
Fotó: Erdély Bálint Előd
Érdekes és értékes szabadtéri tárlatot nyitnak meg kedden a székelyudvarhelyi múzeumban: az alapító és névadó Haáz Ferenc Rezsőnek a székelyföldi népviseletről készített rajzai és akvarelljei lesznek láthatók a Haberstumpf-villa udvarán.
2020. augusztus 10., 17:102020. augusztus 10., 17:10
2020. augusztus 10., 17:122020. augusztus 10., 17:12
Látványos és megkerülhetetlen, ezért – hogy ne rontsák el a meglepetést – csak a kiállításmegnyitó napján helyezik el a tárlatot alkotó pannókat a Haberstumpf-villa udvarán. A kiállítandó anyagot így a tárlatot létrehozó Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpontban, Bartalis Izabella intézményvezető jóvoltából nézhettük meg hétfőn.
Haáz Ferenc Rezső rajztanár, múzeumalapító és etnográfus székelyföldi népviseletekről mintegy hatvan éve készült ceruzarajzai és akvarelljei őrzik az egykori öltözetet. A kedden megnyitandó kiállításon a homoródalmási, felsőrákosi, peteki, székelymuzsnai, kecseti, gyulakutai-siklódi, kisfaludi, lövétei, lövéri román, bátosi szász, gyergyóvidéki, csíkvidéki, gyimesfelsőloki női és férfiviselet lesz megtekinthető. A mintegy 100×70 centiméteres pannókat a Haberstumpf-villa udvarán helyezik el, mindenikhez kis leírást is mellékelnek – tudtuk meg Miklós Zoltán múzeumigazgatótól.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Székelyföldi népviseletek Haáz Ferenc Rezső képein című tárlat megnyitóját kedden délután hattól tartják, a kiállítást P. Buzogány Árpád nyitja meg, a házigazda pedig Miklós Zoltán lesz. A kiállított művek Haáz Ferenc Rezső örökösei, a Haáz Rezső Múzeum, valamint a képeket feldolgozó és nyomtatásra előkészítő Balázs Ödön tulajdonát képezik. A szervezők ugyanakkor felhívják a figyelmet, hogy a járványügyi szabályok értelmében minden részvevőnek maszkot kell viselnie, illetve a távolságtartási szabály betartása is kötelező.
Tizenöt sürgősségi esethez riasztották kedden a Hargita megyei hivatásos tűzoltókat. A beavatkozások többsége egészségügyi segítségnyújtás volt, de közlekedési balesetekhez és más veszélyhelyzetekhez is kivonultak az egységek.
Július 27. és 31. között rendkívüli ülésszakra hívták össze a felsőházat az országos helyreállítási tervhez kapcsolódó törvénytervezetek és az Országos Kataszteri Hivatalnál kialakult helyzettel összefüggő jogszabályjavaslatok elfogadása érdekében.
Háborúk, geopolitikai átrendeződés, bizonytalan európai jövő és regionális együttműködés: ezek a kérdések uralták a 35. Tusványos első nagypolitikai paneljét, ahol Magyarország, Románia és Lengyelország szerepét keresték a változó világrendben.
Rendhagyó módon immár harmadik alkalommal kerül vissza az erdélyi mozik műsorára a Hogyan tudnék élni nélküled? című magyar zenés vígjáték. A film vetítései előtt ezúttal a folytatás első, több mint háromperces exkluzív részletét is levetítik.
A Bisztraterebes–Bihar autópályaszakasz kivitelezője szerint a munkálatok a tervezettnél gyorsabban haladnak, így elképzelhető, hogy a 28,55 kilométeres részt már idén decemberben átadják a forgalomnak.
Folyamatosan szemerkélő, időnként erősebben eleredő eső fogadja a tusványosozókat szerdán.
Közzétette szerdán az oktatási minisztérium az országos képességfelmérőn részt vett nyolcadikosok középiskolai számítógépes elosztásának eredményeit.
Az alaptörvény 17. módosításával Magyarországon politikai önkényuralmi rendszer jött létre, és a Fidesz, mint ellenzéki párt ezzel szemben határozza meg magát – jelentette ki Orbán Viktor szerdán Budapesten.
Cáfolta szerdán a Facebook-oldalán Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter azokat a nyilvánosságban terjedő információkat, miszerint „Romániának azért megy rosszul, mert támogatja Ukrajnát”, illetve „a SAFE-hitelek külföldi vállalatokhoz kerülnek”.
A hétvégén is nőttek az üzemanyag-árak, a gázolaj ára pedig literenként 5 banival emelkedett keddtől – számol be az economica.net gazdasági hírportál. Szerdán ismét emelkedett az üzemanyagok ára.
szóljon hozzá!