
A fekete áfonya nagyját leszedték a gyűjtögetők, most inkább pirosat találni
Fotó: Beliczay László
Bőven termett fekete áfonya nyáron a Madarasi Hargitán, így a gyűjtögetők sem maradtak el – apróbb gondok azonban voltak Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület (SZKE) szerint. Jelenleg piros áfonyát és ízletes vargányát lehet szedni az erdős, legelős részeken, de ezért már nem kell jegyet váltani.
2022. szeptember 09., 08:592022. szeptember 09., 08:59
2022. szeptember 09., 10:342022. szeptember 09., 10:34
Megtömhették kosaraikat, akik idén a Madarasi Hargitára mentek fekete áfonyát gyűjteni, hiszen jó termés volt a hegyoldalban – tudtuk meg Konrád Dezsőtől, a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület (SZKE) elnökétől.
– magyarázta Konrád, hangsúlyozva, hogy az ebből származó bevételt az egyesületük üzemeltetésére fogják használni. Mint mondta, most már nincsenek kint a kollégáik a helyszínen, hiszen a gyűjtögetők száma is megfogyatkozott.
Egyébként az említett gombafajtából is bőséges a termés volt a helyszínen – akárcsak a fenyőalja (kékhátú, ízletes rizike) gombából –, ugyanakkor őzlábat és rókagombát már nehezebben találni.
Arra is kitért, hogy apróbb gondok is voltak a szezon során, hiszen többen – a tíz lejes jegy megvásárlását elkerülendő – Zetalaka irányából közelítették meg a szentegyháziak tulajdonában lévő területeket. Akiket azonban tetten értek, azok esetében a csendőrség munkatársai jártak el. Az egyesület elnöke ugyanakkor közölte, szerencsére a szemeteléssel nem voltak problémák, továbbá a tűzgyújtás sem okozott gondokat.
Elkezdődött a Hargita megyei utakon a közúti rendőrség Truck&Bus elnevezésű akciója, amelynek során május 4. és 10. között fokozottan ellenőrzik a tömegközlekedési és az áruszállító járműveket.
Nicușor Dan államfő kedd este közölte, hogy informális kormányalakítási tárgyalásokat kezdeményez a pártokkal, és arról biztosított, hogy a konzultációk végén Nyugat-barát kormánya lesz az országnak.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a bizalmatlansági indítvány, amelynek keddi parlamenti elfogadása a Bolojan-kormány bukásához vezetett.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) fenntartja korábbi döntését, miszerint nem lép koalícióra ismét a Szociáldemokrata Párttal (PSD) – közölte az alakulat.
Közbeszerzési szakaszba ért az a félmillió eurós beruházás, amely Gyergyóalfaluban és Gyergyóújfaluban a közmű-üzemeltetés és a hivatali ügyintézés digitalizálását célozza, hogy gyorsabbá, egyszerűbbé és hatékonyabbá tegye a szolgáltatásokat.
A kormány keddi ülésén sürgősségi rendeletet fogadott el, amely lehetővé teszi az 1500 lejes szakmai pótlék kiutalását a pedagógusoknak és a tanügyi kisegítő személyzetnek a jelenlegi tanévre.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke, Cătălin Predoiu a Bolojan-kormány keddi megbuktatása után kijelentette: a párt most döntés előtt áll.
Videón is megörökítették, amint egy medve végigszalad Alsócsernáton főútján napnyugta előtt. Az ijedt állattal egy kerékpározó család is szembetalálta magát, ám az édesanya gyors helyzetfelismerésének köszönhetően sikerült időben kitérni az útjából.
Egyes üzemanyag-forgalmazók kedden újra emelték a benzin árát, így az öt nagy töltőállomás-hálózat közül négyben már délelőtt azonosak voltak az árak, délután pedig mind az ötnél. Érdekes...
A kormány keddi ülésén jóváhagyta a közoktatási intézmények (bölcsődék, óvodák, iskolák) finanszírozásának kiszámításához használt fejpénz 6,5 százalékos emelését az idei évre.
szóljon hozzá!