományhoz híven a szombat délelőtti találkozó unitárius istentisztelettel kezdődik, ezt követően misén való részvételre és áldozásra is lehetőség nyílik. Csibi Attila Zoltán, Erdőszentgyörgy polgármesterének, Bözödújfalu tiszteletbeli tagjának köszöntőbeszéde után Dub László, a zsidó hitközösség elnöke is felszólal majd. Rendhagyó módon, erre a találkozóra a három történelmi egyház vezetői is meghívást kaptak a szervezőktől, ezáltal is kifejezve, hogy az elárasztott Bözödújfalu vallási sokszínűségéről volt messze földön ismert.
Az Erdőszentgyörgy polgármesteri hivatala és a Bözödújfaluért Egyesület közös szervezésében létrejövő rendezvény egyedi, meghitt hangulatát Szente Levente, Bözödújfaluból elszármazó író versei, valamint Simó Annamária énekesnő előadása teszi még emlékezetesebbé.
– hívta fel a figyelmet a polgármester a közleményében, rámutatva arra, hogy minden bözödújfalusi támogatta a templomépítés ötletét, sokan az adománygyűjtő egyesület mellé álltak, hirdetve kezdeményezését, hisz a visszaépített templom által reményt kaptak, hogy falujuk nem merül feledésbe a tó fenekén.
– fogalmazott az elöljáró, hozzátéve, hogy az idei augusztus 4-e mérföldkő lesz a bözödújfalusiak számára, amikor kitartó munkájuk eredményének első állomásához érnek, ugyanis ekkor kerül sor az Összetartozás templomának alapkőletételére. Ahogy Csibi Attila Zoltán polgármester mondta,
Az adománygyűjtés tovább folytatódik, ugyanis a teljes összeg, ami a teljes építkezést fedezi, még nem gyűlt össze, de a kezdeményezők bizakodóak, tudják, hogy számos ember még melléjük áll, és együtt, közös összefogással megakadályozzák Bözödújfalu feledésbe merülését.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!