Hirdetés
Hirdetés

Megtörtént az első lépés: hét lélegeztetőgépet vásárol a csíkszeredai önkormányzat a kórháznak

Segítik a csíkszeredai kórházat. Hét lélegeztetőgépet vesz a városvezetés. Képünk illusztráció •  Fotó: Veres Nándor

Segítik a csíkszeredai kórházat. Hét lélegeztetőgépet vesz a városvezetés. Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

További intézkedéseket foganatosít a csíkszeredai önkormányzat a koronavírus-járvány terjedésének lassítása érdekében. A Fészek (Nest) kiskereskedelmi központban új egységek kaptak engedélyt a megnyitásra és nőtt az Időseinkért! szolgáltatásban részt vevők száma is.

Korpos Attila

2020. március 30., 13:042020. március 30., 13:04

2020. március 30., 13:272020. március 30., 13:27

A városi katasztrófavédelmi bizottsági gyűlést követően Ráduly Róbert Kálmán ismertette a legújabb döntéseket és intézkedéseket.

Idézet
A legfontosabb, hogy továbbra sincs Hargita megyében koronavírussal igazolt beteg. Ez nem jelenti azt, hogy nem lehet jelen a vírus, ezért is fontos betartani az előírásokat

– szögezte le. Mint mondta, 31-en vannak intézményes karanténban, továbbá nagyjából 300-ra tehető a házi elkülönítésben levők száma. 

Hirdetés

A döntések sorában kiemelte: a Fészek kiskereskedelmi központban engedély kapott három ellátóegység is a megnyitásra, ezek a Kolumbán Optika, az Altex és egy újságárus.

Idézet
Az esetleges további szigorításokra elkészítettünk egy városfelosztási tervezetet, amely tizenhárom zónát tartalmaz. Külön kezeljük a Taploca, Csíksomlyó, Csíkzsögöd, Szécseny, Hargitafürdő és városközponti övezeteket.

Az Időseinkért! szolgáltatást és a többi, a város által hozott intézkedéseket is erre a tervezetre szeretnénk felépíteni” – jelezte a városvezető. Hozzátette ugyanakkor, hogy

a sürgősségi kórház egészségügyi dolgozóinak munkába-, illetve hazaszállítását 253 személy venné igénybe.

„A városi közszállításban kis létszámú, 24-26 ülőhellyel rendelkező autóbuszok vannak, azon vagyunk, hogy megtaláljuk a legjobb megoldást erre a problémára” – mondta. 

Idézet
Pénteken egyeztettünk a kórház menedzsmentjével és számításaink szerint hét lélegeztetőgép megvásárlását fogja magára vállalni az önkormányzat

– emelte ki Ráduly. Egy ilyen jellegű berendezés értékét harmincezer euróra becsülte. A különböző jóváhagyásokra még várni kell, de remélhetőleg a következő napokban sikerül egyezségre jutni ebben a felajánlásban.

A városvezető aggodalmát fejezte ki a katonai rendelet 6-os cikkelyében megjelent, önkormányzatokra háruló felelősség miatt:

Idézet
Alkalmazhatatlannak találom a lépcsőházak fertőtlenítésére vonatkozó intézkedést. A város szerződésben áll ugyan egy takarítócéggel, de nekik egy hét sem lenne elegendő, hogy mindenhol szakszerűen eljárjanak

– fejtette ki.

Meglátása szerint ez a lakószövetségek hatáskörébe kellene tartozzon és reméli, hogy amint a 65 év felettiek kijárási szabályait átgondolták, úgy átgondolják majd ezt az intézkedést is. 

Újságírói kérdésre Ráduly közölte, jelenleg 42 idős személyt szolgálnak ki az önkormányzat által indított szolgáltatás révén. Egy másik kérdés esetében úgy fogalmazott, hogy a városi költségvetésből átcsoportosíthatnak összegeket a sürgősségi helyzetre való tekintettel, hiszen rengeteg rendezvény és sportesemény elmarad a járvány következtében.

A nemrégiben felújított Erőss Zsolt Aréna kórházi központtá való átalakítása kapcsán a városvezető jelezte, hogy a megyei katasztrófavédelmi bizottsággal a kapcsolatuk hiányos, így egyelőre nem jutottak előrébb a kérdésben.

Végezetül mértéktartásra és komolyságra figyelmeztetett a polgármester: „Virtuálisan, telefonon kell tartani a kapcsolatot a szeretteinkkel. Ebben az időszakban a nagymama az erkélyről integessen vissza a lent levő unokának, semmiképp se legyen helye a találkozásoknak” – húzta alá.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 14., kedd

Két időpontot is felvetett Bolojan az esetleges előre hozott választásokról

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kijelentette, hogy ha a parlamenti pártok nem jutnak megállapodásra a politikai válság feloldásáról, azaz egy új kormány megalakításáról, akkor előre hozott választásokkal kell számolni idén ősszel vagy jövő tavasszal.

Két időpontot is felvetett Bolojan az esetleges előre hozott választásokról
Hirdetés
2026. július 14., kedd

A székelyföldi megyéket is érinti az újabb viharriasztás

Elsőfokú viharriasztást adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidékre, többek között Hargita, Kovászna és Maros megye nagy részére is.

A székelyföldi megyéket is érinti az újabb viharriasztás
2026. július 14., kedd

A Világbank is részt vett a közalkalmazotti bértörvény tervezetének kidolgozásában

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kijelentette, hogy a bértörvény – még ha nem is tökéletes – lehetővé teszi a PNRR-ből származó források lehívását, valamint a közszféra egyensúlytalanságainak kijavítására irányuló folyamat elindítását.

A Világbank is részt vett a közalkalmazotti bértörvény tervezetének kidolgozásában
2026. július 14., kedd

Egyre kevesebb helyen lehet készpénzzel számlát fizetni

Beszűkültek a készpénzes számlafizetési lehetőségek az utóbbi hónapokban, miután több üzletben megszűnt a PayPointon keresztüli befizetés. A változás leginkább azokat érinti hátrányosan, akik nem használnak bankkártyát, internetes szolgáltatásokat.

Egyre kevesebb helyen lehet készpénzzel számlát fizetni
Hirdetés
2026. július 13., hétfő

Nicușor Dan kihirdette a törvényt: a bányászjárás áldozatai havi 5000 lej kártérítésre lesznek jogosultak

A Nicușor Dan államelnök által hétfőn kihirdetett és jövő évtől hatályos törvény értelmében az 1990. június 13-15-i bányászjárás áldozatai havi 5000 lej kártérítésre, ingyenes orvosi ellátásra és kezelésekre jogosultak.

Nicușor Dan kihirdette a törvényt: a bányászjárás áldozatai havi 5000 lej kártérítésre lesznek jogosultak
2026. július 13., hétfő

Egy tömbházlakás konyhájában csaptak fel a lángok Székelyudvarhelyen

Több személyt kellett megelőzési céllal kimenekíteni egy székelyudvarhelyi tömbházból hétfőn délután, miután lángok csaptak fel az egyik lakrész konyhájában. A tűz anyagi kárral járt – közli a Hargita megyei tűzoltóság.

Egy tömbházlakás konyhájában csaptak fel a lángok Székelyudvarhelyen
2026. július 13., hétfő

Tűzszüneti kormányt javasolt Kelemen Hunor

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartott délelőtti egyeztetéseken „tűzszüneti” kormány megalakítására tett javaslatot, figyelembe véve, hogy lehetetlen jelenleg egy „kényelmes parlamenti többség” létrehozása.

Tűzszüneti kormányt javasolt Kelemen Hunor
Hirdetés
2026. július 13., hétfő

Elfogadta az Országgyűlés az alaptörvény módosítását, megszűnik Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatása

Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhetedik módosítását, amelynek értelmében a hatálybalépést követő napon Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatása megszűnik.

Elfogadta az Országgyűlés az alaptörvény módosítását, megszűnik Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatása
2026. július 13., hétfő

Két romániai hegymászó vesztette életét az Alpokban

Két román állampolgárságú hegymászó életét vesztette az olaszországi Gran Paradiso-hegységben, miután egy gleccserszakadékba zuhantak – jelentették be hétfőn az olasz hegyimentők az ANSA hírügynökség szerint.

Két romániai hegymászó vesztette életét az Alpokban
2026. július 13., hétfő

Hat medve ijesztett rá kilenc turistára a széphavasi kápolnánál – végül a csendőrök segítettek

Hat medve ijesztett rá kilenc román, magyar és ausztrál nemzetiségű turistára hétfőn délután a Gyimesfelsőlok területén lévő széphavasi Szentlélek-kápolnánál – tájékoztat a Hargita Megyei Csendőr-főkapitányság.

Hat medve ijesztett rá kilenc turistára a széphavasi kápolnánál – végül a csendőrök segítettek
Hirdetés