
A Csobotfalván garázdálkozó medvét egy helyszínre riasztott vadőr lelőtte. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Öt vészhívás érkezett négy nap alatt Csík- és Gyergyószékről, amelyek medve jelenlétére vonatkoztak lakott területeken vagy azok közelében, ezek közül négyhez vonultak ki az illetékes hatóságok – derül ki a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség tájékoztatásából.
2022. április 26., 12:432022. április 26., 12:43
2022. április 26., 12:492022. április 26., 12:49
A péntektől keddig terjedő időszakban vasárnap kivételével minden nap volt egy medveészlelés Csík- illetve Gyergyószéken: Balánbányáról, Fitódról, Csobotfalváról, Gyergyóhodosról és a Libánról egyaránt medve miatt érkezett vészhívás.
Az első hívás pénteken, röviddel éjjel kettő előtt futott be Balánbányáról, ahol a Virág utcában, egy épület melletti garázs környékén láttak medvét. A balánbányai rendőrségtől egy egység a helyszínre vonult, ám kiérkezésükkor már nem találták ott a nagyvadat, csupán az általa okozott kárral szembesültek.
Másnap éjjel 11 óra 7 perc körül újabb medveészlelésről érkezett bejelentés. Ez alkalommal Fitód bejáratánál láttak nagyvadat. A csendőrség munkatársai a helyszínre vonultak, ám medvét ezúttal sem találtak már ott.
Ugyancsak szombaton, néhány perccel később a Csíkszeredához tartozó Csobotfalváról érkezett medve miatt vészhívás. A helyszínre egy hét csendőrből álló alakulat szállt ki,
Hétfőn egy medvebocs miatt riasztották a hatóságokat röviddel fél 9 előtt Gyergyóhodosról, amely ugyancsak lakott területen kószált. Egy csendőrökből és rendőrökből álló alakulat ezúttal is kiszállt a bejelentés helyszínére, ám fél 10 körül, amikor megérkeztek, már nem találták ott a bocsot.
Ugyanazon a napon éjjel egy óra körül Libánon támadott meg egy tehenet a medve. A gyergyószentmiklósi csendőrségtől két személy szállt ki a helyszínre, de a nagyvad ez alkalommal sem volt már ott a hatóságiak érkezésekor.
A csendőrök a négyből három beavatkozást követően a környéken tartózkodtak egy ideig, megbizonyosodva arról, hogy elhárult a veszély.
Év eleje óta egyébként közel ötven hívás érkezett a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőséghez, amelyek medve jelenlétére vonatkoztak lakott területeken vagy azok közelében. A csendőrök továbbra is arra kérik az érintetteket, hogy ilyen helyzetekben azonnal hívják a 112-es egységes segélyhívószámot, ne próbálják maguk elkergetni az állatot, ne etessék, ne fotózzák, és tárolják körültekintően a háztartási hulladékot.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.
Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy a kormány 2026 végéig hosszabbítsa meg a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára. A tervezet szerint 2026. április 1. és december 31. között literenként 85 banis támogatást kapnának a fuvarozók.
Stabilitási prémium a fiataloknak, támogatás a munkáltatóknak és több online szolgáltatás – több ponton is változott a munkanélküli-biztosítási rendszer.
Nicușor Dan államfő csütörtökön fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.
Lehűlés és csapadék érkezik március második felére, felváltva az eddigi igazán száraz és szokatlanul meleg időszakot – jelzik előre a meteorológusok.
Egyes töltőállomásoknál 9 banival drágult csütörtökön a standard benzin, elérve a 8 lej 40 banis literenkénti árat. De ezúttal nem önmagában a drágulás a meglepő, azt ugyanis megszokhattuk már.
A Székelyföldről utazók által leggyakrabban használt repülőterek egy részén már enyhítették a kézipoggyászban szállítható folyadékokra vonatkozó szabályokat: bizonyos feltételek mellett akár kétliteres kiszerelésben is vihető folyadék a fedélzetre.
szóljon hozzá!