Azok a kisdiákok, akik másfél évtizede, egy szeptemberi vasárnapon megilletődve találkoztak pilóta egyenruhás jótevőikkel a templomi tanévnyitón, már szárnyra kéltek az iskolapadokból. Jótevőjük, Hegedűs Ernő Puma alezredes, a néhai vadászpilóta égi magasságba röppent. Ám felesége, Ilona és repüléshez kötődő barátaik ajándékaikkal minden szeptemberben visszatérnek Patakfalvára, hadd bontogathassák szárnyaikat az újabb diáknemzedékek.
2019. szeptember 22., 17:512019. szeptember 22., 17:51
Fotó: Veres Nándor
Azok a kisdiákok, akik másfél évtizede, egy szeptemberi vasárnapon megilletődve találkoztak pilóta egyenruhás jótevőikkel a templomi tanévnyitón, már szárnyra kéltek az iskolapadokból. Jótevőjük, Hegedűs Ernő Puma alezredes, a néhai vadászpilóta égi magasságba röppent. Ám felesége, Ilona és repüléshez kötődő barátaik ajándékaikkal minden szeptemberben visszatérnek Patakfalvára, hadd bontogathassák szárnyaikat az újabb diáknemzedékek.
2019. szeptember 22., 17:512019. szeptember 22., 17:51
Fotó: Veres Nándor
Tizenöt éve ugyanilyen szeretettel, barátsággal fogadták a Magyarországról ismeretlenként érkezőket Patakfalván – emlékezett vissza vasárnap, a tanévnyitó istentiszteleten Hegedűsné Nagy Ilona. Akkor könnyebb helyzetben volt, hiszen férje lelkesítette az iskolába, egyetemekre indulókat.
Gondolatai visszarepítettek a 2004-es magyarországi népszavazásig. Az Erdélyhez ragaszkodó repülőezredes személyes felelősséget érzett: a kudarc miatt valami maradandót akart tenni egy itteni gyermekközösségért. Barátai, pilóták, gépészmérnökök, repüléstörténész, dandártábornok, honvédzászlós, lelkész, orvos, lovagok és sokan mások is magukénak érezték a vállalását:
Fotó: Veres Nándor
Patakfalvára esett a választásuk. Noha mindössze három alkalommal adhatta át személyesen ajándékukat, a továbbiakban sem maradt el a kis közösség immár „hazajárása” Patakfalvára: Hegedűsné, Icuka összefogta a baráti társaságot.
Idén huszonnégyen érkeztek Patakfalvára, a közel negyven adományozó ajándékával.
Fotó: Veres Nándor
Sok változásnak is megélői voltak a másfél évtized alatt az adományozók, kedvezményezettek egyaránt. Már nem mondható el, hogy Malév-pilóták érkeznek, mások idősek, betegek, avagy a kéken túlról vigyázzák Ernővel közös álmukat, de évente új tagokkal bővül a baráti társaság.
Fotó: Veres Nándor
Fülöp Hajnal tanítónő másik vadászpilóta, a Kis herceg szerzőjeként híressé vált Antoine de Saint Exupéry-t idézte a tanévnyitó istentiszteleten. „Az idő, amit a rózsádra vesztegettél: az teszi olyan fontossá a rózsádat.” Köszönetet mondott a gyermekekre mint „rózsákra” szánt időért. Másik szó, amit kiemelt a „fontosság”, hogy Ernő álmát életben tartsák. Patakfalvi történetük pedig a kitartásuktól egyedülálló a „csillagmilliárdokon” – a kis falu aprónépéért vállaltak felelősséget.
Minden ottani kisgyermek jóvoltukból tanult meg sízni, úszni, évadonként gyermek- és bábelőadásokat nézhetnek meg együtt, honismereti túráznak; jut tanszertámogatásra, iskolai felszerelésre, kézműves alapeszközökre, sőt jutalomkönyvekre és valamilyen nagyobb értékű közös beruházásra is. A baráti társaság tagjai ezenkívül minden évben támogattak közösségi célokat is.
Fotó: Veres Nándor
Idén is együtt töltötték a gyermekek és szüleik a hétvégét – mondta el Geréb László helyi református lelkipásztor. Ellátogattak Nyerges-tetőre, Kisbaconba, és a falu környékén kirándultak. Vasárnap este pedig
Kuczor Erzsébet tiszaugi lelkész a templomban imába foglalta törekvéseiket, jelesül, hogy tovább tudják azt az üzenetet, amit képviselnek. Közte azt is, amit a gyermekek szívmelengető és reményt fogalmazó előadásukban kifejeztek: hihessék, hogy megmarad a „grund”.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Két nap különbséggel két medve pusztított ugyanazon a csernátoni esztenán: először tíz juh, másodszor egy szamár esett áldozatul.
Megkezdődött a hírszolgáltatás fokozatos újraindítása az M1 képernyőjén, a közmédia rádiós felületein, valamint a digitális platformokon – közölte a Duna Médiaszolgáltató és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) sajtóosztálya.
Meghalt a Bucsecs-hegységben¸ Bușteni környékén szombaton lezuhant négy hegymászó közül az egyik.
Négy személy lezuhant szombaton egy szakadékba a Bucsecs-hegységben, a mentésen dolgozó hegyimentők segítésére két helikoptert küldött a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Megható egyházi ünnepre gyűlt össze szombaton kora délután Csobotfalva: Csibi Levente első szentmiséjén közel nyolcvan pap vett részt, a hívek pedig együtt adtak hálát a közösség új papi hivatásáért.
Tavaly 5323 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, ami 11,4 százalékkal kevesebb az előző évhez képest.
Több légi célpontot észlelt a védelmi minisztérium radarrendszere a román légtér közelében, szombaton hajnalban.
Elsőfokú, sárga jelzésű viharriasztást adott ki vasárnapra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amely részben Kovászna megyét is érinti.
Munkalátogatást tett pénteken az erdélyi autópálya Kolozs és Szilágy megyei építkezésein Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, aki a kivitelezés előrehaladását ellenőrizte, és egyeztetett a beruházásban részt vevő vállalatok képviselőivel
Ittas vezetés közben kaptak rajta két férfit a rendőrök pénteken, ugyanakkor egy jogosítvány nélkül vezető sofőrt is lefüleltek.
szóljon hozzá!