
Fotó: Haáz Vince
„Új várost építünk” mottóval jelentette be Soós Zoltán Marosvásárhely polgármestere, hogy újrázna a város élén. Szerda este a marosvásárhelyi Sörházban barátok, támogatók jelenlétében a független polgármester hivatalosan is megerősítette, hogy június 9-én ott lesz a neve a szavazólapon.
2024. március 13., 20:292024. március 13., 20:29
2024. március 13., 22:402024. március 13., 22:40
Megadták a módját szerda este a hivatalos bejelentésnek, amelynek tárgya már ismert volt. A bejelentésen többek között jelen volt Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség volt elnöke, Frunda György, az RMDSZ volt Maros megyei szenátora, valamint Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke is.
Elsőként a két műsorvezető román és magyar nyelven tartott bevezetőt. Kiemelték, hogy
Váci Mihály idézet is elhangzott: „Nem elég jóra vágyni: a jót akarni kell! És nem elég akarni: de tenni, tenni kell!”
Fotó: Haáz Vince
Alexandru Lupșa orvos, az Alpha Transilvana Alapítvány létrehozója elsőként, két nyelven szólt az egybegyűltekhez. Emlékeztetett, hogy ő elsősorban vásárhelyi és egész életében büszke volt erre, soha nem akart elmenni innen. Elment tanulni, fejlődni, de mindig hazajött dolgozni. Reményét fejezte ki, hogy a mai fiatalok is fontosnak érzik azt, hogy itt születtek, fontosnak tartják, hogy szépen éljenek, tevékenyen dolgozzanak a városért, közösségekért. Mesélt az általa 1992-ben létrehozott, sérült gyermekekkel és felnőttekkel foglalkozó alapítványról, arról, hogy fontosnak tartja a civil társadalom fejlesztését, a kis és nagy közösségek építését.
Fotó: Haáz Vince
Lupșa kiemelte, hogy a várost a lakói alkotják, ezt nem szabad elfelejteni.
Sikeres vállalkozóként mutatták be, Nyulas Bernátot, aki szintén szólt az egybegyűltekhez. Arról beszélt, hogy
Fotó: Haáz Vince
Úgy értékelte, hogy történt változás azt elmúlt négy évben Marosvásárhelyen, sok terv elindult. Elindult egy folyamat, a városvezetés nyitott a vállalkozások támogatására.
– fogalmazott.
Fotó: Haáz Vince
Soós Zoltán láthatóan meghatódottan állt a mikrofon elé a felszólalásakor. Emlékeztetett, hogy négy évvel ezelőtt Marosvásárhely egy lemaradt város volt, és szükség volt elindítani a változást. Az autóbuszok kigyulladtak, az iskolában pénzt kellett vinni a krétára, szappanra. Akkor a város lakói a változásra szavaztak, arra, hogy legyen jobb, élhetőbb város Marosvásárhelyen. Szerinte
Fotó: Haáz Vince
De nőttek az uniós támogatások, amelyeket a város fejlesztésére lehetett költeni. A városvezető felsorolta a tömegközlekedés terén elért eredményeket, beszélt az oktatási intézmények felújításáról, a tömbházak hőszigeteléséről. Emlékeztetett, hogy a nagylélegzetű beruházások több évig tartanak: a terelőutak megépítése, az emeletes vagy földalatti parkolóházak elkészülte hosszas folyamat.
Fotó: Haáz Vince
„Sok még a teendőnk. Ahhoz, hogy célba érjünk egy új város kell építsünk. Úgy döntöttem, hogy
Marosvásárhely fejlődő közösségének polgármestere vagyok és továbbra is ezt vállalom. Tudom, hogy nehezebb lesz, mint négy évvel ezelőtt.
– mondta el Soós Zoltán.
Fotó: Haáz Vince
Meghalt kedden a kórházban az a 12 éves marosborgói (Mureșenii Bârgăului) lány, akit hétfőn a járdán gázolt el egy autó a Beszterce-Naszód megyei településen.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kedd este bejelentette, hogy szerdán benyújtja a parlamentnek a kormányprogramot és a miniszterjelöltek névsorát. Közlése szerint kabinetjében a PNL és a PSD politikusai mellett szakértők is helyet kapnak.
Az infláció átírja a nyaralási szokásokat, de idén sem csökken a nyaralni indulók száma Székelyföldön. Törökország és Egyiptom tartja vezető helyét a Maros megyei turisták körében, a Csíki-medencében pedig Montenegró népszerűsége nőtt meg idén.
Megjelent az első kedvcsináló előzetes a soron következő, 2027-ben érkező Shrek-filmhez. A 2000-es évek népszerű animációs franchise-ja négy mozifilmet és két Csizmás kandúr spin-offot ért meg.
Medvék jelenlétét jelezték több településről is a hatóságoknak kedd délután és az esti órákban. A hatóságok Ro-Alertet küldtek az érintett települések lakóinak.
Ismét emberre támadt egy medve: ezúttal Brassó megyében sebesített meg egy körülbelül 50 éves férfit. A sérült életének megmentéséért mentőhelikoptert is bevetettek, amely elsőként érkezett a helyszínre.
Eszméletlen állapotban találtak rá egy 48 éves csíkszeredai férfira kedden délután a város Tudor lakónegyedi részén. A helyszínre érkező mentőegység már nem tudott segíteni rajta, holttestét átadták az igazságügyi orvosszakértőknek.
Mihai Dimian ügyvivő oktatási miniszter kedden közölte, hogy elküldték a Hivatalos Közlönyhöz megjelentetésre a 2030-tól érvényes érettségi-rendszer tantárgyait és vizsgáit jóváhagyó miniszteri rendeletet.
Közösségi összefogás eredményeképpen nyert a bálványosi talajminta a Magyar Talajtani Társaság által meghirdetett Az év talaja közönségszavazásán. A talajszelvényt Kis Mercedesz-Boglárka geológus-kutató nevezte be a versenybe.
Medve harapott meg egy német turistát kedden délután az Argeș megyei Arefu község hegyvidéki térségében, a a Transzfogarasi úton található Dracula kemping közelében.
1 hozzászólás