
Egyszerűen igényelhető és gyorsan megérkezik. Külföldi utazás előtt érdemes beszerezni az európai egészségügyi kártyát
Fotó: Pinti Attila
A világjárvány miatt elrendelt korlátozások feloldásának és az időjárás felmelegedésének hatására megugrott az érdeklődés az elmúlt időszakban az európai egészségbiztosítási kártyák iránt. Míg tavaly egész évben kevesebb mint hatezren igényelték Hargita megyében, idén már közel 3500-an.
2022. május 13., 22:022022. május 13., 22:02
Egyre többen terveznek külföldi utazást az elmúlt két év bezártságát követően, ezt bizonyítja az európai egészségbiztosítási kártyák iránt megnövekedett érdeklődés is. Mint Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója megkeresésünkre elmondta, 2017-még 18 239-en, 2018-ban 18 786-an, 2019-ben pedig, amikor az érvényességük két évre növekedett, 12 371-en igényelték az európai egészségügyi kártyát Hargita megyében.
A koronavírus hatására 2020-ban aztán 6723-ra, 2021-ben pedig 5939-re esett vissza az igénylők száma. Idén azonban a világjárvány miatt elrendelt korlátozások feloldása miatt ismét növekedni kezdett az érdeklődés, főként az elmúlt időszakban a melegebb időjárás hatására. Duda szerint ebben az évben már 3404-en igényelték a kártyát, és a csúcs még hátra van, hiszen a legtöbben nyáron, vakációban kérik.
Mint a vezérigazgató kifejtette, egy olyan ingyenesen igényelhető kártyáról van szó, amely által ideiglenes külföldi tartózkodás esetén (legtöbb 12 hónap) az Európai Unió 27 tagállamában, valamint Izlandon, Lichtensteinben, Norvégiában és Svájcban a tulajdonosa ugyanolyan feltételekkel veheti igénybe az állami sürgősségi egészségügyi ellátást, mint az adott országban biztosítással rendelkező személyek. Ez azt jelenti, hogy
A kártya ugyanakkor nem fedezi a tulajdonosa költségeit, ha kifejezetten olyan céllal utazik, hogy orvosi kezelést vegyen igénybe egy már meglévő betegségre. Jó tudni azt is, hogy sürgősségi ellátás esetén sem feltétlenül garantál ingyenes szolgáltatásokat a kártya, mivel az egyes országok egészségügyi rendszere különbözik egymástól. Ezért előfordulhat, hogy olyan szolgáltatások, amelyekért Romániában nem kell fizetni, egy másik országban már nem ingyenesek.
A kártyát minden egészségbiztosítással rendelkező személy igényelheti. Ehhez egy kérést kell leadni az egészségbiztosítási pénztárhoz a személyi igazolvány másolatának társaságában. Ez megtehető személyesen az intézmény székhelyén vagy e-mailben az office@cashr.ro címen. A kérés letölthető erről a weboldalról. A kártya saját lakcímre és a pénztárhoz is kérhető, mindkét esetben a posta fogja szállítani hivatalosan öt munkanapon belül. Különböző okok miatt azonban előfordulhatnak csúszások, ezért
Ha valaki mégis elmulasztotta, és már külföldön tartózkodik, amikor rájön, hogy szüksége lenne a kártyára, a már említett dokumentumok elküldésével igényelheti a pénztártól, amely 24 órán belül biztosít az illetőnek egy európai egészségbiztosítási kártyát helyettesítő formanyomtatványt, amely ugyanolyan jogokra hatalmazza fel a személyt.
Jó tudni továbbá azt is, hogy ha valaki a két éves érvényességi idő alatt elveszíti a biztosítotti státusát, akkor hiába van érvényes európai egészségügyi kártyája, az már nem biztosítja számára az ezzel járó előnyöket. Így ha mégis sürgősségi ellátást vesz igénybe külföldön a kártya által, a pénztár ki fogja ugyan fizetni, de utólag behajtja az összeget az illetőtől.
A Mezőméhes községhez tartozó Mezővelkére vonultak a nagysármási tűzoltók szerda este, ahol egy lakóház tetőzete gyúlt ki.
A Perzsa-öböl térségében zajló háború és a Hormuzi-szoros forgalmának részleges lezárása az üzemanyagárak emelkedéséhez vezetett – jelentette ki szerda este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Lélekemelő nagyböjti koncertre kerül sor a csíkdelnei Úr-kápolnában, a március 8-án 11 órától kezdődő szentmise után.
Vlagyimir Putyin orosz elnök jóváhagyta két kárpátaljai magyar hadifogoly elengedését a Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel folytatott tárgyalásán szerdán Moszkvában.
Lenyűgöző hangszerrel egészült ki a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum. A Bartók Béla-terem új ékszerét Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere adta át, a zongorát pedig maga az alkotó szólaltatta meg először.
Kárp György 80 címmel különleges, zenés-vidám estére várják az érdeklődőket március 5-én, csütörtökön 18 órától a Szovátai Városháza dísztermében
A romániai lakások háromnegyede nincs pénzügyileg védve a természeti katasztrófák ellen, mivel a közel 10 millió lakóingatlan közül mindössze mintegy 2,4 millió rendelkezik kötelező biztosítással – jelentette ki a PAID vezérigazgatója.
Az oktatási minisztérium a Romániai Magyar Demokrata Szövetség kezdeményezésére új módszertant fogadott el a kisebbségi tankönyvek beszerzésére – számol be az RMDSZ sajtóosztálya.
Hivatali visszaélés miatt négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte szerdán a legfelsőbb bíróság Adrian Chesnoiu volt mezőgazdasági minisztert egy elcsalt versenyvizsgákkal kapcsolatos ügyben. Az ítélet nem jogerős.
Romániában 60 százalékkal csökkent a súlyos közúti balesetek száma 2019-hez képest, a halálos áldozatok száma pedig 30 százalékkal mérséklődött – jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján az Országos Rendőr-főkapitányság helyettes vezetője.
szóljon hozzá!