Hirdetés
Hirdetés

Megvalósulhat a sérülteket felkaroló létesítmény, ha lesz pályázati kiírás

Elkezdődött, de abbamaradt. Pókakeresztúron, a természethez közel épülne fel a HIFA-park, ha lesz rá anyagi fedezet •  Fotó: Haáz Vince

Elkezdődött, de abbamaradt. Pókakeresztúron, a természethez közel épülne fel a HIFA-park, ha lesz rá anyagi fedezet

Fotó: Haáz Vince

Nem hagyják abba a Pókakeresztúron évekkel ezelőtt elkezdett, fogyatékkal élő személyeknek tervezett otthon, a HIFA-park néven ismert terv folytatását. A HIFA-Románia Egyesület szeptemberben várja az az Európai Unió által kiírt pályázati lehetőséget, amely segítségével megvalósíthatják a sérült emberek régi vágyát.

Antal Erika

2021. augusztus 23., 21:332021. augusztus 23., 21:33

2021. augusztus 24., 10:442021. augusztus 24., 10:44

A fogyatékkal élő személyeket tömörítő HIFA-Románia Egyesület elnöke, Simon Judit Gyöngyi a Székelyhon érdeklődésére elmondta: megvárják a szeptembert, hogy milyen pályázati lehetőségek lesznek és akkor újraindítják a támogatási felkéréséket.

Idézet
A korábban megszerzett építkezési engedélyek már elavultak, ezért újra kell indítanunk az engedélyeztetést és az is sok pénzbe kerül, elsősorban arra kell gyűjtést szerveznünk

– mondta a civil szervezet elnöke.

Hirdetés

Nem szeretnének társulni

Arról, hogy várhatóan szeptemberben lesz pályázható kiírás, Csata Éva, a HIFA-Románia Egyesület igazgatója beszélt lapunknak, rámutatva arra, hogy

önerőből, de még civil támogatással, ugyanakkor a 20-30 lejes adományok segítségével sem lehet egy ekkora projektet elindítani.

„Július 16-án egy találkozón vettem részt, ahol Vincze Loránt európai parlamenti képviselő tájékoztatott a lehetőségekről és hívta fel a figyelmünket, hogy várhatóan szeptemberben lesznek pályázati lehetőségek. Azt nem tudjuk még, hogy mire, vagy hogyan lehet pályázni, de várjuk az alkalmat” – fogalmazott az igazgató.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A Székelyhon kérdésére, hogy milyen más lehetőségek vannak még arra, hogy felépüljön Pókakeresztúron a sérültek számára tervezett komplexum, Simon Judit Gyöngyi elmondta, civil szervezetként nem pályázhattak eddig, csak ha partneri szerződést kötnek egy állami intézménnyel. Azt azonban nem szeretnék, mivel

ragaszkodnak a saját elképzeléseikhez és a függetlenségükhöz.

Csép Andrea parlamenti képviselő érdeklődésünkre arról beszélt, hogy valóban lehetne az egy megoldás, ha például a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság pályázna és a HIFA-Románia haszonélvezője, partnere lenne. Ezt azonban a civil szervezet nem akarja.

Mi lesz a sérültekkel, ha már nem élnek a szüleik?

A HIFA-Románia a Marosvásárhelytől mindössze huszonhárom kilométerre található Pókakeresztúron indította el nyolc-kilenc éve annak a komplexumnak a megépítését, amelynek

egyik részében a fogyatékkal élő személyek lakhatnának, valamint egy másik épületcsoport, az úgynevezett Respiro Központ – Kelet-Európában egyedülálló módon – sérült embereknek szállodarendszerben nyújtana ideiglenes szolgáltatásokat.

A terv megvalósítása érdekében számos olyan akciót szerveztek, amely révén támogatásokat gyűjtöttek, volt SMS-kampány, Rotary-bál, félmaraton, illetve 2014-ben kalákában kezdték meg az építkezést.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A sérültek nem csak színvonalas gondozásban, de munkalehetőségben, valamint szellemi és lelki támogatásban is részesülnének az intézmény által. A terv megálmodói szerint mindez az itt lakók képességeinek felismeréséhez és az önálló életvitel folytatásához vezetne. Valamennyi fogyatékkal élő személy külön lakrészben, de családias hangulatban élhetne.

Ahogy Simon Judit Gyöngyi többször is megfogalmazta, „nagyon sok olyan személy létezik, aki teljes társadalmi és lelki, valamint fizikai elszigeteltségben tölti élete jelentős részét, hiszen képtelen a mozgásra.” Sok esetben a gondozó segítsége sem elegendő ahhoz, hogy az elszigeteltséget megszüntesse.

Idézet
Több olyan tagunk van, akinek szülei, gondozói maguk is idős, beteg, gyenge személyek. Ez által meg a sérült jövője is kérdésessé válik

– sorolta a HIFA-park építése melletti érveket Simon Judit Gyöngyi, a szervezet vezetője. Szerinte a beruházás megvalósítása által a sérültek végre az őket megillető, rájuk szabott, nekik megálmodott otthon birtokába juthatnának.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 19., péntek

Nicușor Dan arról biztosította az európai vezetőket, hogy Románia megőrzi Európa-barát irányát

Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy egyes európai vezetőkkel is tárgyalt a romániai politikai válságról, és ismertette velük az általa legvalószínűbbnek tartott forgatókönyveket.

Nicușor Dan arról biztosította az európai vezetőket, hogy Románia megőrzi Európa-barát irányát
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Magyar Péter: az Alkotmánybíróság tagjai döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamásnak és az AB elnökének is távoznia kell

Az Alkotmánybíróság (Ab) tagjai pénteki döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnöknek és az Ab elnökének is távoznia kell – közölte Magyar Péter kormányfő a Facebook-oldalán.

Magyar Péter: az Alkotmánybíróság tagjai döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamásnak és az AB elnökének is távoznia kell
2026. június 19., péntek

Az ellene hozott kedvezőtlen ítélet ellenére is Dominic Fritz marad az USR elnöke

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos vezetősége pénteken egyhangú szavazással úgy döntött, hogy Dominic Fritz marad a párt elnöke.

Az ellene hozott kedvezőtlen ítélet ellenére is Dominic Fritz marad az USR elnöke
2026. június 19., péntek

A romániai drónincidensek az EU-csúcs zárónyilatkozatába is bekerültek

A drónincidensekről szóló egyeztetés a jövő héten a lengyelországi Gdañskban folytatódik, ahol Románia részt vesz az úgynevezett Helsinki-formátum ülésén – jelentette ki az EU-csúcs után pénteken Nicușor Dan.

A romániai drónincidensek az EU-csúcs zárónyilatkozatába is bekerültek
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Hosszabb ideig lesz nyitva a Szécsenyi Sportpark a nyári vakációban

A nyári vakációban hosszított nyitva tartással 10 és 21 óra között tart nyitva a Szécsenyi Sportpark hétfőtől kezdve – adták hírül a sportpark Facebook oldalán.

Hosszabb ideig lesz nyitva a Szécsenyi Sportpark a nyári vakációban
2026. június 19., péntek

Beteglátogatási szabályokra emlékeztet a csíkszeredai kórház

Összegyűjtötte a beteglátogatás legfontosabb szabályait a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház. A pénteken közzétett tájékoztatóban arra kérik a hozzátartozókat, hogy legyenek tekintettel a többi betegre és a személyzet munkájára is.

Beteglátogatási szabályokra emlékeztet a csíkszeredai kórház
2026. június 19., péntek

Nicușor Dan: Adrian Veștea kijelölésekor az ország Nyugat-barát irányvonalának megőrzését tartottam szem előtt

Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy Adrian Veștea miniszterelnökké jelölését tartotta a legnagyobb eséllyel megszavazható megoldásnak, miután a pártok egyike sem tudott parlamenti többséget javasolni.

Nicușor Dan: Adrian Veștea kijelölésekor az ország Nyugat-barát irányvonalának megőrzését tartottam szem előtt
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Nicușor Dan: Románia célja, hogy az EU következő többéves költségvetése minél nagyobb legyen

Románia célja, hogy az Európai Unió következő többéves költségvetése minél nagyobb legyen, mert így az ország nettó uniós forrásbevétele is nagyobb lehet – jelentette ki pénteken Nicușor Dan a nyári EU-csúcs végén.

Nicușor Dan: Románia célja, hogy az EU következő többéves költségvetése minél nagyobb legyen
2026. június 19., péntek

Mivel az USR elnökét nem összeférhetetlenséggel vádolják, nem veszíti el polgármesteri mandátumát

Dominic Fritzet nem összeférhetetlenséggel vagy bűncselekmény elkövetésével vádolják, hanem érdekellentéttel, és ez a szabálysértés nem vonja maga után a polgármesteri mandátum elvesztését – jelentette ki Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Mivel az USR elnökét nem összeférhetetlenséggel vádolják, nem veszíti el polgármesteri mandátumát
2026. június 19., péntek

Augusztusban lehet ítélethirdetés Borbolyék fellebbezése kapcsán

A Marosvásárhelyi Ítélőtábla két hónap múlva hirdethet ítéletet azoknak a fellebbezéseknek az ügyében, amelyeket a Borboly Csaba és 12 másik személy elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.

Augusztusban lehet ítélethirdetés Borbolyék fellebbezése kapcsán
Hirdetés