Hirdetés
Hirdetés

Megtagadták a túlórázást a börtönök alkalmazottai, Csíkszeredában is csatlakoztak az országos tiltakozáshoz

A csíkszeredai börtönben. Megelégelték a kifizetetlen túlórát az alkalmazottak. Archív •  Fotó: Barabás Ákos

A csíkszeredai börtönben. Megelégelték a kifizetetlen túlórát az alkalmazottak. Archív

Fotó: Barabás Ákos

A csíkszeredai büntetés-végrehajtási intézet is bekapcsolódott az országos tiltakozásokba: a börtönök alkalmazottai megtagadták a túlórázást, ez pedig rövid időn belül működésképtelenné fogja tenni a fegyházakat. Az elégedetlenséget az váltotta ki, hogy a börtönök alkalmazottai az egyetlen közrendvédelmi és közbiztonsági állami alkalmazottak, akiknek nem térítik meg a hivatalos munkaidőn felül ledolgozott óraszámokat.

Iszlai Katalin

2019. április 16., 15:382019. április 16., 15:38

Országszerte tiltakoznak a börtönök alkalmazottai, akik főként

a túlóráért járó pluszjuttatások ki nem fizetését kifogásolják.

Hirdetés

A megmozduláshoz a csíkszeredai büntetés-végrehajtási intézet is csatlakozott – tudtuk meg Gál Csaba szakszervezeti elnöktől. Mint mondta,

a börtönökben múlt csütörtök óta tagadták meg a túlórázást az alkalmazottak, ez pedig legtöbb tíz napon belül a börtönök működésképtelenné válásához fog vezetni.

Hozzátette: ez nem azt jelenti, hogy felügyelet nélkül hagyják a fogvatartottakat. Az őrzés továbbra is biztosítva lesz, ellenben

a rabokat nem fogják tárgyalásokra, orvoshoz vagy egyéb helyekre szállítani.

Gál Csaba kérdésünkre kifejtette: azt kifogásolják, hogy kizárólag a börtönök alkalmazottai esetében nem fizetik ki a túlóráért járó pluszjuttatásokat, a belügy- és védelmi minisztérium hatáskörébe tartozó más, védelmi és rendfenntartói rendszerben dolgozó alkalmazottaknak azonban igen. Ennek értelmében egyenlő bánásmódot szeretnének, hiszen

meglátásuk szerint munkájuk ugyanolyan veszélyes, mint a rendőröké, csendőröké, katonáké és az egyéb alakulatoké.

A börtönök alkalmazottai is fegyverekkel dolgoznak, a fogvatartottak őrzésével, szállításával és felügyelésével foglalkoznak.

Az elnök arra is kitért, hogy a csíkszeredai börtön 174 alkalmazottjának egy része nyolc órában dolgozik, a másik része pedig váltásban. Ez azt jelenti, hogy 12 óra munka után 24 óra szünet, majd újabb 12 óra munka után 48 óra szabad következik. Ezáltal

havonta 20-30 órával dolgoznak többet a törvényes előírásoknál, ezt pedig elméletileg 60 napon belül szabadnapokkal kellene ellensúlyozni, ha pedig erre nincs lehetőség, akkor ki kellene fizetni.

A probléma az, hogy a személyzethiány miatt szabadnapokra egyáltalán nincs lehetőség, a túlórázást azonban nem is fizették ki számukra ebben az évben. Emellett a fizetés melletti egyéb pluszjuttatások biztosítása sem halad gördülékenyen. „Úgy gondoljuk, hogy amennyiben a törvény által előírt pénzügyi jogokat az állam nem akarja biztosítani, akkor számunkra sem kötelező a törvény által előírt órákon felül dolgozni ilyen körülmények között.

Nem arról van szó, hogy pénzéhesek vagyunk, hanem arról, hogy ahogy senki más az országban, úgy mi sem vagyunk kötelesek ingyen túlórázni. Inkább töltenénk mi is ezt az időt a családunkkal

– hangsúlyozta Gál Csaba.

Zárásként arra is kitért: ha a túlórázás megtagadásával nem érnek el eredményt, következő lépésként tiltakozásokat szerveznek majd a börtönök előtt. A csíkszeredai büntetés-végrehajtási intézetben egyébként 270 személyt tartanak fogva.

3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 14., csütörtök

Egy odúban húzhatta meg magát az erdőben eltűnt kisfiú – túléléséről mesélt az orvos

A nagyszebeni gyermekkórház orvosigazgatója szerint az Oltalsósebes melletti erdőben közel kétnapos keresés után megtalált ötéves kisfiú azért maradhatott életben, mert nem érzékelte a veszélyt úgy, mint egy felnőtt.

Egy odúban húzhatta meg magát az erdőben eltűnt kisfiú – túléléséről mesélt az orvos
Hirdetés
2026. május 14., csütörtök

Nő májustól a szociális juttatások összege, már ebben a hónapban több pénzt utalnak

A fogyatékossággal élő gyermekeknek nyújtott támogatások és az alacsony jövedelmű családok egyes szociális juttatásainak összege 2026 májusától nő; a kedvezményezettek már ebben a hónapban a megemelt összegeket kapják.

Nő májustól a szociális juttatások összege, már ebben a hónapban több pénzt utalnak
2026. május 14., csütörtök

Fegyverek, drónok, helikopterek: zöld utat kaptak a milliárdos belügyi és hírszerzési beruházások

A parlament két házának együttes házbizottsága csütörtökön előzetesen jóváhagyta az uniós SAFE program keretében finanszírozott belügyminisztériumi, illetve a hírszerzési tevékenységekhez kapcsolódó beruházások közbeszerzési eljárásainak elindítását.

Fegyverek, drónok, helikopterek: zöld utat kaptak a milliárdos belügyi és hírszerzési beruházások
2026. május 14., csütörtök

Orbán Anita az orosz nagykövetnek: elfogadhatatlan, hogy a magyarok által lakott Kárpátalját is támadják

Orbán Anita külügyminiszter Oroszország budapesti nagykövetének azt mondta, Magyarország számára teljességgel elfogadhatatlan, hogy most már a magyarok által lakott Kárpátalját is támadják.

Orbán Anita az orosz nagykövetnek: elfogadhatatlan, hogy a magyarok által lakott Kárpátalját is támadják
Hirdetés
2026. május 14., csütörtök

Tisztességtelen versenyelőny? Vita a kolozsvári és a marosvásárhelyi repülőterek között

Visszautasítja a Maros Megyei Tanács a kolozsvári légikikötő azon vádjait, hogy tisztességtelen versenyelőnyhöz juttatja a marosvásárhelyi repülőteret. A vitatott kérdés: kilencmillió eurós támogatás turizmusra, tízmillió lej működésre.

Tisztességtelen versenyelőny? Vita a kolozsvári és a marosvásárhelyi repülőterek között
2026. május 14., csütörtök

0,04 banival „erősödött” a lej az euróhoz képest

Erősödött csütörtökön a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,04 banival (0,01 százalékkal) 5,2052 lejre csökkent a szerdai 5,2056 lejről.

0,04 banival „erősödött” a lej az euróhoz képest
2026. május 14., csütörtök

Újabb okot talált a PSD, hogy Bolojan lemondását követelje

A PSD szerint Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnöknek le kell mondania a tisztségéről, és vállalnia kell a politikai felelősséget, amiért olyan személyt nevezett ki a Román Vámhatóság élére, aki ellen eljárás indult korrupciós bűncselekmények gyanújával.

Újabb okot talált a PSD, hogy Bolojan lemondását követelje
Hirdetés
2026. május 14., csütörtök

Románia volt elnökének is megvan a javaslata a politikai válságból való kilábalásra

Traian Băsescu volt államfő szerint az egyetlen megoldás a jelenlegi politikai válságból való kilábalásra a korábbi kormánykoalíció működésének helyreállítása.

Románia volt elnökének is megvan a javaslata a politikai válságból való kilábalásra
2026. május 14., csütörtök

Húsz helyszínen szervezik meg a Tájházak hetét Hargita megyében

Ismét megszervezik a Tájházak hetét, amely során húsz helyszínen várják programokkal az érdeklődőket Hargita megyében.

Húsz helyszínen szervezik meg a Tájházak hetét Hargita megyében
2026. május 14., csütörtök

14 és 16 éves kamaszok erőszakoltak meg egy 13 éves lányt

Egy 13 éves lány megerőszakolásával gyanúsítanak két küküllővári kamaszt.

14 és 16 éves kamaszok erőszakoltak meg egy 13 éves lányt
Hirdetés