
Fél éve bekerítették, egyelőre papíron dolgoznak a mélygarázsnál
Fotó: Haáz Vince
Kiadták a környezetvédelmi engedélyt a marosvásárhelyi belvárosi mélygarázs megépítéséhez a megyei környezetvédelmi ügynökségen. Ezt tavaly májusban kérte a városháza. Közben a mélyfúrások során kiderült: gondot okozhat a talajvíz.
2025. január 29., 16:102025. január 29., 16:10
Marosvásárhelyen tavaly februárban kötötte meg a városháza a kivitelezési szerződést egy helyi céggel a Park szálloda mögötti föld alatti parkolóház megépítésére. Akkor arról volt szó, hogy még idén elkészülhet a csaknem háromszáz férőhelyes mélygarázs.
A területet még tavaly nyáron elkerítették, és nekifogtak a föld alatti vezetékek elköltöztetésének. Közben a megyei környezetvédelmi hivatal, tekintettel a munkálatok helyszínére és összetettségére, kérte, hogy készíttessen a városháza egy hatástanulmányt.
A volt Park szálloda, a város- és a megyeháza, valamint a Kultúrpalota szomszédságában lesz a föld alatti parkolóház
Fotó: Haáz Vince
Cristina Pui, a Maros megyei környezetvédelmi felügyelőség vezetője a Székelyhonnak elmondta, hogy tavaly májusban nyújtotta be a városháza a környezetvédelmi engedély kibocsátásához szükséges iratokat, és miután azokat elemezték, kérték, hogy készítsenek egy hatástanulmányt. Ez többek között olyan konkrét kérdésekre is választ kellett adjon, hogy
„A mélygarázs a belvárosban van, lakóházak és értékes, épített örökségként számontartott épületek szomszédságában. Fontos volt pontosan előkészíteni a munkálatokat és a hatástanulmány is ezt szolgálta” – mondta az illetékes.
Belvárosban, lakóházak mellé építik a mélygarázst
Fotó: Haáz Vince
Megtudtuk, hogy a városháza szeptemberben adta le a hatástanulmányt, amelyet elküldtek a törvény által előírt hivatalos intézményeknek, és a visszajelzések alapján, december elején kérték annak kiegészítését. Ez a kiegészítés tavaly év végéig megtörtént, és minden kérdésre választ kaptak a szakemberek. Az engedély kibocsátásáért felelő bizottság január 28-án, kedden ült össze újra, amikor eldöntötték, hogy kiadják a környezetvédelmi engedélyt. Cristina Pui elmondta, ezt közzé kell tennie a városházának, majd tíz napig fent lesz a környezetvédelmi felügyelőség honlapján is, és
Amíg a városháza várta az engedélyt, addig a kivitelező nekifogott a közművezetékek elköltöztetésének és végzett több mélyfúrást is. Ezekből kiderült, hogy az eredeti tervet módosítani kell és a mélygarázs alapját más megoldással kell elkészíteni, hogy hosszútávon se jelentsen gondot a magas talajvíz.
Fotó: Haáz Vince
A cég bemutatta a tanulmányok eredményeit a városvezetésnek és
Erre a helyi önkormányzati képviselők hétfőn nem egyöntetűen, de rábólintottak. Eredetileg a mélygarázs 50 millió lejbe került volna, a friss számítások szerint a kivitelezés költsége 56 943 958 lej. Igaz, a módosítások nyomán nő valamicskét a parkolóhelyek száma is 253-ról 292-re. Ez azt jelenti, hogy
A mélygarázsra már tavaly is elkülönítettek összegeket a városi költségvetésben, hiszen az előkészületek, a megvalósíthatósági tanulmány is pénzbe került. Előreláthatóan az idei költségvetésben is szerepelni fognak további összegek erre a célra.
Fotó: Haáz Vince
Soós Zoltán polgármester az idei első sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a város saját pénzalapból akarja megépíteni ezt a mélygarázst. Korábban felmerült annak a lehetősége is, hogy kedvezményes banki hitelt igényelnek, ha elakadnak a beruházásokkal.
Ami biztos: jelenleg a városnak nincs adóssága, az illetékesek pedig tárgyalásokat folytatnak a bankkal, és még nem tudni, hogy milyen összeget fordíthatnak a mélygarázs megépítésére. De erre hamarosan, a helyi költségvetés elfogadása után fény derül.
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen idén is megszervezik az ökumenikus imahetet, amikor a különböző felekezetű hívők más-más templomban gyűlnek össze igét hallgatni, imádkozni. Idén az imahét január 18-án, vasárnap kezdődik.
A tűzoltók helyszínelése nyomán kiderült, hogy nem gázpalack robbanása okozta a csütörtök délutáni bikfalvi balesetet.
Mindössze néhány másodperc választott el egy járókelőt attól, hogy súlyos sérüléseket szenvedjen, amikor a lugosi rendőrség egyik melléképületében robbanás történt.
Sepsiszentgyörgyön január 20-án, kedden, 17 órától lakossági fórumot tartanak, amelynek fő témája az adóemelés lesz – jelentette be közösségi oldalán a város polgármestere, Antal Árpád.
Inkább érdeklődtek, mintsem fizettek – nem alakultak ki hosszú sorok a csíkszeredai városháza ügyfélközpontjában az adófizetésre a pénztáraknál. A tumultus elmaradt az első adófizetési napon, csütörtökön.
Újabb kilenc elhalálozást okozott az influenzavírus Romániában a múlt héten; ezzel húszra nőtt az idei influenzaszezon haláleseteinek száma – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Törökország idén vadászgépeket küld Észtországba és Romániába a NATO légtérrendészeti misszióinak keretében – jelentette be csütörtökön a török védelmi minisztérium.
Két romániai is szerepel az Europol nemzetközi körözési listáján mint a legkeresettebb bűnözők. Indonéziában fogták el közülük az egyiket.
Különösen hideg idő, fagyos éjszakák és reggelek, vegyes halmazállapotú csapadék és megélénkülő szél várható keddig Románia egész területén – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtökön kiadott figyelmeztető előrejelzéséből.
A kormány szerdán elfogadott határozata szerint napi 22 lejről napi 32 lejre emelkedik a gyermekeket, fogyatékkal élőket és más sérülékeny csoportokat ellátó bentlakásos intézményekben az egy főre jutó élelmezési keret összege.
szóljon hozzá!