
Taps az eredményvárón. Bőven van, kinek megköszönni
Fotó: Facebook/RMDSZ
Megkaptuk az RMDSZ-től a Szövetségre leadott szavazatok egyes statisztikáit, némelyeket a helyi szervezetektől, némelyeket az országostól. Ennek megfelelően látni, hogy hol szavaztak a legtöbben az RMDSZ-re, illetve például Csíkszéken arányaiban hol kapott a legtöbb szavazatot a Szövetség a december 1-jei parlamenti választásokon.
2024. december 03., 13:482024. december 03., 13:48
2024. december 03., 14:272024. december 03., 14:27
Ami a székelyföldi megyei jogú városokat illeti, arányaiban Csíkszeredában adták le a legtöbben a voksukat az RMDSZ-re. Ez számokra fordítva úgy mutat, hogy a 21 931 magyar nemzetiségű, szavazásra jogosult személyből 15 844-en szavaztak a Szövetség listáira, ami 72,24 százalékos támogatottságot jelent. Csíkszeredát követi szorosan Székelyudvarhely 70,78 százalékos RMDSZ-támogatottsággal, másutt viszont már hetven százalék alatti a Szövetségre leadott szavazatok aránya.
Túl az arányokon, abszolút számokban Marosvásárhely vezet: a 38 172 magyar nemzetiségű választópolgárból 25 809 szavazott az RMDSZ-re (67,61 százalék). További részletek az alábbi táblázatban (szavazásra jogosult magyar nemzetiségű választópolgár – M 18+; RMDSZ-re leadott szavazat; százalékos arány):
| Székelyföldi megyei jogú városok | |||
| M 18+ | RMDSZ-voks | Arány | |
| CSÍKSZ. | 21 931 | 15 844 | 72,24% |
| SZUDV. | 23 641 | 16 733 | 70,78% |
| GYERGY. | 10 800 | 7027 | 65,06% |
| SEPSI. | 30 635 | 20 704 | 67,58% |
| KÉZDIV | 11 967 | 7491 | 62,60% |
| MAROS. | 38 172 | 28 809 | 67,61% |
Rendelkezésünkre bocsátották a csíkszéki községekre vonatkozó adatokat is, amelyekből kiderül, hogy
a Siculicidium-emlékműről is híres községben a magyar választópolgárok 82,52 százaléka szavazott az RMDSZ-re a december 1-jei parlamenti választáson. Csíkdánfalván ez az arány hajszál híján, de nyolcvan százalék alá esett (79,56 százalék). Csíkszéken amúgy általánosan magas az RMDSZ támogatottsága, összesen tizennyolc helyen – tizenhét községben és a megyeközpontban – kapta meg az RMDSZ a magyar választók hetven százalék feletti támogatását.
Szavazásra jogosult magyar nemzetiségű választópolgár (M 18+); RMDSZ-re leadott szavazat; százalékos arány. Forrás: RMDSZ
Nagyobb látószögben is meg tudjuk vizsgálni a korábbi választásokhoz képest magasabb RMDSZ-támogatottságot. A tömb- és szórványmagyarságot is összesítő, száz magyar emberből az RMDSZ-re leadott szavazatok számát tekintve szintén Csík-régió (100 magyarból 70 RMDSZ-voks) áll az élen egy hajszállal megelőzve Szatmárt (ugyancsak 70), illetve két ponttal maga mögé utasítva a harmadik Udvarhelyt (68). E lista végére Temes került száz magyarból 46 RMDSZ-re leadott szavazattal.
Száz, szavazásra jogosult magyar nemzetiségű választópolgárból RMDSZ-re leadott szavazat. Forrás: RMDSZ
Két személy meghalt kedd este, miután egy személygépkocsi járdán tartózkodó gyalogosokba hajtott Brassóban – közölte a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
A Richter-skála szerint 4,3-as erősségű földrengés történt kedden 20 óra 21 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Nicușor Dan államfő gratulált Baka Andrásnak magyar köztársasági elnökké választásához kedden.
Új bázist nyit decemberben a Wizz Air légitársaság a Brassó–Vidombáki Nemzetközi Repülőtéren, és tizenötre bővíti a városból elérhető célállomások számát.
A román állampolgárok 2026. szeptember 4-től közvetlen repülőjárattal utazhatnak a Kínai Népköztársaságba a Peking és Bukarest közötti, az Air China által üzemeltetett járat elindításával.
A tartós szárazság miatt megugrott a vízfogyasztás, ami megnehezíti gyergyószentmiklósi, és környékbeli vízellátást is. Egyelőre még csak kérik az embereket, hogy takarékoskodjanak a vízzel, de ha a helyzet nem javul, korlátozásokra is szükség lesz.
Megnyitották az észak-erdélyi autópálya újabb, Magyarzsombor és Vaskapu közötti szakaszát kedden a gépkocsiforgalom előtt. A 12 kilométeres szakasznak egyelőre nincs összeköttetése a már korábban átadott szakaszokkal.
Visszavette a sepsiszentgyörgyi önkormányzat a Sepsi Bike rendszerrel együtt beszerzett 12 triciklit az üzemeltetőtől, hogy azok végre az idősek és mozgáskorlátozottak mobilitását szolgálják. A járművek használatának módjáról még egyeztetnek.
A magyar társadalom mély megosztottságát nevezte az elmúlt évek legsúlyosabb következményének Baka András köztársasági elnökké választása után tartott beszédében kedden a Parlamentben.
Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) keddi döntése szerint fel fogja szólítani a TikTok közösségi platformot, hogy távolítson el az „Ambulanța Neagră” vagy „Salvarea Neagră” témával kapcsolatos 90 videót az online közegből.
szóljon hozzá!