
Fotó: Tuchiluș Alex
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter az Agerpres beszámolója szerint.
2025. április 25., 09:162025. április 25., 09:16
Mircea Fechet emlékeztetett arra, hogy nemrégiben az Európai Unióban együttdöntési eljárással a farkasok védettségi státuszát a „szigorúan védett” helyett „védett” kategóriába sorolták vissza. Románia álláspontja azonban az, hogy a farkasok helyett inkább a medvék védettségén kellene lazítani, mert – legalábbis ami a két faj romániai populációit illeti – a medveállomány a farkasoknál kedvezőbben konzerválódott.
Fechet elmondta, hogy javaslatát már az uniós környezetvédelmi tanács ülésén is ismertette. Ám szerinte az esetleges elfogadásáig
Ezért a minisztérium közvitára bocsátott egy sürgősségirendelet-tervezetet, amelyik kiiktatná a fokozatosság elvét a medvék elleni védekezésből, és
– részletezte.
Kérdésre válaszolva a miniszter elmondta, hogy a kormány „mielőbb” el fogja fogadni ezt a jogszabályt.
Egy korábbi sajtótájékoztatóján Mircea Fechet egy felmérésre hivatkozva elmondta, hogy a barnamedvék száma Romániában jelenleg 10.419 és 12.770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne.

A környezetvédelmi miniszter bejelentette a medvék elleni beavatkozásra vonatkozó jogszabályok módosítását. „Javasolni fogom, hogy a polgármesterek szabadon dönthessenek az általuk helyesnek ítélt módon” – jelentette be.
Meghalt egy férfi kedden egy nagyszebeni tömbházlakásban kiütött tűzben. A 65 éves férfi elszenesedett holttestét a tűzoltók találták meg.
Legalább 882 millió forintot (2,4 millió eurót) fizet vissza a magyar vásárlóknak és 437 millió forint (1,2 millió euró) bírságot fizet be a költségvetésbe a Temu online piactér európai üzemeltetője a Gazdasági Versenyhivatal eljárásának következtében.
A hőmérséklet szerdától országszerte csökkenni fog, csütörtökön és pénteken pedig az évszakhoz képest szokatlanul hideg idő várható, a hőmérsékleti értékek 8–12 fokkal alacsonyabbak lesznek a többéves átlagnál.
Kompromisszumos költségvetést fogadott el Hargita Megye Tanácsa keddi, áprilisi ülésén. Bevételi oldalon 828 millió lejjel, kiadási oldalon 907 millió lejjel számolnak. A két összeg közötti különbség egyensúlyba hozása még számos tényezőtől függ.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Béke – Románia az első frakciói kedden benyújtották a parlamentben a bizalmatlansági indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) közös bizalmatlansági indítványát nagy valószínűséggel megszavazza majd a parlament, és a kormány megbukik – jelentette ki Tánczos Barna kormányfőhelyettes.
Tarr Zoltánt, a Tisza Párt alelnökét és európai parlamenti delegációvezetőjét a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium irányítására kérte fel Magyar Péter.
Romániában nincs gázolajhiány, a helyenként jelentkező ellátási zavarokért az üzemanyag-forgalmazók a felelősek, mivel nekik kell biztosítaniuk a megfelelő logisztikát és az időben történő szállítást.
A rendőrség egyetlen nap alatt közel 400 szabálysértést állapított meg a vasúti átjáróknál – idézi a Román Rendőrség közleményét az Agerpres.
Egy csereháti terület megvásárlását kezdeményezte soros ülésén a székelyudvarhelyi önkormányzat, ahol ifjúsági lakásokat építenének a közeljövőben. Emellett az Eötvös József Szakközépiskola felújításával kapcsolatban is történt némi előrelépés.
szóljon hozzá!