
Kopjafák jelképezik az egykori falu utcáit és házait
Fotó: Szőcs László
Az Összetartozás Templomának alapkőletétele teszi idén még emlékezetesebbé a minden év augusztus első szombatján megszervezett Bözödújfalusi Találkozót. Idén szombaton 11 órától várják az egykori kitelepítetteket, elszármazottakat a tó melletti emlékparkba.
2018. július 31., 19:212018. július 31., 19:21
A közigazgatásilag Erdőszentgyörgyhöz tartozó bözödújfalusi tó helyén állt egykor a falu, amely a kommunista hatalom kegyetlenségének, a falurombolásnak a jelképeként él ma is a köztudatban.
A rendszerváltás előtt kitelepített lakosok, és azok leszármazottai minden év augusztus első szombatján összegyűlnek a tó partján, az ott létesített emlékhelyen, az úgynevezett Siratófalnál, hogy találkozzanak és emlékezzenek. Ökumenikus istentisztelettel, saját személyes emlékeikkel szokták feleleveníteni azt az összetartó közösséget, amelyhez egykor tartoztak, és amely Bözödújfalunak a hatalom által megrendelt és véghezvitt felszámolásával megszűnt.
A közel három évtizedes hagyományhoz híven a szombat délelőtti találkozó unitárius istentisztelettel kezdődik, ezt követően misén való részvételre és áldozásra is lehetőség nyílik. Csibi Attila Zoltán, Erdőszentgyörgy polgármesterének, Bözödújfalu tiszteletbeli tagjának köszöntőbeszéde után Dub László, a zsidó hitközösség elnöke is felszólal majd. Rendhagyó módon, erre a találkozóra a három történelmi egyház vezetői is meghívást kaptak a szervezőktől, ezáltal is kifejezve, hogy az elárasztott Bözödújfalu vallási sokszínűségéről volt messze földön ismert.
Az Erdőszentgyörgy polgármesteri hivatala és a Bözödújfaluért Egyesület közös szervezésében létrejövő rendezvény egyedi, meghitt hangulatát Szente Levente, Bözödújfaluból elszármazó író versei, valamint Simó Annamária énekesnő előadása teszi még emlékezetesebbé.
– hívta fel a figyelmet a polgármester a közleményében, rámutatva arra, hogy minden bözödújfalusi támogatta a templomépítés ötletét, sokan az adománygyűjtő egyesület mellé álltak, hirdetve kezdeményezését, hisz a visszaépített templom által reményt kaptak, hogy falujuk nem merül feledésbe a tó fenekén.
– fogalmazott az elöljáró, hozzátéve, hogy az idei augusztus 4-e mérföldkő lesz a bözödújfalusiak számára, amikor kitartó munkájuk eredményének első állomásához érnek, ugyanis ekkor kerül sor az Összetartozás templomának alapkőletételére. Ahogy Csibi Attila Zoltán polgármester mondta,
Az adománygyűjtés tovább folytatódik, ugyanis a teljes összeg, ami a teljes építkezést fedezi, még nem gyűlt össze, de a kezdeményezők bizakodóak, tudják, hogy számos ember még melléjük áll, és együtt, közös összefogással megakadályozzák Bözödújfalu feledésbe merülését.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!