
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Mint a mesében a legkisebb királyfi, aki legyőzve az akadályokat elnyeri jutalmát, úgy indultak neki a járványhelyzetben a Mesemondó vetélkedő szervezői, valamint a részt venni szándékozók a nyolcadik alkalom előkészítésének. Színpadi lámpaláztól nem kell tartaniuk a helyszínen, de gyermeknek, felnőttnek el kellett igazodnia az online-mesemondás rengetegében.
2020. november 29., 20:512020. november 29., 20:51
Az elmúlt évek folyamán nagy népszerűségnek örvendett az oklándi Comite Egyesület Mesemondó című találkozója, amelyre a Homoród menti iskolák diákjai mellett magyarországi partneriskolák is rendszeresen beneveztek. Idén a járványhelyzetre való tekintettel elmarad a személyes részvételi lehetőség: elektronikusan várják a mesemondókról készült videókat az esemény közösségi oldalán.
Noha műfaji megkötés nem volt, mégis izgalmasra sikeredett a felkészülés. Ebben, a korábbi évekhez képest nem csupán a tanítóknak, tanároknak nevelőknek volt szerepe, hanem kiemelten a szülőknek is. Lelkesen vették az akadályokat, amelyekből hasonló tapasztalat híján eleinte bőven jutott.
A gyermekek otthonaikban meseillusztrációkat készítettek, a szülők rögzítették a felvételeket, és küldték a felkészítő tanítóknak, tanároknak. Minden online térben zajlik, ám a közös célnak nagy ereje van. Jelesül, hogy majd összesítve szemlélvén a produkciókat, az óvodások és iskolások által megelevenedhessen a magyarság hatalmas szellemi kincse, a népmese. A mesemondók kisfilm felvételeit a szervező egyesület december 4–5. között várja.
Cseke Rozália, a Comite Egyesület elnöke hisz abban is, hogy diákok, családjaik és a pedagógusok, akik az online mesemondó megmérettetésre az elmúlt hetek során együtt készültek, olyan közös tapasztalatot, készségeket szereztek a tanító-, állat- és tündérmesék rendhagyó bemutatásával, amelyek egyként hasznára válnak a speciális illetve az alapoktatásban részesülő kis és nagyobb diákok számára. A „közönség előtti mesemondás” eme rendhagyó formájára képpel-hanggal, de csak hanganyaggal is benevezhettek. Az értékelés szempontja a korábbi évekhez hasonló lesz: ismerjék a mesekezdés, mesebefejezés, mesei párbeszédek, egyéb mesei formulák és fordulatok betartásának módját, éljék bele magukat a cselekménybe, és tudják átéreztetni a humoros fondorlatokat, ragadják magukkal a nézőket.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia több megyéjére és Bukarestre.
A szélsőségesen identitásközpontú és szuverenista irányzatok térnyerése nem magyarázható kizárólag manipulációval – olvasható a „Románia az EU-ban” stratégiai elemzőcsoportnak az elnöki hivatal által szerdán közzétett jelentésében.
Pulóveres reggelek, 20 Celsius-fok alatti nappali csúcshőmérsékletek – az idei július továbbra sem a megszokott arcát mutatja. Székelyföldön a hajnali minimumok és a nappali maximumok is inkább egy késő őszi napot idéznek, mint a nyár derekát.
Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter a Várhelyi Olivér egészségügyért és állatjólétért felelős uniós biztossal folytatott megbeszélésen nagyobb rugalmasságot kért az Európai Bizottság (EB) részéről a juhkivitel feltételeinek alkalmazásában.
A beltéri falfestés végeredményét, noha maga a feladat egyszerűnek tűnhet, számos apró részlet alakítja ki.
A legfelsőbb bíróság várhatóan csütörtökön dönt abban a perben, amelyet maga indított a kormánnyal és a pénzügyminisztériummal szemben a bírák és ügyészek felhalmozódott bérhátralékainak kifizetésével kapcsolatban, és első fokon meg is nyert.
Felfüggesztette a Bukaresti Ítélőtábla az egységes bértörvény-tervezet véglegesítési eljárását. A Sanitas szakszervezet kérésére meghozott határozatot az érdekvédelmi tömörülés részleges sikerként értékeli, de a tiltakozást nem állítják le.
Magyarországi motoros vesztette életét egy balesetben szerdán a 67C jelzésű országúton, a Transalpinán, miután egy kanyarban feltehetően elvesztette uralmát a jármű felett, és nekiütközött a fém szalagkorlátnak.
szóljon hozzá!