
Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kifizette a szaktárca a medvékkel kapcsolatos beavatkozások költségeit, 800 ezer lejt utalt a környezetvédelmi minisztérium a Hargita, Kovászna és Maros megyei önkormányzatoknak – tájékoztat közleményében az RMDSZ.
2022. augusztus 03., 15:242022. augusztus 03., 15:24
„Több mint 1 millió 200 ezer lejt fizetett ki a környezetvédelmi minisztérium az önkormányzatoknak a tavaly életbe lépett sürgősségi rendelet alapján, amely szabályozta az azonnali beavatkozást a veszélyes medvékkel szemben. Az összeg jelentős része, mintegy 800 ezer lej a székelyföldi megyék – Hargita, Kovászna és Maros megye – önkormányzatainak kifizetési kéréseit fedezi.
– tájékoztatott Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter.
Az önkormányzatoknak a vadásztársaságokkal kötött szerződések alapján az állandó felügyelet és a beavatkozás költségeit is megtérítette a szaktárca. A rendelet előírja, hogy a települések területéről elkergetéssel, áthelyezéssel vagy akár kilövéssel lehet eltávolítani a lakosságot és javaikat veszélyeztető medvéket.
A beavatkozással járó költségek mellett a környezetvédelmi tárca idén a vadkárok kifizetésére is minden eddiginél nagyon keretet különített el. „Soha ennyi pénz, mint most nem állt rendelkezésre a kártérítések kifizetésére. Jelenleg a regionális erdőőrség által jóváhagyott kártérítések kifizetésével napirenden vagyunk, nincsenek elmaradásaink, és vizsgálatot rendeltem el, hogy feltárjuk, hogyan tudjuk felgyorsítani a dossziék elbírálását is” – fejtette ki a környezetvédelmi miniszter.
Harminc köbméter faanyag eredetét nem tudta igazolni az a kereskedelmi cég, amelyet pénteken ellenőriztek a Hargita megyei rendőrök. A fát elkobozták, és 6000 lej értékben szabtak ki bírságot.
Sárga jelzésű hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére, köztük Maros megyére is. Székelyföld többi részét egyelőre nem érinti a kánikula, záporok és zivatarok azonban előfordulhatnak.
A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szombaton 5 óra 37 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felvásárolták a legnagyobb árbevételű, magyar tulajdonosi hátterű székelyföldi üzletláncot, a Merkúrt - írja a Progresiv kiskereskedelmi szakportál nyomán az MTI.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy nem indul a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéért a vasárnapi kongresszuson, mert nem akarja legitimálni „azt a demokrácia látszatát keltő színjátékot.
Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy egyes európai vezetőkkel is tárgyalt a romániai politikai válságról, és ismertette velük az általa legvalószínűbbnek tartott forgatókönyveket.
Az Alkotmánybíróság (Ab) tagjai pénteki döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnöknek és az Ab elnökének is távoznia kell – közölte Magyar Péter kormányfő a Facebook-oldalán.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos vezetősége pénteken egyhangú szavazással úgy döntött, hogy Dominic Fritz marad a párt elnöke.
A drónincidensekről szóló egyeztetés a jövő héten a lengyelországi Gdañskban folytatódik, ahol Románia részt vesz az úgynevezett Helsinki-formátum ülésén – jelentette ki az EU-csúcs után pénteken Nicușor Dan.
A nyári vakációban hosszított nyitva tartással 10 és 21 óra között tart nyitva a Szécsenyi Sportpark hétfőtől kezdve – adták hírül a sportpark Facebook oldalán.
szóljon hozzá!