Hirdetés
Hirdetés

Megvásárolják a krízisközpontnak szánt ingatlant, adóemelésről is döntöttek Csíkszeredában

Több fontos kérdéseben is döntöttek a csíkszeredai önkormányzati képviselők a pénteki ülésükön •  Fotó: Veres Nándor

Több fontos kérdéseben is döntöttek a csíkszeredai önkormányzati képviselők a pénteki ülésükön

Fotó: Veres Nándor

Közel félmillió euróért vásárol ingatlant a csíkszeredai önkormányzat a Hajnal utcában a tervbe vett krízisközpont céljaira, amelynek első lakói a tűzkárosult roma családok lesznek. A helyi önkormányzat pénteki rendes ülésén elfogadták az adásvételről szóló határozatot.

Kovács Attila

2021. november 26., 17:592021. november 26., 17:59

Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere ülés előtti bevezetőjében elmondta, hogy

a krízisközpont nem a roma családoknak készül, hanem minden olyan személynek, családnak ideiglenes elhelyezést nyújt, akik krízishelyzetbe kerülnek.

A központba kerülőket abban segítik, hogy tudjanak saját lábukra állni, munkát találni és lakhatásukat tudják biztosítani.

Az elkövetkező időszak feladata lesz a kormány által a károsultak számára biztosított 40 lakókonténer ideszállítása, az irodaépülettel és műhelyekkel rendelkező ingatlan előkészítése, átalakítása.

Várhatóan jövő év áprilisában költözhetnek be a jelenleg az Erőss Zsolt Arénában elhelyezett károsultak, de ehhez az is kell, hogy a szükséges villanyáram-csatlakozások elkészüljenek – hangzott el.

A roma családok egyébként legkésőbb 2023 nyaráig maradhatnak a Hajnal utca 34. szám alatti krízisközpontban (volt Asco Rt.-épület), addig a helyzetüket rendezni kell.

Az ingatlan vételára, amit egy értékbecslő állapított meg, áfa nélkül 450 ezer euró.

Hirdetés

Elfogadta a testület a költségvetés módosítását is, mivel a város a kormánytól 5 millió 121 ezer lej értékű támogatást kapott, a Hargita megyei tanácstól 875 ezer lejt, illetve a Szociális Kifizetési és Ellenőrző Ügynökségtől (AJPIS) 215 ezer lejt fűtéstámogatásra. Ebből a távhőszolgáltató Goscom Rt. számára 2,4 millió lejt juttat a város, ez biztosítja, hogy

a távhőt használó 1765 lakás fűtése nem fog többe kerülni a fűtési idényben, mint tavaly.

A távhőszolgáltató egyébként a gázáremelés miatt decembertől 1 gigakalória távhőt áfa nélkül 589 lejért tud előállítani, így jelentős támogatásra volt szükség a várostól ahhoz, hogy a lakossági ár változatlan maradjon.

Az Európai Bizottság engedélyezte, hogy Csíkszereda támogathassa a versenysportban érdekelt csapatokat a járványhelyzet miatt kieső bevételek okozta hiány enyhítésére, az 1,4 millió eurós keretösszeget 2023 végéig lehet majd felhasználni a későbbiekben elkészülő módozat szerint – hangzott el.

Csíkszeredában a helyi adók az éves inflációnak megfelelően 2,6 százalékkal emelkednek jövőre

– döntött a testület. Korodi Attila szerint Székelyföld-szinten a város a középmezőnyben helyezkedik el a helyi adók mértékét tekintve, ugyanakkor az áremelkedések jóval meghaladják az infláció hivatalos számait, így több lesz a kiadás. Két módosító javaslat is volt ehhez a határozattervezethez, Tőke Ervin képviselő azt szerette volna elérni, hogy a beltelkek adóját a törvény által megengedett minimumra csökkentsék, Szikszay László pedig azt javasolta, hogy az inflációval megegyező százalékkal csökkentsék az adószinteket minden adózási övezetben. Egyik indítványt sem fogadták el, a városvezető azzal érvelt, hogy a költségvetést stabilan kell tartani.

Módosították az önkormányzati képviselők a Pro Siculi Közösségi Fejlesztési Egyesület számára fizetendő havi tagsági díj összegét, amely így több mint kétszerese, 40 ezer euró lesz. Erre azért van szükség, mert

egyrészt a Csíki Játékszín számára kell biztosítani a megszűnő anyaországi támogatás által eddig fedezett költségeket, másrészt az egyesület által működtetett Csíki Moziban három személy alkalmazása szükséges ahhoz, hogy az állandó filmvetítéseket el tudják kezdeni.

A hargitafürdői önkéntes tűzoltó-alakulat működtetése érdekében a városháza két hivatásos tűzoltót alkalmaz, akik koordinálják az önkéntesek munkáját – az alakulat ezután pályázni tud felszerelésekre, és az adományként kapott tűzoltóautót is átveheti.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 07., szerda

Az ember tragédiájával indul az év a Figuránál

A Figura Stúdió Színház 2026 januárjában is változatos előadásokkal várja a gyergyószentmiklósi közönséget. Tantermi és babaszínházi produkciókkal indul az év, de újra látható lesz a Rinocéroszok is. Közeleg az új bemutató, a Bányavirág.

Az ember tragédiájával indul az év a Figuránál
Hirdetés
2026. január 07., szerda

Sűrű köd és csúszós utak miatt adtak ki sárga riasztást Hargita megyében

Sárga szintű meteorológiai figyelmeztetést adott ki szerda délelőttre Országos Meteorológiai Szolgálat a csíki- és gyergyói-medencére vonatkozóan.

Sűrű köd és csúszós utak miatt adtak ki sárga riasztást Hargita megyében
2026. január 07., szerda

Sajnálja az adóemelést, de „mossa kezeit” Nicușor Dan

Románia elnöke kedd este kijelentette, hogy nem örült az adóemeléseknek, de ez a kormány hatáskörébe tartozó kérdés.

Sajnálja az adóemelést, de „mossa kezeit” Nicușor Dan
2026. január 07., szerda

Milyen lesz a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsról szóló referendum? – a következő napokban kiderül

Nicușor Dan kedd este kijelentette, hogy az elnöki hivatal a következő napokban kidolgozza a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsról (CSM) szóló referendum részleteit.

Milyen lesz a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsról szóló referendum? – a következő napokban kiderül
Hirdetés
2026. január 06., kedd

Megvan, hogy mennyit fizethetnek havonta a magánnyugdíjalapból

A kötelező magánnyugdíjalapban összegyűlt pénz 30 százalékát adják ki egyben, 70 százalékát pedig havi lebontásban. A havonta történő kifizetést a szociális minimálnyugdíjhoz viszonyítják, ami most 1281 lej.

Megvan, hogy mennyit fizethetnek havonta a magánnyugdíjalapból
2026. január 06., kedd

Egész évben szerencse kísérheti azt a román fiatalt, aki elsőként kihozta a Dunából a keresztet

Öt fiatal jelentkezett arra, hogy visszaszerezze a keresztet a Duna jeges vizéből, azonban végül csak hárman ugrottak a folyóba Giurgiuban vízkeresztkor. A románok úgy tartják, hogy aki elsőként éri el a keresztet, egész évben szerencse kíséri.

Egész évben szerencse kísérheti azt a román fiatalt, aki elsőként kihozta a Dunából a keresztet
2026. január 06., kedd

Súlyosan megrongálta az autókat a tetőről lezúduló hó – videóval

Több autóban is kárt tett a tetőről lezúduló hó Gyulafehérváron. Az eset kapcsán óvatosságra hívja fel a járműtulajdonosok és gyalogosok figyelmét a helyi önkormányzat.

Súlyosan megrongálta az autókat a tetőről lezúduló hó – videóval
Hirdetés
2026. január 06., kedd

Szánkóval és síléccel csak figyelmesen, hogy ne balesettel végződjön a vakáció

Eseménydús napokon vannak túl, és azokra is számítanak a Hargita és Maros megyei hegyimentők. Tapasztalataik szerint a balesetek többsége a sí- és szánkópályákon történik, de a hegyekben várható további havazás miatt a túrázóknak is résen kell lenni.

Szánkóval és síléccel csak figyelmesen, hogy ne balesettel végződjön a vakáció
2026. január 06., kedd

Hatan utaztak az autóban, amikor a jeges folyó medrébe zuhantak – fotók

Két felnőttet és négy gyermeket vittek kórházba, miután autójukkal a jeges Beszterce-folyó medrébe zuhantak Dornavátrán.

Hatan utaztak az autóban, amikor a jeges folyó medrébe zuhantak – fotók
2026. január 06., kedd

Csempéző csendőrök hamis képe miatt figyelmeztet a hatóság

A csendőrség kedden közölte, hogy hamisak azok a közösségi médiában terjedő képek, amelyeken állítólagos román csendőrök láthatók, amint egy épületben járólapot raknak le.

Csempéző csendőrök hamis képe miatt figyelmeztet a hatóság
Hirdetés