
A következő két évben elkezdődik a marosvásárhelyi tömegközlekedés helyreállítása
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen több tízezer lakost érint vagy érintene a tömegközlekedés, de töredékük használja csupán. Esetleges menetrend, lerobbant buszok, pusztuló buszmegállók. Az idősek és mozgássérültek számára nehezen használható, a sofőrnél zajló jegyértékesítés és az ebből adódó várakozás pedig a fiatalokat is elijeszti attól, hogy utasok legyenek.
2020. augusztus 27., 11:022020. augusztus 27., 11:02
Bár illúzió olyan modern és jól működő tömegközlekedést álmodni Marosvásárhelyre, mint amilyen például Budapesten működik, mégis van esély arra, hogy egy átgondolt, a település végpontjait összekötő menetrend, és a város mindennapi lüktetését kiszolgáló közszállítást lehessen felépíteni – legalábbis így véli Soós Zoltán, aki a jelenlegi polgármester leváltásával lehet házigazdája a megújulásnak.
Ugyanis – ahogyan Soós is fogalmaz –, Székelyföld legnagyobb településének tömegközlekedését ma a káosz és az átláthatatlanság uralja, az azt üzemeltető vállalat pedig, a jelenlegi Florea nevével fémjelzett városvezetéssel együtt inkább abban érdekelt, hogy a közszállításra fordított, amúgy jelentős üzemelteti költségeket kusza céghálón keresztül kitalicskázza a rendszerből.
Évtizedek mulasztásait nyilvánvalóan nem lehet egyik napról a másikra pótolni. Ez a legfontosabb oka annak, hogy Soós Zoltán választási programja nem egyetlen ciklusra, hanem az elkövetkező tíz évre fogalmaz meg konkrét terveket. Egyrészt ki kell gondolni a közlekedés egészét: a városi autóbuszok útvonalait, a buszmegállók helyét, a taxik kijelölt állomáshelyeit, a buszsávok, kerékpárutak kialakítását és a vasút hasznosítását, csak hogy a legfontosabbakat említsük.
Ám az is nyilvánvaló, hogy nem lehet évekig várni, amíg a stratégia elkészül és annak nyomán a fejlesztések elindulnak. A Soós Zoltán és a szakemberei által összeállított program alapján az elkövetkező két évben már elkezdődik a marosvásárhelyi tömegközlekedés helyreállítása, sőt megújítása. Pontos menetrend szerinti járatok indításával, a jegyértékesítés modern, elektronikus eszközeinek bevezetésével, a XXI. századnak megfelelő ún. okos megállók kialakításával, a régiek korszerűsítésével, környezetkímélő és akadálymentesített járművek üzembe helyezésével rövid távon is enyhíteni lehet a városban uralkodó jelenlegi közlekedési zsúfoltságot, ami a légszennyezés csökkenését is jelenti egyben. Soós Zoltán hatgyerekes családapaként kifejezetten fontosnak tartja, ha iskolabuszok indítására is mielőbb sor kerülne, amivel csökkenteni lehet az iskolai időszakban rendszeresen megnövekedő városi forgalmat.
(X – Fizetett tartalom)
A csíksomlyói búcsú előtt néhány nappal idén is hagyományos eseménynek adott otthont Harasztkerék: hétfő este a Maros megyei magyar közösségek képviselői átadták az imaszalagokat a lovas zarándoklatnak, hogy elvigyék az imákat Csíksomlyóra.
Ludwig van Beethoven hegedű és zongoraszonátáit játszák kedden délután Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának Szent István Termében.
Elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) azt a törvénytervezetét, amely szerint az egyesületeknek, alapítványoknak és szövetségeknek évente nyilatkozniuk kell a finanszírozási forrásaikról az Országos Adóhatóságnak.
Elfogadták a pénzügyminisztérium módosító indítványát, amely mentesíti az e-Factura rendszer kötelező használata alól a szerzői jogdíjból és mezőgazdasági tevékenységből jövedelmet szerző magánszemélyeket.
Május 1. és 18. között 60 lakossági bejelentés érkezett a Hargita megyei csendőr-felügyelőséghez lakott területek közelében megjelent medvékről, ami jelentős növekedést jelent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest.
Kiengedték hétfőn a kórházból azt az ötéves Szeben megyei gyermeket, aki csaknem két napot töltött egyedül az erdőben, mielőtt megtalálták a keresésére indult hatóságok.
Az Arad megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) szakemberei a hantavírus-fertőzés hétfői bukaresti megerősítése után közölték, hogy a szerológiai vizsgálatok szerint régebbi, krónikussá vált fertőzésről van szó.
A sokéves átlagnak megfelelő, ugyanakkor változékony időjárás várható május második felében, csapadékra szinten naponta számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat május 18–31. közötti időszakra érvényes előrejelzéséből.
Az idei év első négy hónapjában 737 682 online iratot bocsátott ki ingyenesen az ingatlan- és telektulajdonosoknak az országos kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatal (ANCPI).
Elindult a regisztráció a 34. Bolyai Nyári Akadémia pedagógus-továbbképzéseire, amelyek több helyszínen kínálnak szakmai fejlődési lehetőséget pedagógusok számára június 29. és július 24. között.