Hirdetés
Hirdetés

Megtagadták a túlórázást a börtönök alkalmazottai, Csíkszeredában is csatlakoztak az országos tiltakozáshoz

A csíkszeredai börtönben. Megelégelték a kifizetetlen túlórát az alkalmazottak. Archív •  Fotó: Barabás Ákos

A csíkszeredai börtönben. Megelégelték a kifizetetlen túlórát az alkalmazottak. Archív

Fotó: Barabás Ákos

A csíkszeredai büntetés-végrehajtási intézet is bekapcsolódott az országos tiltakozásokba: a börtönök alkalmazottai megtagadták a túlórázást, ez pedig rövid időn belül működésképtelenné fogja tenni a fegyházakat. Az elégedetlenséget az váltotta ki, hogy a börtönök alkalmazottai az egyetlen közrendvédelmi és közbiztonsági állami alkalmazottak, akiknek nem térítik meg a hivatalos munkaidőn felül ledolgozott óraszámokat.

Iszlai Katalin

2019. április 16., 15:382019. április 16., 15:38

Országszerte tiltakoznak a börtönök alkalmazottai, akik főként

a túlóráért járó pluszjuttatások ki nem fizetését kifogásolják.

Hirdetés

A megmozduláshoz a csíkszeredai büntetés-végrehajtási intézet is csatlakozott – tudtuk meg Gál Csaba szakszervezeti elnöktől. Mint mondta,

a börtönökben múlt csütörtök óta tagadták meg a túlórázást az alkalmazottak, ez pedig legtöbb tíz napon belül a börtönök működésképtelenné válásához fog vezetni.

Hozzátette: ez nem azt jelenti, hogy felügyelet nélkül hagyják a fogvatartottakat. Az őrzés továbbra is biztosítva lesz, ellenben

a rabokat nem fogják tárgyalásokra, orvoshoz vagy egyéb helyekre szállítani.

Gál Csaba kérdésünkre kifejtette: azt kifogásolják, hogy kizárólag a börtönök alkalmazottai esetében nem fizetik ki a túlóráért járó pluszjuttatásokat, a belügy- és védelmi minisztérium hatáskörébe tartozó más, védelmi és rendfenntartói rendszerben dolgozó alkalmazottaknak azonban igen. Ennek értelmében egyenlő bánásmódot szeretnének, hiszen

meglátásuk szerint munkájuk ugyanolyan veszélyes, mint a rendőröké, csendőröké, katonáké és az egyéb alakulatoké.

A börtönök alkalmazottai is fegyverekkel dolgoznak, a fogvatartottak őrzésével, szállításával és felügyelésével foglalkoznak.

Az elnök arra is kitért, hogy a csíkszeredai börtön 174 alkalmazottjának egy része nyolc órában dolgozik, a másik része pedig váltásban. Ez azt jelenti, hogy 12 óra munka után 24 óra szünet, majd újabb 12 óra munka után 48 óra szabad következik. Ezáltal

havonta 20-30 órával dolgoznak többet a törvényes előírásoknál, ezt pedig elméletileg 60 napon belül szabadnapokkal kellene ellensúlyozni, ha pedig erre nincs lehetőség, akkor ki kellene fizetni.

A probléma az, hogy a személyzethiány miatt szabadnapokra egyáltalán nincs lehetőség, a túlórázást azonban nem is fizették ki számukra ebben az évben. Emellett a fizetés melletti egyéb pluszjuttatások biztosítása sem halad gördülékenyen. „Úgy gondoljuk, hogy amennyiben a törvény által előírt pénzügyi jogokat az állam nem akarja biztosítani, akkor számunkra sem kötelező a törvény által előírt órákon felül dolgozni ilyen körülmények között.

Nem arról van szó, hogy pénzéhesek vagyunk, hanem arról, hogy ahogy senki más az országban, úgy mi sem vagyunk kötelesek ingyen túlórázni. Inkább töltenénk mi is ezt az időt a családunkkal

– hangsúlyozta Gál Csaba.

Zárásként arra is kitért: ha a túlórázás megtagadásával nem érnek el eredményt, következő lépésként tiltakozásokat szerveznek majd a börtönök előtt. A csíkszeredai büntetés-végrehajtási intézetben egyébként 270 személyt tartanak fogva.

3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 29., szerda

Aggasztó a kerozinkrízis, de nem kell lemondani a repülős nyaralási tervekről

A rémhírek dacára egyelőre nem kell attól tartani, hogy a légitársaságok teljesen kifogynak az üzemanyagból. A kerozin árának emelkedése miatt azonban a tavalyhoz képest drágább lesz a repülés.

Aggasztó a kerozinkrízis, de nem kell lemondani a repülős nyaralási tervekről
Hirdetés
2026. április 28., kedd

Lángok csaptak fel egy taplocai épületnél

Lakóház gyúlt ki kedd este a csíktaplocai Hársfa utcában.

Lángok csaptak fel egy taplocai épületnél
2026. április 28., kedd

Kárpátalján találkozna az ukrán elnökkel Magyar Péter

Találkozót kezdeményez Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Magyar Péter leendő miniszterelnök. A Tisza Párt elnöke erről a Facebookon számolt be, miután fogadta Babják Zoltánt, Beregszász polgármesterét.

Kárpátalján találkozna az ukrán elnökkel Magyar Péter
2026. április 28., kedd

Azonnal a lényegre tért az RMDSZ, miután az EMSZ-elnök Zakariás bejelentette a szakítást

Kilép az RMDSZ bukaresti képviselőházi frakciójából Zakariás Zoltán, az EMSZ elnöke, és a továbbiakban független képviselőként folytatja tevékenységét. A Szövetség részéről becsületbeli lemondásra szólították fel.

Azonnal a lényegre tért az RMDSZ, miután az EMSZ-elnök Zakariás bejelentette a szakítást
Hirdetés
2026. április 28., kedd

Bennégett egy garzonlakásban egy férfi Nagyszebenben

Meghalt egy férfi kedden egy nagyszebeni tömbházlakásban kiütött tűzben. A 65 éves férfi elszenesedett holttestét a tűzoltók találták meg.

Bennégett egy garzonlakásban egy férfi Nagyszebenben
2026. április 28., kedd

Magyarországon már nyertek a Temuval szemben, megannyi vásárlónak térítenek vissza pénzt

Legalább 882 millió forintot (2,4 millió eurót) fizet vissza a magyar vásárlóknak és 437 millió forint (1,2 millió euró) bírságot fizet be a költségvetésbe a Temu online piactér európai üzemeltetője a Gazdasági Versenyhivatal eljárásának következtében.

Magyarországon már nyertek a Temuval szemben, megannyi vásárlónak térítenek vissza pénzt
2026. április 28., kedd

Piknik helyett vacogás: szokatlanul hideg lesz az idei majális

A hőmérséklet szerdától országszerte csökkenni fog, csütörtökön és pénteken pedig az évszakhoz képest szokatlanul hideg idő várható, a hőmérsékleti értékek 8–12 fokkal alacsonyabbak lesznek a többéves átlagnál.

Piknik helyett vacogás: szokatlanul hideg lesz az idei majális
Hirdetés
2026. április 28., kedd

Elfogadták Hargita Megye Tanácsának költségvetését

Kompromisszumos költségvetést fogadott el Hargita Megye Tanácsa keddi, áprilisi ülésén. Bevételi oldalon 828 millió lejjel, kiadási oldalon 907 millió lejjel számolnak. A két összeg közötti különbség egyensúlyba hozása még számos tényezőtől függ.

Elfogadták Hargita Megye Tanácsának költségvetését
2026. április 28., kedd

251 aláírással benyújtották a bizalmatlansági indítványt a Bolojan-kormány ellen

A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Béke – Románia az első frakciói kedden benyújtották a parlamentben a bizalmatlansági indítványt.

251 aláírással benyújtották a bizalmatlansági indítványt a Bolojan-kormány ellen
2026. április 28., kedd

Tánczos Barna szerint megbukhat a kormány

A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) közös bizalmatlansági indítványát nagy valószínűséggel megszavazza majd a parlament, és a kormány megbukik – jelentette ki Tánczos Barna kormányfőhelyettes.

Tánczos Barna szerint megbukhat a kormány
Hirdetés